Reklama
Choroba afektywna dwubiegunowa – jak ją rozpoznać?

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) nazywana jest również zaburzeniem maniakalno-depresyjnym. Jest to ciężkie schorzenie, które dotyka przede wszystkim osoby młode. Łatwo je zdiagnozować, natomiast bardzo trudno je wyleczyć. Leczenie polega przede wszystkim na wyciszaniu objawów oraz niwelowaniu huśtawki emocjonalnej.

Choroba afektywna dwubiegunowa polega na naprzemiennym występowaniu u chorego faz manii i depresji, które regularnie się ze sobą przeplatają. Pomiędzy fazami manii i depresji są natomiast fazy remisji, gdy choroba pozostaje w uśpieniu, a osoba chora w miarę normalnie funkcjonuje.

Faza manii – nieustanne pobudzenie

Zarówno faza manii, jak i depresji mają negatywny wpływ na chorego. W fazie manii pojawia się tak zwany zespół hipomaniakalny. W tym czasie chory wręcz tryska radością i energią, niewiele śpi, jest w doskonałym nastroju, ma niespożytą energię twórczą i intelektualną. W tym czasie także podejmuje ryzykowne i bardzo nieprzemyślane decyzje – robi nadmierne zakupy, inwestuje oszczędności w wątpliwe biznesy, podejmuje również przypadkowe kontakty seksualne. Osoby będące w fazie manii mają wysoką samoocenę, tracą zdolność rozsądnego myślenia. U niektórych osób pojawia się też drażliwość, agresja, wybuchy złości. Agresja w chorobie dwubiegunowej może być bardzo destrukcyjna – często właśnie wtedy rozpadają się rodziny, rujnują się relacje międzyludzkie.

Faza depresji – drastyczne obniżenie nastroju

Z biegiem czasu faza manii ulega samoistnemu wyciszeniu, a chory wpada stan bardzo podobny do klasycznej depresji. Ma obniżony nastrój, jest apatyczny, nic go nie cieszy, nie jest zainteresowany żadną aktywnością. Zaczyna izolować się od otoczenia, dużo śpi lub ma problem z zasypianiem. Faza depresji może przebiegać z myślami autodestrukcyjnymi, poczuciem winy, chory nie znajduje przyjemności praktycznie w niczym.

Choroba afektywna dwubiegunowa a zdolność do pracy

ChAD jest jednym z zaburzeń psychicznych, które najczęściej powodują niezdolność do pracy. Zarówno w fazie manii, jak i depresji osoba chora nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków zawodowych w sposób poprawny. Co więcej, osoby będące w fazie manii mogą często podejmować decyzje, które negatywnie wpływają na firmę pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że choroba afektywna dwubiegunowa na zawsze wyklucza z życia zawodowego. Najważniejsza jest dobra diagnoza i wyprowadzenie chorego z nieustannie zmieniających się nastrojów. Dobrze dobrane leki oraz wsparcie psychologiczne mogą sprawić, że chory będzie całkiem dobrze funkcjonował w społeczeństwie, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Podziel się
Następny artykuł

Agresja elektroniczna to ogół zachowań w internecie wymierzonych w innych użytkowników, w marki albo celebrytów. Taki rodzaj prześladowania nazywany j... czytaj dalej