Reklama
Jak wygląda rehabilitacja w dobie pandemii?

 

Rehabilitacja jest integralną częścią procesu leczenia. Celem rehabilitacji jest poprawa kondycji i sprawności fizycznej osoby chorej lub pacjenta po operacji, zabiegach lub urazach. Rehabilitacja może odbywać się w warunkach szpitalnych jak również w domu, pod ścisłą kontrolą rehabilitanta. Rehabilitacja jest skierowana przede wszystkim do pacjentów po zawale serca, udarze mózgu, ze schorzeniami ortopedycznymi i wadami postawy oraz dla osób przed i po operacjach chirurgicznych. Prawidłowo prowadzona rehabilitacja pomaga zmniejszyć a nawet całkowicie zlikwidować dolegliwości bólowe, umożliwia szybszy powrót do sprawności fizycznej i psychicznej, pozwala na podjęcie pełnej aktywności po chorobie. W trakcie rehabilitacji dochodzi do bliskiej relacji pacjenta z rehabilitantem. W relacji pacjent-fizjoterapeuta zachodzi pewien rodzaj bliskości poprzez kontakt na płaszczyźnie fizycznej, psychicznej i społecznej. Po wybuchu pandemii COVID-19 relacje te zostały zaburzone z powodu znacznej zaraźliwości wirusa, jej skutków i dużej ilości bezobjawowego przebiegu schorzenia.

Czy rehabilitację można odłożyć na czas po pandemii?

W trakcie pandemii, bardzo wielu pacjentów, w obawie przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 odkłada rehabilitację na czas po pandemii. Jednak w zdecydowanej większości przypadków skutków odkładania rehabilitacji nie da się naprawić.Konieczna jest rehabilitacja pacjentów przygotowujących się do operacji i pacjentów z dolegliwościami bólowymi po zabiegach i urazach. Procesów gojenia się tkanek nie można przełożyć na później, więc rehabilitacja jest nieodłączną częścią procesu leczenia. Bez niej powrót do pełnej sprawności jest niemożliwy. Zaniedbanie, odwlekanie rehabilitacji może skutkować dodatkowymi problemami zdrowotnymi, mogą pojawić się przewlekłe formy bólowe a ich złagodzenie może znacznie się wydłużyć. Szczególnie po operacjach dłuższa przerwa w fizjoterapii może doprowadzić do zmniejszenia efektów zabiegu i nie ma gwarancji, że będą to zmiany odwracalne. Czas działa na niekorzyść pacjenta, elastyczność tkanek jest ograniczona, więc może on nie odzyskać pełnego zakresu ruchomości i sprawności po dłuższej przerwie w rehabilitacji. 

Jak korzystać z rehabilitacji w czasie pandemii?

Pacjenci po operacjach i w stanie ostrym muszą korzystać z rehabilitacji i dlatego w czasie pandemii w ośrodkach rehabilitacyjnych wprowadzono zaostrzone rygory sanitarne z zastosowaniem środków ochrony osobistej, dodatkowej dezynfekcji sprzętu i z utrzymywaniem odległości między stanowiskami do zajęć. Wiodące ośrodki rehabilitacyjne, jak Carolina Medical Center, uruchomiły zdalne, bezpieczne formy rehabilitacji skierowane do osób po zabiegach operacyjnych i dla skarżących się na dolegliwości bólowe o charakterze przeciążeniowym w obrębie kręgosłupa. Rehabilitacja online dotyczy schorzeń po urazach narządu ruchu, w leczeniu zachowawczym, w prewencji dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów obwodowych. Fizjoterapeuciprowadzą zajęcia online za pomocą rozmowy telefonicznej lub wykorzystując aplikację Skype. W wielu przypadkach rehabilitacja online przynosi pacjentom ulgę w dolegliwościach bólowych i przywraca komfort życia w bezpiecznych warunkach.

Podziel się
Następny artykuł

Chondroityna to organiczny związek chemiczny z grupy glikozaminoglikanów, stanowiący główny element chrząstki stawowej. Mukopolisacharyd składa się z... czytaj dalej