Aktualne badania w Twoim województwie
ADHD u dzieci to niezwykle częsty temat poruszany przez psychologów dziecięcych, a także samych rodziców. Określenie to przeniknęło już do mowy potocznej, stając się synonimem dziecka nadaktywnego i żywiołowego. Czym tak naprawdę jest jednak ADHD i z jakimi problemami muszą mierzyć się rodzice dzieci dotkniętych tym syndromem? Jakie zachowania u dziecka powinny zaniepokoić jego opiekunów oraz skłonić do poszukiwania pomocy?
ADHD- co to jest?
ADHD to skrót od angielskiej nazwy attention deficit hyperactivity disorder, po polsku określanej jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Zaburzenie diagnozowane jest zwykle we wczesnym dzieciństwie, najczęściej u kilkulatków lub w wieku szkolnym i obejmuje trzy główne objawy, jak nadmierną ruchliwość, zaburzenia koncentracji uwagi oraz nieadekwatną do sytuacji impulsywność.
Rodzice często zastanawiają się, jakie zachowania można jeszcze zaliczyć do normy dla wieku dziecka, a jakie powinny ich niepokoić. Czy możliwe jest występowanie ADHD bez nadpobudliwości, czy też zaburzeniu temu zawsze będzie towarzyszyło nadmierne pobudzenie ruchowe? Oto lista zachowań dziecka, które powinny zwrócić uwagę opiekunów:
- Zaczyna robić kilka rzeczy na raz i żadnej z nich nie kończy.
- Większość czynności wykonuje szybko i niedokładnie.
- Jest bardzo niecierpliwe, nie potrafi w czasie zabawy czekać na swoją kolej
- Przerywa rozmowy dorosłych
- W szkole nie potrafi jednocześnie słuchać nauczyciela i notować.
- Nauczyciele skarżą się, że podczas lekcji ciągle się wierci, rozmawia i zaczepia inne dzieci
- Jest gadatliwe, mówi głośno, wręcz krzyczy
- Unika długotrwałego wysiłku umysłowego
- Łatwo go rozproszyć podczas wykonywania dowolnej czynności
- Często gubi rzeczy, jest roztargnione
- Nie umie odpoczywać w ciszy i spokoju
Do diagnozowania dziecka należy jednak podchodzić z dużą rozwagą- wiele z powyższych symptomów występuje również u zdrowych dzieci i mija samoistnie wraz z ich rozwojem oraz nabieraniem kompetencji szkolnych i społecznych.
ADHD- przyczyny wciąż nie do końca poznane
ADHD u dzieci uznane jest za chorobę ośrodkowego układu nerwowego, polegającą na nierównomiernym rozwoju poszczególnych obszarów mózgu. Badacze wskazują na silny udział dziedziczenia w rozwoju ADHD i przyczyny genetyczne wysuwają się często na pierwszy plan. Istnieją jednak również inne czynniki ryzyka, które bywają zaliczane do przyczyn ADHD, jak: obciążenie okołoporodowe (niedotlenienie, niska waga urodzeniowa), urazy głowy, zaniedbania rodzicielskie (opiekunowie nie wspomagają dziecka w rozwoju i w nauce), nieprawidłowa dieta, zatrucia metalami ciężkimi. Zwykle nie udaje się wskazać pojedynczej przyczyny, która wywołała chorobę.
ADHD u dzieci - leczenie
Postawienie diagnozy zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi wymaga włączenia leczenia. Czy możliwa jest terapia ADHD bez leków? Tak i najczęściej to właśnie taka forma leczenia jest wybierana. Stosowane preparaty (lekiem pierwszego wyboru jest metylofenidat) nie zwalczają przyczyny choroby, a jedynie niwelują jej objawy. ADHD u dzieci wymaga psychoterapii oraz psychoedukacji połączonej z terapią całej rodziny.
Prawdziwej miłości doświadczyło 69 proc. Polaków, przy czym kobiety częściej się do tego przyznają aniżeli mężczyźni – twierdzi prof. Zbigniew Izdebsk... czytaj dalej