Reklama
Czym zajmuje się hipertensjolog i z jakimi dolegliwościami się do niego zgłosić?

Narodowy Fundusz Zdrowia alarmuje: w Polsce może żyć nawet 10,5 miliona osób z nadciśnieniem tętniczym. Liczba ta z roku na rok bardzo szybko rośnie. Zbyt wysokie ciśnienie może być przyczyną udarów, chorób niedokrwiennych serca, a także niewydolności serca i nerek. Wielu chorych nie wie nawet, że są lekarze, którzy specjalizują się w tej konkretnej dziedzinie. Sprawdź, czym zajmuje się lekarz hipertensjolog, jakie choroby diagnozuje i jak się zgłosić do poradni nadciśnienia tętniczego.

Czym jest hipertensjologia?

Hipertensjologia to specjalizacja, która powstała w Polsce w 2006 roku w odpowiedzi na niepokojący wzrost liczby osób z tą przypadłością. Choć najczęściej z powodu nadciśnienia cierpią osoby starsze (według danych Ministerstwa Zdrowia w wieku od 55 do 74 lat), to leki obniżające ciśnienie przyjmuje coraz więcej osób młodych.

Zagrożenie jest tak duże, że nadciśnienie tętnicze zostało uznane za chorobę cywilizacyjną. Jedną z głównych przyczyn rozwoju tej przypadłości jest otyłość spowodowana m.in. brakiem ruchu i złą dietą (w tym zbyt dużym spożyciem sodu). Inne czynniki, które mają wpływ na rozwój choroby, to przewlekły stres i palenie tytoniu.

Nadciśnienie tętnicze może być także uwarunkowane genetycznie. Jedną z grup szczególnie narażonych na nadciśnienie są pacjenci po zabiegach operacyjnych. Nierzadko z wysokim ciśnieniem zmagają się także kobiety w ciąży. Osoby będące w grupie ryzyka powinny regularnie badać ciśnienie i znajdować się pod opieką specjalisty. Niezależnie od przyczyny nadciśnienie to stan, którego nie można bagatelizować, ponieważ może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, a nawet szybszego zgonu.

Kim jest hipertensjolog i jakie choroby diagnozuje?

Hipertensjolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Trafiają do niego osoby, u których występują takie objawy jak: zawroty głowy, szumy uszne, duszność, kołatanie serca, chroniczne zmęczenie czy bóle w klatce piersiowej.

Specjalista hipertensjolog opiekuje się również pacjentami po udarach oraz osobami cierpiącymi na cukrzycę, niewydolność nerek oraz inne choroby, które mogą mieć wpływ na wzrost ciśnienia. Hipertensjolog współpracuje z lekarzami innych specjalizacji. Leczenie nadciśnienia zazwyczaj wymaga nie tylko wdrożenia farmakoterapii, ale także zmiany trybu życia, czyli m.in. ograniczenia używek, przestrzegania diety i zwiększenia aktywności fizycznej. O sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem.

Jak można się zgłosić do poradni nadciśnienia tętniczego?

Aby umówić się na wizytę do hipertensjologa na NFZ, należy otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego przyjmującego w przychodni POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej). W związku ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na wizyty u tego specjalisty pacjenci muszą się liczyć z długim, nierzadko wielomiesięcznym oczekiwaniem.

Alternatywą dla wizyty na NFZ jest prywatna poradnia nadciśnienia tętniczego. Prywatne ośrodki leczące nadciśnienie można znaleźć w całym kraju. W przypadku wizyty odpłatnej oczekiwanie na przyjęcie przez specjalistę jest zazwyczaj dużo krótsze. Niepotrzebne jest także skierowanie.

 

Podziel się
Następny artykuł

Łysienie to niekomfortowa przypadłość, która dotyka coraz więcej osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Na szczęście z łysieniem bardzo łatwo można sobi... czytaj dalej