Reklama
Jak ważne są badania profilaktyczne we wczesnej diagnozie i leczeniu nowotworów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są badania profilaktyczne we wczesnej diagnostyce i leczeniu nowotworów. W naszym, współczesnym świecie, wiele czynników może stwarzać ryzyko zachorowania na raka. Dlatego powinniśmy budować większą odporność naszego organizmu i dbać o profilaktykę.

Wiele osób, z obawy przed zdiagnozowaniem nowotworu, unika badań, tymczasem medycyna zrobiła już ogromny krok naprzód i dzisiaj leczenie chorób nowotworowych daje coraz lepsze rezultaty. Im wcześniejsze stadium zdiagnozowanych zmian, tym większe szanse na wyzdrowienie. Warto zatem mieć w swojej świadomości, że wraz z wiekiem konieczne jest wykonywanie różnego typu, regularnych badań. Nasze zdrowie jest tak naprawdę w naszych rękach i to głównie od nas samych zależy jego stan.

Jak ważne są badania profilaktyczne we wczesnej diagnozie i leczeniu nowotworów – badania, dostosowane do wieku danej osoby.

Leczenie nowotworów bywa bardzo trudne i uciążliwe dla pacjenta. Zamiast zadawać pytanie – jak leczyć zaawansowaną postać raka? – warto zastanowić się, jakie badania profilaktyczne należy wykonać, aby się przed nim ustrzec lub wykryć go w bardzo wczesnym stadium.

Dwa razy w roku należy wykonać badania poziomu OB oraz CRP. To niedrogie i niekłopotliwe badania krwi, które jasno informują czy w naszym organizmie istnieją jakieś stany zapalne, które mogłyby świadczyć o rozwoju nowotworu. Panie, począwszy od wieku 18 - stu lat, powinny wykonywać rutynowe badania ginekologiczne, samobadanie piersi, a po 25 roku coroczną cytologią. Panowie muszą pamiętać o badaniach w kierunku chorób prostaty. Po 40 roku życia u pań dochodzi także obowiązkowa mammografia. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni raz w roku wykonać test na obecność krwi utajonej w kale. Palaczy papierosów obowiązuje coroczne  RTG klatki piersiowej. Po 50 - roku życia kobietom dodatkowo zalecane jest USG piersi, zaś mężczyznom badanie gruczołu krokowego. Powyżej tego wieku, raz na 10 lat, warto wykonać kolonoskopię.

Pamiętajmy, że profilaktyka, to najlepsza metoda zapobiegania i wykrywania raka. Choroba nowotworowa, która została wcześnie zdiagnozowana, może być skutecznie leczona. Wpływ na zachorowanie mają nasze predyspozycje genetyczne, styl życia oraz wiek. Należy przypomnieć, że objawy, świadczące o rozwoju choroby nowotworowej nie są jednoznaczne i często mylimy je z innymi schorzeniami. Rak rozwija się bardzo podstępnie. Bywa, iż całymi latami nie daje żadnych symptomów. Mając na uwadze powyższe, warto zatem pamiętać o profilaktyce, która nie powinna dotyczyć tylko wykonywania badań, ale i zmiany naszego stylu życia.

Podziel się
Następny artykuł

70 proc. przypadków nowotworu skóry powoduje rak podstawnokomórkowy. Główną przyczyną choroby jest nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UVB. J... czytaj dalej