Reklama
Co drugi Polak leczy się u... dra Google!

Blisko 40% Polaków uważa, że do postawienia prawidłowej diagnozy medycznej potrzeba trzech lub więcej wizyt u lekarza. Jednocześnie, prawie połowa ankietowanych (45%) przyznaje, że próbowała stawiać sobie lub swoim bliskim diagnozę medyczną korzystając z sieci. 

Jak wynika z raportu „Internet + Pacjent = Diagnoza?” opracowanego przez Procontent Communication, ponad połowa respondentów twierdzi, że jedna wizyta nie jest wystarczająca, aby rozpoznać stan zdrowia pacjenta. Natomiast 41% nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. 41% kobiet i 42% mężczyzn nie jest w stanie wskazać, ile konsultacji z lekarzem potrzebnych jest, aby uzyskać prawidłową diagnozę. „Trud związany z uzyskaniem prawidłowej diagnozy w gabinecie lekarskim sprawia, że sami próbujemy sobie radzić z pomocą dra Google. To z pewnością może zaowocować poważnymi powikłaniami, a czasami ratunek może nadejść zbyt późno” – mówi Iwona Kubicz, prezes Procontent Communication.

Jedyne 8% ankietowanych – o dochodzie na osobę do 500 zł – twierdzi, że trzy wizyty są wystarczające. Tymczasem osoby z większym dochodem skłaniają się do stwierdzenia, że ta liczba jest dostateczna.

Długie kolejki vs. szybki internet

Ponad połowa badanych (55proc.) przyznała, że nie próbuje stawiać sobie ani swoim bliskim diagnozy medycznej korzystając z informacji pochodzących z internetu. Największa liczba ankietowanych jako powód szukania diagnozy w internecie podaje długi czas oczekiwania na wizytę (32%), brak czasu na pójście do lekarza (30%). Natomiast 17% respondentów przyznaje, że próbowało postawić diagnozę korzystając z internetu, ponieważ darzy zaufaniem opinie innych pacjentów z chorobą, którzy dzielą się doświadczeniem właśnie na stronach WWW.

Wiem lepiej!

Mężczyźni częściej niż kobiety samodiagnozują się korzystając z sieci, a jako najczęstszą przyczynę swojego zachowania podają wiarę we własne możliwości znalezienia prawidłowej odpowiedzi w internecie. Blisko połowa ankietowanych w wieku 15-18 lat wierzy, że potrafi znaleźć prawidłową diagnozę w Internecie, natomiast osoby w wieku 35-50 lat są zdecydowanie mniej pewne swoich możliwości (15%). Blisko 40%osób w wieku szkolnym (15-18 lat) deklaruje również, że nie ma czasu na konsultacje u specjalisty dlatego korzysta z porad dra Google. Mieszkańcy miejscowości powyżej 500 tys. mieszkańców częściej niż osoby z mniejszych miast i wsi szukają informacji medycznych w sieci. Ankietowani, którzy zarabiają ponad 3 000 tys. miesięcznie deklarują, że nie mają czasu na wizyty u lekarza dlatego szukają wiadomości w internecie.

Źródło: materiały prasowe

Podziel się
Następny artykuł

Szereg leczniczych i prozdrowotnych właściwości kannabidiolu sprawił, że produkowane na jego bazie preparaty cieszą się stale rosnącą popularnością czytaj dalej