Aktualne badania w Twoim województwie
Ginekomastia jest zazwyczaj obustronnym (choć może być również jednostronnym) przerostem gruczołu piersiowego u mężczyzn. Na skutek rozrostu tkanek – włóknistej, tłuszczowej oraz gruczołowej – następuje powiększenie męskiego sutka. Dodatkowo może dojść do powiększenia brodawki oraz jej zwiększonego napigmentowania. Podłożem tak zwanej ginekomastii fizjologicznej są zmiany hormonalne, najczęściej związane z dojrzewaniem. Natomiast jeśli nie występuje powiększenie gruczołu, a jedynie nadmiar tkanki tłuszczowej, zjawisko to nazywamy lipomastią lub pseudoginekomastią. Niezależnie od tego, jakie jest podłoże tego problemu – wielu panów uważa go za poważny defekt estetyczny. Ze względu na to, że nie czują się oni wystarczająco męscy, decydują się na zabieg chirurgiczny. Kompleksy oraz generalna niska samoocena to główne powody poszukiwania specjalisty, wymieniane przez pacjentów. Na szczęście dzięki zabiegowi możliwe jest uzyskanie pożądanego wyglądu klatki piersiowej – płaskiej z profilu.
Ginekomastia – w ramach chirurgii jednego dnia
Zabieg chirurgiczny nosi tę samą nazwę, jak przerost gruczołu – ginekomastia – i jest uznawany za stosunkowo prostą procedurę. Wykonuje się ją w ramach tak zwanej chirurgii jednego dnia. Niemniej jednak, jak w przypadku każdego zabiegu, występuje kilka przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Są to między innymi ropne infekcje skóry, nieuregulowana cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi, problemy z nadciśnieniem tętniczym czy też skazy naczyniowe.
Konsultacja lekarska przed zabiegiem
Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent spotyka się ze specjalistą na konsultacji. W jej trakcie omawiane są szczegóły procedury oraz zalecenia przed oraz pozabiegowe. Lekarz zleca wykonanie badań – takich jak układ krzepnięcia czy morfologia krwi z rozmazem. Następnie omawia samą operację oraz ustala jej termin. Dodatkowo przeprowadza z pacjentem wywiad na temat jego ogólnego stanu zdrowia czy przyjmowanych na stałe leków. Jest to również moment na wyjaśnienie wszelkich potencjalnych wątpliwości oraz omówienie potencjalnych powikłań.
Ginekomastia – przebieg operacji
Ginekomastia – to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, trwający około 2 godzin. Jego przebieg jest uzależniony od stopnia problemu oraz ilości tkanki tłuszczowej do usunięcia. Jeśli gruczoł jest stosunkowo niewielki – nadaje się mu stopień I lub II. W tym
przypadku zazwyczaj wykonuje się niewielkie nacięcie umiejscowione na granicy brodawki. Z kolei gdy mamy do czynienia z ginekomastią III stopnia – gdzie gruczoł jest duży, a dodatkowo występuje nadmiar skory – cięcie ma najczęściej kształt kotwicy.
Natomiast jeśli pacjent cierpi na typową lipomastię – I lub II stopnia – najczęściej wystarczającym zabiegiem jest liposukcja. W tym przypadku nadmiar skóry zazwyczaj po jakimś czasie się obkurcza, co daje satysfakcjonujący efekt końcowy. Z kolei gdy mamy do czynienia z lipomastią III stopnia – z dużym nadmiarem skóry – realizowana jest podwójna procedura. Chirurg wykonuje liposukcję oraz wycina skórę, pozostawiając delikatną bliznę w kształcie odwróconej litery T. Oznacza to, że ma do wyboru trzy metody operacyjne – wycięcie chirurgiczne, liposukcję lub zabieg łączony.
Rekonwalescencja pozabiegowa
Pacjent musi się liczyć z występowaniem obrzęku, który zazwyczaj utrzymuje się przez kilka tygodni. Na ciele mogą również pojawić się zasinienia oraz wystąpić zaburzenia czucia. Same rany goją się zazwyczaj około tygodnia, natomiast pełna aktywność powinna nastąpić po około 2 miesiącach. Istotne jest noszenie przez ten czas specjalnego pasa uciskowego, a także powstrzymanie się od aktywności fizycznej. W tym okresie nie wolno korzystać z basenów, sauny czy też opalać skóry na obszarze zabiegowym. Należy również unikać nadmiernego obciążenia oraz podnoszenia ramion, a bliznę masować i smarować wskazanymi przez lekarza preparatami.
Ginekomastia w Medical Clinic Podhale
Jeśli chciałbyś poprawić wygląd swojego ciała, zapraszamy na konsultacje doświadczonych specjalistów Medical Clinic Podhale. Ginekomastia to zabieg, który wykonywany jest u nas na co dzień. Doktor Wojciech Jasek, Agnieszka Niewczas, Karolina Małek Stelmachowska, Marek Ciesiński czy Michał Pasiński to nazwiska szczególnie cenione w tej branży. Placówka zlokalizowana jest na Podhalu, tuż obok Nowego Targu – na co dzień przyjeżdżają do niej pacjenci z terenu całego kraju. Kontakt z kliniką: +48 519 754 318
Zdaniem lekarzy kurację przeciwstarzeniową jak mezoterapia można rozpocząć bardzo wcześnie, zanim jeszcze pojawią się widoczne oznaki starzenia, a zmi... czytaj dalej