Reklama
Kobiece serce pod lupą

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co 6 minut w Europie 1 kobieta umiera z powodu chorób układu krążenia. Pomimo stałego rozwoju metod diagnostycznych i terapeutycznych, roczna śmiertelność po zawale mięśnia sercowego u kobiet wynosi 26%, a 19% u mężczyzn.

Płeć a serce

Kiedy myślisz o zawale serca, wyobrażasz sobie, starszą osobę łapiącą się za serce. A w rzeczywistości atak serca współcześnie jest problemem, który nie powinien być już utożsamiany z seniorami.

„Kobiecy” atak serca

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (eng. American Heart Association, skrót AHA) wydało zalecenia dotyczące zapobiegania chorobom układu krążenia u kobiet. Członkowie AHA stworzyli również pierwszy kompleksowy opis przebiegu zawału mięśnia sercowego, a w tym różnice zależne od płci.

Różnicę dla kobiet zwykle tłumaczy się ochronnym dla serca działaniem estrogenu, który przeciwdziała aglutynacji płytek krwi, zapobiegając tworzeniu się skrzepów krwi. Jego działanie łagodzi również stany zapalne (które przyspieszają rozwój miażdżycy) w tętnicach. W okresie pomenopauzalnym, gdy ta ochrona zanika, ryzyko zdarzeń sercowych znacznie wzrasta.

Poważne problemy z sercem występują częściej u starszych kobiet, ponieważ wiek jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka w naszej populacji. Znaczący wzrost zapadalności na choroby serca obserwuje się po 60. roku życia - podczas gdy średni wiek zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego u kobiet wynosi 71 lata (czyli 13 lat później niż u mężczyzn)!

Objawy zawału serca oraz zaburzeń rytmu serca


Typowe objawy niedokrwienia mięśnia sercowego to: dyskomfort i/lub ból w klatce piersiowej. Bolesność może pojawiać się także w obrębie kończyny górnej, żuchwy lub nadbrzusza. Objawy te mogą występować zarówno  podczas wysiłku fizycznego lub w spoczynku. Pacjenci z zawałem skarżą się także na duszności i zmęczenie. Często ból jest trudny w nazwaniu, w lokalizacji:  może mieć charakter rozlany po ciele, a towarzyszyć mu mogą: wzmożona potliwość, nudności, omdlenia.

Często objawy zawału mięśnia sercowego u kobiet są niepozorne i dość „subtelne” - są nieco inne, niż u mężczyzn. Kobiecy zawał serca rzadziej niż u mężczyzn wiąże się z uciskiem czy też dyskomfortem w klatce piersiowej - ból bowiem może pojawiać się pomiędzy łopatkami, pod żebrami lub w tzw.  dołku, czyli uczucie gniecenia w żołądku. W przypadku kobiet problem pogłębia fakt, że nie zawsze poważnie traktują objawy zawału z uwagi na tendencję do bagatelizowania problemu oraz większą odporność na ból. Również ze względu na niespecyficzne objawy kobiety nie zawsze są traktowane poważnie, a nawet przez personel medyczny.

Zaburzenia rytmu serca, występujące coraz częściej i będące następstwem zawału serca, są złożone i mogą pojawiać się przy schorzeniach takich, jak:
    • nadciśnienie tętnicze krwi,
    • wrodzone lub nabyte wady serca,
    • zapalenie mięśnia sercowego,
    • niewydolność serca,
    • zaburzenia funkcji tarczycy,
    • choroby płuc,
    • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej,
    • urazach i w okresie okołooperacyjnym.

Objawami zaburzeń rytmu serca są: kołatanie serca, nieregularne, za szybkie bądź za wolne bicie serca, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszności, potliwość, ogólne osłabienie.

Należy pamiętać, że łagodne lub okresowe zaburzenia rytmu są często nieodczuwalne przez Pacjentów - wtedy pomocne jest zdarzeniowe badanie serca, tzw. holter EKG.

Zdalna diagnostyka – wsparcie w diagnostyce chorób serca

Znajomość (związanych z płcią) różnic w czynnikach ryzyka, prezentacja przypadków klinicznych i reakcje na leczenie chorób sercowo-naczyniowych pozwala lekarzom opracować nowe procedury diagnostyczne i terapeutyczne – dopasowane specjalnie dla kobiet i mężczyzn.

Event Holter to usługa, która wspiera diagnostykę serca – prosto i na odległość. Event Holter pozwala w znacznej mierze wykryć tzw. nieme migotanie przedsionków i tym samym zredukować liczbę udarów mózgu. Wydłużenie badania do 7 lub 14 dni pozwala na wykrycie rzadko występujących arytmii oraz ustalenie przyczyny kołatania serca.

Aparat EKG wykorzystywany do badania Event Holter jest niewielki, poręczny i gotowy do wielokrotnego rejestrowania badań EKG. Urządzenie jest na tyle małe, że możesz mieć je zawsze przy sobie. Wystarczy, że przykleisz elektrody w odpowiednie miejsca i naciśniesz przycisk. Zarejestrowane wyniki EKG są pobierane przez aparat, następnie zostają wysłane przez sieć GSM do lekarza specjalisty i są przez niego analizowane. Przygotowuje on pełen opis pracy serca oraz raport. Proces ten służy diagnozie danego schorzenia serca i jest cenionym przez kardiologów wsparciem. 

W ten sposób można rejestrować: 
    • zaburzenia serca występujące krótkotrwale, nawet po ich ustaniu
    • stale występujące dolegliwości, 
    • nietypowe zaburzenia rytmu serca. 

Więcej informacji znajdziesz na www.eventholter.pl

Dla Czytelników MedMiasto przygotowaliśmy specjalny kod rabatowy na zamówienie usługi zdalnej diagnostyki serca. Wpisz kod rabatowy MEDM2019 i sprawdź www.eventholter.pl


Podziel się
Następny artykuł

Nadciśnienie tętnicze jest prawdziwą plagą naszych czasów. Nieleczone może prowadzić do wielu chorób. Istnieją na szczęście metody farmakologiczne i n... czytaj dalej