Reklama
HCV to nie wyrok
hcv

Z zakażeniem HCV możemy żyć wiele lat, nie zdając sobie z tego sprawy. Szacuje się, że w Polsce z przewlekłym WZW C żyje około 165 tys., z czego 120 tys. pozostaje nierozpoznanych. Gdy już dowiemy się o nim – wcale nie jest to wyrok. W zaledwie 3 miesiące można pozbyć się wirusa z organizmu.


HCV – przyczyny


Niemal 80% społeczeństwa było w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia HCV. Wirus przenosi się przez kontakt z zakażoną krwią, więc może dojść do tego nie tylko podczas zabiegów operacyjnych (praktycznie już wyeliminowano problem w szpitalach), ale podczas wykonywania tatuażu, w salonie kosmetycznym, fryzjerskim, czy gabinecie dentystycznym. Wszędzie tam, gdzie nie zachowuje się odpowiednich standardów sterylizacji i dezynfekcji narzędzi. Niestety cały czas otwierają się salony kosmetyczne, w których pracownicy nie używają do zabiegów rękawiczek ochronnych oraz narzędzi jednorazowego użytku. Pozostaje uświadamianie klientów, żeby wiedzieli, na co zwracać uwagę i kiedy w trosce o swoje zdrowie zrezygnować z usługi.


HCV – objawy


Do najczęstszych objawów HCV zalicza się osłabienie, przewlekłe zmęczenie, nadmierną senność. W czasach, w których żyjemy na 150%, oznaki te często nie zapalają nam „czerwonej lampki” w głowie, a są po prostu mylone ze zwykłą grypą lub nadmiernym eksploatowaniem organizmu.

Zaczęło się od długotrwałego przemęczenia i przewlekłego bólu stawów. Bywały dni, kiedy zasypiałem w pracy przed komputerem, a miałem przecież dopiero dwadzieścia parę lat. Pierwszy lekarz bez szczegółowej analizy stwierdził, że to pewnie przemęczenie i wysłał mnie na tygodniowe zwolnienie. Nie pomogło. Drugi lekarz zlecił podstawowe badania i znów wysłał mnie na L4. Czułem, że coś jest nie tak. Znam swój organizm i sytuacja, kiedy nie mam siły wstać z łóżka do pracy, a ból nóg jest nie do zniesienia, nie jest czymś normalnym. Dopiero trzeci lekarz zlecił cały komplet badań, w tym badanie na przeciwciała HCV.

 

HCV – leczenie

Zakażenie to tykająca bomba. Nawet 20 lat może nie dawać żadnych objawów. W tym czasie skutecznie niszczy wątrobę chorej osoby, co może prowadzić do marskości lub niewydolności tego narządu, a nawet rozwoju raka wątroby. Mimo wielu lat starań naukowcom do dzisiaj nie udało się wynaleźć skutecznej szczepionki przeciw HCV.
Od kilku lat dostępne są leki, które w trakcie krótkiej, bo tylko trzymiesięcznej terapii pozbywają się wirusa z organizmu. Skuteczność? Niemal 100% przypadków! To prawdziwy cud medycyny! HCV stało się pierwszym, przewlekłym zakażeniem, które jest w pełni wyleczalne w tak prosty sposób, w większości przypadków bez skutków ubocznych. W Polsce dostępne są wszystkie obecnie dostępne nowoczesne leki, a leczenie jest w pełni refundowane przez NFZ. W wielu miejscach nie ma kolejek, więc skończył się również problem z dostępnością.

Kiedy dowiedziałem się o chorobie, dostęp do leczenia był trudny i w niektórych rejonach kraju na wejście do programu lekowego czekało się nawet kilka lat. Samo leczenie było ciężkie i niosło za sobą szereg skutków ubocznych, które niejednokrotnie zmuszały chorych do rezygnacji z pracy. Skuteczność leczenia zależała od wielu czynników i wynosiła około 40-60%. Na leczenie czekałem 2 lata, a po pół roku terapii mój organizm odmówił współpracy – leczenie zostało przerwane. Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Miałem to „szczęście”, że należałem do grupy 20%, które odczuwały jakieś objawy choroby i w porę zareagowałem. Dziś, dzięki nowym lekom jestem zdrowy, znowu mogę biegać i mam energię, by realizować swoje plany. Dlatego namawiam wszystkich do zrobienia testu anty-HCV. Polega on na pobraniu kilku kropli krwi z opuszka palca, jest bezbolesny i szybki, a wynik otrzymujemy do 15 minut.

HCV - badania

W wielu miejscach dzięki akcjom różnych organizacji czy władz samorządowych test anty-HCV można zrobić bezpłatnie. Warto też dodać, że sam dodatni wynik testu anty-HCV nie świadczy o zakażeniu, a jedynie o kontakcie organizmu z wirusem. Taki wynik wymaga dalszej diagnostyki i wykonania testu HCV RNA.

autor: Sebastian Gawlik
Fundacja Urszuli Jaworskiej

Podziel się
Następny artykuł

Kleszcze to jedno z najgroźniejszych dla człowieka naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie. Jak ich uniknąć i jak postępować w przypad... czytaj dalej