Reklama
Czym zajmuje się hipertensjolog i z jakimi dolegliwościami się do niego zgłosić?

Narodowy Fundusz Zdrowia alarmuje: w Polsce może żyć nawet 10,5 miliona osób z nadciśnieniem tętniczym. Liczba ta z roku na rok bardzo szybko rośnie. Zbyt wysokie ciśnienie może być przyczyną udarów, chorób niedokrwiennych serca, a także niewydolności serca i nerek. Wielu chorych nie wie nawet, że są lekarze, którzy specjalizują się w tej konkretnej dziedzinie. Sprawdź, czym zajmuje się lekarz hipertensjolog, jakie choroby diagnozuje i jak się zgłosić do poradni nadciśnienia tętniczego.

Czym jest hipertensjologia?

Hipertensjologia to specjalizacja, która powstała w Polsce w 2006 roku w odpowiedzi na niepokojący wzrost liczby osób z tą przypadłością. Choć najczęściej z powodu nadciśnienia cierpią osoby starsze (według danych Ministerstwa Zdrowia w wieku od 55 do 74 lat), to leki obniżające ciśnienie przyjmuje coraz więcej osób młodych.

Zagrożenie jest tak duże, że nadciśnienie tętnicze zostało uznane za chorobę cywilizacyjną. Jedną z głównych przyczyn rozwoju tej przypadłości jest otyłość spowodowana m.in. brakiem ruchu i złą dietą (w tym zbyt dużym spożyciem sodu). Inne czynniki, które mają wpływ na rozwój choroby, to przewlekły stres i palenie tytoniu.

Nadciśnienie tętnicze może być także uwarunkowane genetycznie. Jedną z grup szczególnie narażonych na nadciśnienie są pacjenci po zabiegach operacyjnych. Nierzadko z wysokim ciśnieniem zmagają się także kobiety w ciąży. Osoby będące w grupie ryzyka powinny regularnie badać ciśnienie i znajdować się pod opieką specjalisty. Niezależnie od przyczyny nadciśnienie to stan, którego nie można bagatelizować, ponieważ może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, a nawet szybszego zgonu.

Kim jest hipertensjolog i jakie choroby diagnozuje?

Hipertensjolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Trafiają do niego osoby, u których występują takie objawy jak: zawroty głowy, szumy uszne, duszność, kołatanie serca, chroniczne zmęczenie czy bóle w klatce piersiowej.

Specjalista hipertensjolog opiekuje się również pacjentami po udarach oraz osobami cierpiącymi na cukrzycę, niewydolność nerek oraz inne choroby, które mogą mieć wpływ na wzrost ciśnienia. Hipertensjolog współpracuje z lekarzami innych specjalizacji. Leczenie nadciśnienia zazwyczaj wymaga nie tylko wdrożenia farmakoterapii, ale także zmiany trybu życia, czyli m.in. ograniczenia używek, przestrzegania diety i zwiększenia aktywności fizycznej. O sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem.

Jak można się zgłosić do poradni nadciśnienia tętniczego?

Aby umówić się na wizytę do hipertensjologa na NFZ, należy otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego przyjmującego w przychodni POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej). W związku ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na wizyty u tego specjalisty pacjenci muszą się liczyć z długim, nierzadko wielomiesięcznym oczekiwaniem.

Alternatywą dla wizyty na NFZ jest prywatna poradnia nadciśnienia tętniczego. Prywatne ośrodki leczące nadciśnienie można znaleźć w całym kraju. W przypadku wizyty odpłatnej oczekiwanie na przyjęcie przez specjalistę jest zazwyczaj dużo krótsze. Niepotrzebne jest także skierowanie.

 

Podziel się
Następny artykuł

Rodzinne Centrum Medyczne to pierwszy ośrodek zdrowia w Niepołomicach, łączący wiedzę i doświadczenie lekarskie, z możliwościami, które dają diagnosty... czytaj dalej