Reklama
Jak rozpoznać u dziecka ADHD?
Rozpoznanie ADHD u dziecka jest bardzo trudne, ponieważ polega na wnikliwej obserwacji jego zachowań. Często rodzice bagatelizują objawy ADHD, które występują u ich dzieci, ponieważ wydaje im się, że taka jest ich natura i są po protu niegrzeczne. Nie biorą pod uwagę tego, że przyczyną takiego zachowania może być choroba.

- ADHD rozpoznajemy u dziecka, kiedy zachowuje się ono bardziej niż jego rówieśnicy, ponieważ w trzech głównych objawach mamy nadmierną ruchliwość, impulsywność oraz zaburzenia koncentracji i uwagi. Jeżeli te trzy rzeczy występują w większym natężeniu niż u jego rówieśników, to wtedy możemy mieć podejrzenia, że dziecko ma ADHD – tłumaczy mgr Beata Chrzanowska-Pietraszuk, psycholog, psychoterapeuta, pedagog specjalny ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Jeżeli uznamy, że dziecko może mieć ADHD, to w takim przypadku należy bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty, który będzie w stanie postawić diagnozę. W procesie diagnostycznym bierze udział psychiatra oraz lekarz psycholog, którzy zbierają informacje o tym, jak dziecko zachowuje się w różnych środowiskach, czyli np. w szkole czy w domu.

Ważne jest, żeby pamiętać o tym, że ADHD występuje we wszystkich środowiskach, w których dziecko przebywa. Jak tłumaczy mgr Beata Chrzanowska-Pietraszuk, ADHD się ma bez względu na okoliczności i nie można nim tłumaczyć pojedynczych wybryków dziecka.  

 

Podziel się
Następny artykuł

Choroba afektywna dwubiegunowa to przewlekła choroba psychiczna, którą charakteryzują epizody skrajnie zmiennego nastroju. Stany depresyjne przeplataj... czytaj dalej