Reklama
Gdzie zrobić badanie na osteoporozę?

c

Aby ocenić prawdopodobieństwo zachorowania przez pacjenta na osteoporozę, należy przeprowadzić badanie gęstości kości. Densytometria jest bezpiecznym i bezinwazyjnym sposobem na sprawdzenie ubytku masy kostnej, a także ustalenie dalszego planu leczenia. Obecnie badanie to zrealizować można w wielu różnych placówkach, a jego koszty mogą różnić się zależnie od określonych czynników.

Gdzie można wykonać densytometrię?

Densytometria jest badaniem przeprowadzanym zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie. W pierwszym przypadku pacjent musi wcześniej otrzymać odpowiednie skierowanie od lekarza specjalisty. Pracownik podstawowej opieki zdrowotnej nie dysponuje uprawnieniami, które pozwalają na wystawienie wymaganej dokumentacji. Lekarz pierwszego kontaktu może jednak przekierować danego pacjenta do poradni leczenia osteoporozy, gdzie odpowiednie skierowanie zostanie przekazane. W przypadku wizyty w placówce prywatnej, wystarczy jedynie ustalić termin i umówić się na badanie. Przychodnie i apteki regularnie organizują też bezpłatne akcje, dzięki którym seniorzy mogą skorzystać z densytometrii realizowanej np. za pomocą mobilny osteobusów. Aby przeprowadzić takie badanie osteoporozy, należy wcześniej zarezerwować termin wizyty.

Jaki jest czas oczekiwania na badanie w NFZ?

Pacjent skierowany na densytometrię najczęściej musi odwiedzić placówkę, z którą wybrana poradnia posiada podpisaną umowę na przeprowadzanie takiego badania w ramach NFZ. Zależnie od miejscowości, czas oczekiwania wynosi z reguły od kilku do kilkunastu dni. Samo badanie osteoporozy polega na zastosowaniu promieniowania rentgenowskiego w niewielkiej dawce i trwa około pół godziny, a pacjent pozostaje nieruchomo w pozycji leżącej. Lekarz ocenia poziom wapnia w poszczególnych odcinkach kostnych, po czym przedstawia wyniki w skali T-score z uwzględnieniem gęstości powierzchniowej kości w g/cm2, danych o odchyleniu od normy oraz zdjęcia danej okolicy.

Ile wynosi cena densytometrii wykonanej prywatnie?

Osteoporoza to choroba, które diagnostyka wymaga uwzględnienia różnych czynników - np. przebytych chorób i złamań czy kwestii genetycznych. Badanie w prywatnym ośrodku polecane jest pacjentom, którzy chcą szybciej przeprowadzić densytometrię (czytaj więcej w artykule: https://noraxmedical.pl/densytometria-kosci-jak-wyglada-badanie/). W takim przypadku koszt usługi zależy głównie od renomy placówki, wielkości miasta czy lokalizacji. Cena prześwietlenia określonego elementu szkieletu wynosi zwykle od 40 do 150 złotych. W niektórych ośrodkach konieczne jest uwzględnienie różnych dodatkowych wydatków, np. na konsultację z lekarzem specjalistą.

Podziel się
Następny artykuł

Rehabilitacja jest integralną częścią procesu leczenia. Celem rehabilitacji jest poprawa kondycji i sprawności fizycznej osoby chorej lub pacjenta po... czytaj dalej