Reklama
Jak rozpoznać u dziecka ADHD?
Rozpoznanie ADHD u dziecka jest bardzo trudne, ponieważ polega na wnikliwej obserwacji jego zachowań. Często rodzice bagatelizują objawy ADHD, które występują u ich dzieci, ponieważ wydaje im się, że taka jest ich natura i są po protu niegrzeczne. Nie biorą pod uwagę tego, że przyczyną takiego zachowania może być choroba.

- ADHD rozpoznajemy u dziecka, kiedy zachowuje się ono bardziej niż jego rówieśnicy, ponieważ w trzech głównych objawach mamy nadmierną ruchliwość, impulsywność oraz zaburzenia koncentracji i uwagi. Jeżeli te trzy rzeczy występują w większym natężeniu niż u jego rówieśników, to wtedy możemy mieć podejrzenia, że dziecko ma ADHD – tłumaczy mgr Beata Chrzanowska-Pietraszuk, psycholog, psychoterapeuta, pedagog specjalny ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Jeżeli uznamy, że dziecko może mieć ADHD, to w takim przypadku należy bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty, który będzie w stanie postawić diagnozę. W procesie diagnostycznym bierze udział psychiatra oraz lekarz psycholog, którzy zbierają informacje o tym, jak dziecko zachowuje się w różnych środowiskach, czyli np. w szkole czy w domu.

Ważne jest, żeby pamiętać o tym, że ADHD występuje we wszystkich środowiskach, w których dziecko przebywa. Jak tłumaczy mgr Beata Chrzanowska-Pietraszuk, ADHD się ma bez względu na okoliczności i nie można nim tłumaczyć pojedynczych wybryków dziecka.  

 

Podziel się
Następny artykuł

Umiejętność zapamiętywania pojęć, słówek, dat czy terminów, można zwiększyć dzięki specjalnym metodom. Specjaliści zalecają między innymi stosowanie m... czytaj dalej