Reklama
HCV to nie wyrok
hcv

Z zakażeniem HCV możemy żyć wiele lat, nie zdając sobie z tego sprawy. Szacuje się, że w Polsce z przewlekłym WZW C żyje około 165 tys., z czego 120 tys. pozostaje nierozpoznanych. Gdy już dowiemy się o nim – wcale nie jest to wyrok. W zaledwie 3 miesiące można pozbyć się wirusa z organizmu.


HCV – przyczyny


Niemal 80% społeczeństwa było w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia HCV. Wirus przenosi się przez kontakt z zakażoną krwią, więc może dojść do tego nie tylko podczas zabiegów operacyjnych (praktycznie już wyeliminowano problem w szpitalach), ale podczas wykonywania tatuażu, w salonie kosmetycznym, fryzjerskim, czy gabinecie dentystycznym. Wszędzie tam, gdzie nie zachowuje się odpowiednich standardów sterylizacji i dezynfekcji narzędzi. Niestety cały czas otwierają się salony kosmetyczne, w których pracownicy nie używają do zabiegów rękawiczek ochronnych oraz narzędzi jednorazowego użytku. Pozostaje uświadamianie klientów, żeby wiedzieli, na co zwracać uwagę i kiedy w trosce o swoje zdrowie zrezygnować z usługi.


HCV – objawy


Do najczęstszych objawów HCV zalicza się osłabienie, przewlekłe zmęczenie, nadmierną senność. W czasach, w których żyjemy na 150%, oznaki te często nie zapalają nam „czerwonej lampki” w głowie, a są po prostu mylone ze zwykłą grypą lub nadmiernym eksploatowaniem organizmu.

Zaczęło się od długotrwałego przemęczenia i przewlekłego bólu stawów. Bywały dni, kiedy zasypiałem w pracy przed komputerem, a miałem przecież dopiero dwadzieścia parę lat. Pierwszy lekarz bez szczegółowej analizy stwierdził, że to pewnie przemęczenie i wysłał mnie na tygodniowe zwolnienie. Nie pomogło. Drugi lekarz zlecił podstawowe badania i znów wysłał mnie na L4. Czułem, że coś jest nie tak. Znam swój organizm i sytuacja, kiedy nie mam siły wstać z łóżka do pracy, a ból nóg jest nie do zniesienia, nie jest czymś normalnym. Dopiero trzeci lekarz zlecił cały komplet badań, w tym badanie na przeciwciała HCV.

 

HCV – leczenie

Zakażenie to tykająca bomba. Nawet 20 lat może nie dawać żadnych objawów. W tym czasie skutecznie niszczy wątrobę chorej osoby, co może prowadzić do marskości lub niewydolności tego narządu, a nawet rozwoju raka wątroby. Mimo wielu lat starań naukowcom do dzisiaj nie udało się wynaleźć skutecznej szczepionki przeciw HCV.
Od kilku lat dostępne są leki, które w trakcie krótkiej, bo tylko trzymiesięcznej terapii pozbywają się wirusa z organizmu. Skuteczność? Niemal 100% przypadków! To prawdziwy cud medycyny! HCV stało się pierwszym, przewlekłym zakażeniem, które jest w pełni wyleczalne w tak prosty sposób, w większości przypadków bez skutków ubocznych. W Polsce dostępne są wszystkie obecnie dostępne nowoczesne leki, a leczenie jest w pełni refundowane przez NFZ. W wielu miejscach nie ma kolejek, więc skończył się również problem z dostępnością.

Kiedy dowiedziałem się o chorobie, dostęp do leczenia był trudny i w niektórych rejonach kraju na wejście do programu lekowego czekało się nawet kilka lat. Samo leczenie było ciężkie i niosło za sobą szereg skutków ubocznych, które niejednokrotnie zmuszały chorych do rezygnacji z pracy. Skuteczność leczenia zależała od wielu czynników i wynosiła około 40-60%. Na leczenie czekałem 2 lata, a po pół roku terapii mój organizm odmówił współpracy – leczenie zostało przerwane. Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Miałem to „szczęście”, że należałem do grupy 20%, które odczuwały jakieś objawy choroby i w porę zareagowałem. Dziś, dzięki nowym lekom jestem zdrowy, znowu mogę biegać i mam energię, by realizować swoje plany. Dlatego namawiam wszystkich do zrobienia testu anty-HCV. Polega on na pobraniu kilku kropli krwi z opuszka palca, jest bezbolesny i szybki, a wynik otrzymujemy do 15 minut.

HCV - badania

W wielu miejscach dzięki akcjom różnych organizacji czy władz samorządowych test anty-HCV można zrobić bezpłatnie. Warto też dodać, że sam dodatni wynik testu anty-HCV nie świadczy o zakażeniu, a jedynie o kontakcie organizmu z wirusem. Taki wynik wymaga dalszej diagnostyki i wykonania testu HCV RNA.

autor: Sebastian Gawlik
Fundacja Urszuli Jaworskiej

Podziel się
Następny artykuł

społeczeństwa to zbyt mało żeby przeciąć drogę do rozprzestrzenienia się wirusa. Żeby to przerwać zaszczepione powinno zostać kilkadziesiąt procent po... czytaj dalej