Reklama
Czym się różni rezonans magnetyczny od tomografii komputerowej?


We współczesnej medycynie, dla prawidłowego i szybkiego rozpoznania przyczyny problemu zdrowotnego, niezwykle ważne jest staranne wykonanie badań diagnostycznych. Na ich podstawie można zdiagnozować problem i wybrać najlepszy wariant leczenia. Istotnym działem diagnostyki medycznej są badania obrazowe umożliwiające badanie zmian patologicznych i fizjologicznych, ich zlokalizowanie w organizmie, przeanalizowanie i wizualizacja.

Najczęściej wykonywanymi badaniami obrazowymi umożliwiającymi wgląd w głąb organizmu metodą nieinwazyjną są: tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (RM). Są to dwa odmienne, badania umożliwiające uzyskanie bardzo dokładnych obrazów z wnętrza ciała, przez co stanowią cenne i bardzo dokładne narzędzie diagnostyki obrazowej. Obecnie z diagnostyki obrazowej TK i RM korzystają wszystkie większe centra medyczne - w tym także Centrum Diagnostyczne Carolina Medical Center.

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa jakie są różnice?

Podstawową różnicą między tomografią komputerową (TK) a rezonansem magnetycznym (RM) jest wykorzystanie dwóch różnych rodzajów promieniowania. 

W rezonansie magnetycznym nośnikiem jest promieniowanie elektromagnetyczne wytworzone przez fale radiowe nieszkodliwe dla organizmu. W tomografii komputerowej nośnikiem energii są promieniowanie rentgenowskie, które stosowane w zbyt wysokich dawkach może uszkodzić DNA. Dlatego badanie TK nie może być powtarzane zbyt często i w zbyt krótkich odstępach czasu, natomiast badanie RM może być powtarzane według potrzeb. Badanie rezonansem magnetycznym trwa dłużej niż tomografia komputerowa. W trakcie badania RM aktywność pola magnetycznego jest źródłem dziwnych dźwięków a badanie TK jest bezgłośne. Cena badania RM jest prawie dwukrotnie wyższa od obrazowania TK.  W rezonansie magnetycznym nie ma ograniczeń wiekowych, a tomografia jest przeciwwskazana poniżej 10 roku życia. W badaniu TK najważniejszym przeciwwskazaniem jest ciąża, wiek pacjenta i fakt, że to badanie nie zawsze ma pożądaną wartość diagnostyczną. W badaniu RM bezwzględnym przeciwwskazaniem jest każde obce ciało metaliczne w organizmie pacjenta jak: wszczepiony rozrusznik serca, neurostymulator, pompa insulinowa, wszczepiony aparat słuchowy, ciało metaliczne w oku itp. W obiegowej opinii rezonans magnetyczny jest przydatniejszym, ale droższym narzędziem diagnostyki obrazowej. Dodatkowo badania rezonansem magnetycznym pomagają dostrzec zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich. W przypadku TK, które wykorzystuje promienie rentgenowskie, jest to niemożliwe. 

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa jakie są podobieństwa?

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa są to nowoczesne, nieinwazyjne, bezbolesne badania obrazowe. Podstawowym podobieństwem jest przebieg badania. Podczas TK, jak i badania RM, pacjent przebywa w specjalnej tubie i pozostaje bez ruchu. W trakcie obu badań personel medyczny nadzorujący przebieg badania znajduje się w osobnym pomieszczeniu, a komunikacja możliwa jest jedynie przy wykorzystaniu interkomu.  W obu badaniach w razie potrzeby może być zastosowany kontrast (środek cieniujący). Wykonanie każdego z badań nie powoduje skutków ubocznych pod warunkiem, że tomografia komputerowa nie jest wykonywana zbyt często. Rezonans magnetyczny z uwagi na dokładność obrazowania może stanowić uzupełnienie tomografii komputerowej, ale nawet dokładna TK nie zastąpi rezonansu magnetycznego. O wyborze stosowanej metody diagnostycznej decyduje lekarz uwzględniając wszystkie wskazania. Więcej dowiesz się na: https://carolina.pl/centrum-diagnostyczne/rezonans-magnetyczny/

Podziel się
Następny artykuł

Czym jest obuwie ortopedyczne? Jakim działaniem charakteryzuje się ten rodzaj butów i kto powinien po nie sięgnąć? Poznaj odpowiedzi na te oraz wiele... czytaj dalej