Reklama
Gdzie znaleźć dobrego dziecięcego ortopedę?

Ortopeda to specjalista, z którego pomocy korzysta coraz więcej osób. Zajmuje się problemami dotyczącym narządu ruchu, leczy urazy, kontuzje oraz wady i przewlekłe choroby układu mięśniowo – szkieletowego oraz ruchowego. Z jego pomocy korzystają nie tylko dorośli, ale również dzieci od pierwszych dni życia. Czym zajmuje się ortopeda dziecięcy i kiedy należy skorzystać z jego pomocy?

Czym zajmuje się ortopeda dziecięcy?

Ortopeda dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób układu ruchu oraz wad wrodzonych, występnych u dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Dzięki rozwojowi medycyny dziecko można diagnozować jeszcze przed urodzeniem. To pozwala, aby ortopeda wykonał operację w pierwszych dniach życia noworodka. Dla wielu dzieci to szansa na normalne życie, bez bólu i problemów z codziennym funkcjonowaniem. W zakres badań ortopedy wchodzi układ szkieletowy, układ stawowo-mięśniowy, powiązany z nimi układ krwionośny lub nerwowy. Ortopeda dziecięcy w Rzeszowie zajmuje się m.in. udzielaniem pierwszej pomocy w przypadku doraźnych urazów, leczeniem pooperacyjnym, wykrywaniem wad wrodzonych, profilaktyką wad postawy oraz rehabilitacją ruchową.

Kiedy należy udać się z dzieckiem do ortopedy?

Każdy rodzić, który zauważa, że jego dziecko ma jakieś problemy z narządem ruchu, stawia krzywo nóżki, garbi się, odczuwa dolegliwości bólowe, powinien skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Bardzo ważne, aby nie zwlekać z wizytą, ponieważ wczesna diagnostyka pozwala szybko zlikwidować występujące nieprawidłowości, pozwala uniknąć problemów w dojrzałym wieku. Do lekarza należy się udać w przypadku podejrzenia:

 • wad rozwojowych w układzie ruchu,

 • nieprawidłowego działania mięśni lub stawów,

 • wad postawy,

 • płaskostopia,

 • koślawych kolan,

 • szpotawych kolan,

 • złamań, urazów, zwichnięć itp.,

 • opóźnień w rozwoju ruchowym,

 • asymetrii kończyn,

 • zniekształcenia stawów,

 • powikłań po zabiegach opracowanych.

Bardzo ważne są również badania przesiewowe i profilaktyczne. Rodzice dzieci między 6 a 8 tygodniem życia mają obowiązek udania się z malcem do ortopedy dziecięcego w celu sprawdzenia prawidłowego rozwoju bioder. Dla większości rodziców to pierwsze spotkanie z tym specjalistą, dlatego na wizycie warto skonsultować również inne elementy układu ruchu, wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Kolejna zalecana wizyta powinna odbyć się między 8 a 9 miesiącem życia, kiedy maluch zaczyna raczkować. Dziecko należy pokazać specjaliście również, gdy skończy pierwszy rok życia i zacznie stawiać pierwsze kroki. Regularne kontrole pozwolą wykryć wszelki nieprawidłowości, przywrócić maluchowi pełną sprawność i umożliwić mu prawidłowy rozwój.

Jak wygląda wizyta u ortopedy dziecięcego?

Wizyta z dzieckiem u specjalisty składa się z kilku elementów. Bardzo ważny jest szczegółowy wywiad z opiekunami, które pozwoli określić dolegliwości oraz przyczynę wizyty. Rodzice powinni zabrać posiadaną książeczkę zdrowia dziecka oraz posiadaną dokumentację. Dzięki temu lekarz będzie mógł się zapoznać z historię małego pacjenta. Kolejny etap wizyty to obejrzenie dziecka, zbadanie stanu układu mięśniowo-szkieletowego, a w przypadku dzieci starszych sprawdzenie postawy oraz chodu. W razie potrzeby lekarz może zlecić dodatkową diagnostykę, np. usg, rtg, tomografię lub rezonans magnetyczny. Na kolejnym spotkaniu lekarz przeanalizuje wyniki badań i podejmie decyzje o dalszym leczeniu.

Dobry ortopeda dziecięcy Rzeszów

Mały pacjent ma szczególne potrzeby, dlatego warto poszukać lekarza, który ma nie tylko dużą wiedzę i doświadczenie, ale również odpowiednie podejście dla dzieci. Przyjazne atmosfera sprawi, że maluch nie będzie bał się wizyty, badanie i leczenie przebiega w komfortowych warunkach. Jednym z miast, gdzie można znaleźć dobrego, przyjaznego małym pacjentom ortopedę dziecięcego jest Rzeszów. Leczenie w Centrum Medyczne Med-Partner w Rzeszowie odbywa się prywatnie, dzięki temu termin oczekiwania na wizytę jest krótki. Ortopeda dziecięcy z Rzeszowa pomaga dzieciom od pierwszych dni życia do ukończenia 18 roku życia. Udziela konsultacji w zakresie wad postawy, urazów kości i stawów, wad wrodzonych oraz dysplazji stawów biodrowych. Ortopedzi dziecięcy z Rzeszowa wyróżniają się profesjonalizmem, indywidualnym podejściem dla wszystkich pacjentów. Wiedzą, jak postawić trafną diagnozę, jakie zlecić badania i rozpocząć skutecznie leczenie. Z ich pomocą maluchy zaczną prawidłowo się rozwijać i unikną poważnych problemów w starszym wieku. Lekarza podpowiedzą również rodzicom, co robić, aby uniknąć wad postawy i pozytywnie wpływać na ich rozwój.

Podziel się
Następny artykuł

Szacuje się, że ponad 20% dzieci w wieku szkolnym zmaga się z problemem otyłości i nadwagi.  Każde z nich narażone jest na pojawienie się cukrzycy typ... czytaj dalej