Reklama
Czy należy stosować pończochy uciskowe na żylaki po ich usunięciu

Większość z nas nie wie, że rajstopy, podkolanówki czy pończochy uciskowe na żylaki są zalecane w profilaktyce oraz początkowej fazie leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. To istotny fakt, ponieważ stosowanie tego typu produktów może zapobiec poważniejszym problemom, takim jak np. żylaki.

Wyroby uciskowe rekomendowane są do stosowania w trakcie leczenia objawów niewydolności żylnej jak również po zabiegach usunięcia żylaków. Dlaczego? Otóż właściwie dobrane przez lekarza ograniczają ryzyko powstania powikłań, potęgują skuteczność zabiegu oraz przyspieszają gojenie się ran, a także wspierają leczenie przewlekłej niewydolności żylnej.

Wpływ kompresjoterapii po zabiegu usunięcia żylaków nóg

Kompresjoterapia, inaczej ucisk stopniowany to metoda, którą bardzo często lekarze rekomendują jako element kuracji po usunięciu żylaków kończyn dolnych. Terapia ta głównie ma na celu poprawić krążenie żylne. Zastosowane pończochy uciskowe na żylaki mają ułatwić odpływ krwi zalegającej w kończynach poprzez przywrócenie właściwego kierunku krążenia w żyłach, zaburzonego przede wszystkim niewydolnością zastawek. Metoda ta polega na wywieraniu stopniowanego ucisku na kończyny, który najwyższy jest w okolicach kostki i stopniowo maleje ku górze. Jednak, by leczenie i rekonwalescencja po zabiegu przebiegały prawidłowo, kluczowe jest indywidualne dobranie do potrzeb pacjenta odpowiednich wyrobów medycznych.

Pończochy przeciwżylakowe – najlepszy wyrób uciskowy po usunięciu żylaków nóg

Jak już wiemy, terapia uciskiem stopniowanym poprawia krążenie oraz pozwala w krótszym czasie wykurować się i dojść do dobrej formy oraz pełnej sprawności. Spośród dostępnych na rynku wyrobów kompresyjnych najczęściej rekomendowanymi przez lekarzy prowadzących są pończochy na żylaki. Dlaczego? Otóż są one wygodne w aplikacji oraz noszeniu. Łatwo się je zakłada oraz ściąga. Nie podrażniają obszaru ciała, które zostało poddane zabiegowi, gdyż ich ściągacz umiejscowiony jest wysoko. Pończochy uciskowe na żylaki posiadają również różny sposób mocowania, który zapobiega zsuwaniu się ich podczas noszenia.

Jakie pończochy na żylaki po zabiegu można wybrać

By móc się dowiedzieć, jakie pończochy przeciwżylakowe po zabiegu usunięcia żylaków można wybrać, należy poznać podstawowe klasy ucisku dostępnych na rynku produktów uciskowych. Wśród nich wyróżnia się wyroby w standardzie ASQUAL:

  • 2 stopnia od 15 do 20 mmHg
  • 3 stopnia od 20 do 36 mmHg

Decyzję o ich doborze po zabiegu usunięcia żylaków podejmuje zawsze lekarz. To w jego obecności powinien nastąpić pomiar kończyn, by dobrany rozmiar spełniał w 100% swoje zadanie. Wówczas szybko wrócimy do pełnej formy i będziemy się cieszyć zdrowymi nogami.

Podziel się
Następny artykuł

Konsekwencją nieleczonej zakrzepicy żył może być zator, który w wielu przypadkach kończy się śmiercią. Sprawdź, jak zapobiegać chorobie oraz jak wykry... czytaj dalej