Reklama
Reklama
ogolne Image Banner 750 x 100

W obliczu ogromnego bogactwa produktów o różnorodnych deklarowanych właściwościach, rozróżnienie tych mających dowiedzione działanie lecznicze od tych, które zapewniają jedynie korzyści kosmetyczne, jest trudne zarówno dla pacjentów, jak i dla członków zespołu stomatologicznego. 

Czym kierować się przy wyborze past do zębów?

Obok szczoteczek do zębów, pasty i żele stanowią najczęściej zalecane i stosowane produkty służące do higieny jamy ustnej, zapewniające korzyści wykraczające poza proste mechaniczne usuwanie płytki nazębnej. W ostatnich latach skład past do zębów został wzbogacony o różne chemiczne środki lecznicze, takie jak: fluor, pirofosforany, triclosan i hydroksyapatyt. Ich celem jest wzmocnienie korzystnego działania środków do czyszczenia zębów. W obliczu ogromnego bogactwa produktów o różnorodnych deklarowanych właściwościach, rozróżnienie tych mających dowiedzione działanie lecznicze od tych, które zapewniają jedynie korzyści kosmetyczne, jest trudne zarówno dla pacjentów, jak i dla członków zespołu stomatologicznego. 

Skład past do zębów


Kluczowe znaczenie dla stabilności produktu podczas przechowywania oraz jego biologicznej aktywności podczas użytkowania w jamie ustnej ma kompatybilność jego składników.

Abrazyjność pasty do zębów

O skutecznym usuwaniu płytki bakteryjnej decyduje w dużej mierze środek ścierny (abrazyjny). O jego bezpieczeństwie świadczy rodzaj środka ściernego, kształt i wielkość cząsteczek oraz zgodność z innymi składnikami.

Rygorystyczne standardy ADA (American Dental Association) określają bezpieczny przedział abrazyjności mierzony w jednostkach RDA

 


Wysokość RDA w ramach bezpiecznego przedziału od 0-250 świadczy o skuteczności środka ściernego. 
Przy nadwrażliwościach i zaawansowanych chorobach przyzębia zalecane są niższe wartości RDA (około 50 RDA).


Skuteczne środki lecznicze zawarte w niektórych pastach:

  • fluor: a szczególnie jego związek: fluorek sodu (największa ilość badań klinicznych) skutecznie zapobiega próchnicy (patrz podstrona - Środki lecznicze)

  • pirofosforany: hamują odkładanie się kamienia nazębnego i wspomagają działanie środków ściernych (patrz podstrona Środki lecznicze)

  • triclosan: posiada szerokie spektrum działania antybakteryjnego, zapobiega zapaleniom dziąseł  (patrz podstrona Środki lecznicze)

  • hydroksyapatyt: w naturalny sposób zamyka kanaliki zębinowe zmniejszając nadwrażliwość  (patrz podstrona Środki lecznicze).

Pieczęć akceptacji ADA 

Pasty zawierające fluorek sodu, triclosan, kopolimer i pirofosforany zostały zatwierdzone przez ADA jako zapewniające ochronę przed próchnicą, pomagające w zapobieganiu zapaleniom dziąseł oraz hamujące odkładanie płytki nazębnej i kamienia.

Alergeny w pastach do zębów

W literaturze znajdują się doniesienia na temat reakcji alergicznych na wiele powszechnie stosowanych składników past do zębów. Są to najczęściej reakcje kontaktowe. Alergenami są pewne typy substancji smakowych, detergenty i środki konserwujące. 
Sugeruje się, że w znikomych przypadkach alergenem może być również fluor, ale jest to pierwiastek bezpiecznie stosowany od niemal 50 lat.

Źródło: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne

Podziel się
Następny artykuł

Nieleczona wczesna próchnica może doprowadzić do wad zgryzu, dlatego po pojawieniu się pierwszych zębów należy udać się na pierwszą wizytę kontrolną d... czytaj dalej

Reklama