Reklama
Na czym polega przeszczep łąkotki allogenicznej?

Łąkotka to niewielka, elastyczna struktura anatomiczna stanowiąca kluczowy element stawu kolanowego. Jej rola polega na stabilizacji, amortyzacji i ochronie chrząstki stawowej, z tego też względu bardzo ważne jest jej właściwe funkcjonowanie. Gdy dochodzi do uszkodzenia łąkotki, pojawiają się nieprzyjemne objawy i upośledzenie sprawności fizycznej. W takiej sytuacji konieczny bywa przeszczep. Uszkodzoną strukturę można zastąpić macierzą kolagenową, protezą poliuretanową lub implantem allogenicznym, czyli łąkotką pobraną od ludzkiego dawcy.

Przeczep łąkotki allogenicznej wymaga pobrania materiału biologicznego od dawcy z Banku Tkanek. Niezwykle istotna jest przy tym zgodność tkankowa – dzięki niej przeszczep łąkotki ma większe szanse powodzenia. Sam zabieg jest małoinwazyjny oraz bezpieczny i bezbolesny. Polega na umieszczeniu implantu w miejscu usuniętej łąkotki, który następnie wchodzi w interakcję z komórkami macierzystymi biorcy i pozwala im wnikać w swoją strukturę. W efekcie łąkotka ulega całkowitej regeneracji.

Jakie są zalety przeszczepu łąkotki allogenicznej?

Przeszczep łąkotki allogenicznej stanowi najlepsze rozwiązanie w przypadku znacznego lub całkowitego zniszczenia tej tkanki, ponieważ dzięki swej biokompatybilności najlepiej zastępuje ubytek. W związku z tym, że materiał biologiczny biorcy w naturalny sposób łączy się z materiałem biologicznym dawcy, powstaje struktura o budowie histologicznej odpowiadającej własnej, brakującej tkance – tym samym ubytek zostaje kompletnie odtworzony. Zaletą przeszczepu łąkotki allogenicznej jest też krótki czas zabiegu, a co za tym idzie – minimalne obciążenie dla pacjenta.

Gdzie wykonuje się przeszczepy łąkotki allogenicznej?

Przeszczepy łąkotki allogenicznej nie są popularne w naszym kraju, w związku z tym niewiele szpitali je przeprowadza. Jednym z nielicznych wyjątków jest Sport-Klinika w Żorach. Sport-Klinika wykonuje zabiegi przeszczepu łąkotki allogenicznej już od dekady, ma więc duże doświadczenie i wiele sukcesów na koncie, dlatego cieszy się pozytywną opinią wśród pacjentów transplantacyjnych.

Podziel się
Następny artykuł

Komórki macierzyste są niezwykle cennym materiałem regeneracyjnym, który znajduje zastosowanie już nie tylko w medycynie estetycznej czy chirurgii pla... czytaj dalej