Reklama
Co zrobić z bezsennością?

 

Bezsenność dotyka coraz większej liczby ludzi, zwłaszcza osób młodych, pracowitych i ambitnych. Dlaczego? Ponieważ jedną z głównych przyczyn jej powstawania jest stres, a o ten nietrudno w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie trzeba żyć w ciągłym biegu i nieustannie mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami.

Taki tryb życia sprzyja nie tylko utrzymywaniu się psychicznego napięcia, które z łatwością może doprowadzić do pojawienia się problemów ze snem, ale też wyrabianiu w sobie nawyków, które te problemy potem utrwalają. Oczywiście przyczyn bezsenności może być więcej, wśród nich warto wymienić chociażby różnego rodzaju schorzenia (nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, nerwica itp.) czy złe nawyki żywieniowe (ciężkostrawna dieta, używki itp.). Jednak niezależnie od przyczyny, każdą bezsenność można wyleczyć.

Jak radzić sobie z bezsennością?

Leczenie bezsenności zawsze należy zaczynać od eliminacji czynnika, który doprowadził do jej powstania. Przykładowo jeśli problemy ze snem pojawiły się na skutek długotrwałego stresu, z jakim wiąże się określony tryb życia, należy – w miarę możliwości – zmienić ten tryb życia, na przykład biorąc na siebie mniej obowiązków i dbając o to, by zawsze znaleźć czas na relaks i odpoczynek. Jeśli natomiast przyczyną bezsenności jest nadczynność tarczycy, koniecznie powinniśmy zgłosić się z tym do specjalisty, który pomoże nam uregulować gospodarkę hormonalną naszego organizmu. Kolejnym krokiem jest zapewnienie sobie komfortowych warunków snu, czyli ciszy, spokoju, wygodnego materaca i optymalnej temperatury w sypialni. Warto zrezygnować też z korzystania z elektronicznych urządzeń przed snem, takich jak telewizor czy telefon, zastępując je aktywnością fizyczną lub medytacją. Niestety to nie zawsze wystarczy. Czasami musimy sięgnąć po dodatkowe wsparcie. Więcej informacji na https://terapiabezsennosci.pl/

Jak wygląda profesjonalne leczenie bezsenności?

Profesjonalne leczenie bezsenności może przyjąć formę terapii farmakologicznej lub terapii poznawczo-behawioralnej. Farmakoterapia, czyli przyjmowanie leków nasennych, to dość skuteczna metoda leczenia, ale jej efekty są z reguły krótkotrwałe, możemy więc z niej korzystać tylko doraźnie w przypadkach epizodycznej bezsenności. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT-I) jest o wiele bardziej efektywna na dłuższą metę, ponieważ pozwala w naturalny sposób ułatwić zasypianie i wysypianie się poprzez zastąpienie czynników utrwalających bezsenność zdrowymi nawykami poprawiającymi higienę snu. Taki sposób leczenia ma też tę zaletę, że nie wiąże się z żadnymi niepożądanymi skutkami ubocznymi, nie ma też do niego żadnych przeciwwskazań. Właściwie poprowadzona terapia poznawczo-behawioralna jest całkowicie zdrowa i bezpieczna, a do tego przynosi spektakularne efekty już w pierwszych tygodniach jej stosowania.

Podziel się
Następny artykuł

Pracownik nie traci prawa do urlopu wypoczynkowego, nawet jeśli w tym samym czasie przebywał na zwolnieniu chorobowym – wynika z wyroku Trybunału Spra... czytaj dalej