Aktualne badania w Twoim województwie
W obliczu ogromnego bogactwa produktów o różnorodnych deklarowanych właściwościach, rozróżnienie tych mających dowiedzione działanie lecznicze od tych, które zapewniają jedynie korzyści kosmetyczne, jest trudne zarówno dla pacjentów, jak i dla członków zespołu stomatologicznego.
Czym kierować się przy wyborze past do zębów?
Obok szczoteczek do zębów, pasty i żele stanowią najczęściej zalecane i stosowane produkty służące do higieny jamy ustnej, zapewniające korzyści wykraczające poza proste mechaniczne usuwanie płytki nazębnej. W ostatnich latach skład past do zębów został wzbogacony o różne chemiczne środki lecznicze, takie jak: fluor, pirofosforany, triclosan i hydroksyapatyt. Ich celem jest wzmocnienie korzystnego działania środków do czyszczenia zębów. W obliczu ogromnego bogactwa produktów o różnorodnych deklarowanych właściwościach, rozróżnienie tych mających dowiedzione działanie lecznicze od tych, które zapewniają jedynie korzyści kosmetyczne, jest trudne zarówno dla pacjentów, jak i dla członków zespołu stomatologicznego.
Skład past do zębów
Kluczowe znaczenie dla stabilności produktu podczas przechowywania oraz jego biologicznej aktywności podczas użytkowania w jamie ustnej ma kompatybilność jego składników.
Abrazyjność pasty do zębów
O skutecznym usuwaniu płytki bakteryjnej decyduje w dużej mierze środek ścierny (abrazyjny). O jego bezpieczeństwie świadczy rodzaj środka ściernego, kształt i wielkość cząsteczek oraz zgodność z innymi składnikami.
Rygorystyczne standardy ADA (American Dental Association) określają bezpieczny przedział abrazyjności mierzony w jednostkach RDA
Wysokość RDA w ramach bezpiecznego przedziału od 0-250 świadczy o skuteczności środka ściernego.
Przy nadwrażliwościach i zaawansowanych chorobach przyzębia zalecane są niższe wartości RDA (około 50 RDA).
Skuteczne środki lecznicze zawarte w niektórych pastach:
-
fluor: a szczególnie jego związek: fluorek sodu (największa ilość badań klinicznych) skutecznie zapobiega próchnicy (patrz podstrona - Środki lecznicze)
-
pirofosforany: hamują odkładanie się kamienia nazębnego i wspomagają działanie środków ściernych (patrz podstrona Środki lecznicze)
-
triclosan: posiada szerokie spektrum działania antybakteryjnego, zapobiega zapaleniom dziąseł (patrz podstrona Środki lecznicze)
-
hydroksyapatyt: w naturalny sposób zamyka kanaliki zębinowe zmniejszając nadwrażliwość (patrz podstrona Środki lecznicze).
Pieczęć akceptacji ADA
Pasty zawierające fluorek sodu, triclosan, kopolimer i pirofosforany zostały zatwierdzone przez ADA jako zapewniające ochronę przed próchnicą, pomagające w zapobieganiu zapaleniom dziąseł oraz hamujące odkładanie płytki nazębnej i kamienia.
Alergeny w pastach do zębów
W literaturze znajdują się doniesienia na temat reakcji alergicznych na wiele powszechnie stosowanych składników past do zębów. Są to najczęściej reakcje kontaktowe. Alergenami są pewne typy substancji smakowych, detergenty i środki konserwujące.
Sugeruje się, że w znikomych przypadkach alergenem może być również fluor, ale jest to pierwiastek bezpiecznie stosowany od niemal 50 lat.
Źródło: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne
Wszyscy chcemy, aby nasz uśmiech był zdrowy i atrakcyjny. Zęby są naszą wizytówką, ponieważ na nie w pierwszej kolejności zwraca uwagę rozmówca czytaj dalej