Reklama
Co to jest ośrodek socjoterapii? Na czym polega socjoterapia?

Psycholodzy proponują swoim pacjentom różnego rodzaju metody leczenia i terapii, a jedną z nich jest socjoterapia. Ma ona na celu nie tylko rozwiązanie konkretnego problemu, ale również naukę nawiązywania więzi społecznych oraz budowanie relacji z innymi i zainicjowanie poczucia przynależności. Prowadzenie socjoterapii to zadanie dla specjalistów, którzy posiadają odpowiednie przygotowanie w tym zakresie. Socjoterapia może być prowadzona w ośrodkach (dla dzieci i młodzieży) oraz w punktach ambulatoryjnych.

Czym jest socjoterapia?

Socjoterapia odgrywa dwojaką rolę w leczeniu różnego typu zaburzeń. Z jednej strony ma ona na celu znalezienie rozwiązania konkretnego problemu w grupie osób borykających się z taką samą przypadłością, z drugiej strony uczy budowania więzi społecznych, nawiązywania relacji czy inicjowania sposobu, w jaki można w nie wejść. Jest więc ona dedykowana zarówno tym, którzy mają jakiś konkretny problem, jak i osobom, które nie potrafią poprawnie funkcjonować w społeczeństwie. Najlepsze rezultaty przynosi w przypadku, gdy w grupie terapeutycznej znajdują się osoby z takim samym bądź bardzo podobnym problemem. Najczęściej poprzez socjoterapię leczy się:

  • depresję,
  • lęki,
  • traumę,
  • uzależnienia,
  • deficyt umiejętności komunikacyjnych.

Socjoterapia dedykowana jest zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom czy młodzieży.

Co oferują ośrodki socjoterapii?

Socjoterapia może być prowadzona w profesjonalnym ośrodku - mowa wtedy o Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii, do których trafia młodzież, wobec której sąd rodzinny zastosował tego typu środek wychowawczy. Dotyczy to przede wszystkim osób z zaburzeniami zachowań lub wymagającymi podjęcia odpowiednich działań socjalizacyjnych. Długość pobytu w takim ośrodku jest ustalana indywidualnie, w zależności od dokonywanych postępów. Tymczasem osoby dorosłe mogą skorzystać z socjoterapii prowadzonej w ośrodkach ambulatoryjnych. Spotkania w grupach odbywają się zwykle raz lub dwa razy w tygodniu. Socjoterapia w przypadku dorosłych przynosi najlepsze efekty, jeśli połączona jest z inną formą terapii, na przykład z terapią indywidualną. W rzadkich przypadkach stanowi ona jedyną formę leczenia, choć nie można tego wykluczyć, zwłaszcza wobec osób, które nie są przekonane do innych form wsparcia terapeutycznego. W ośrodkach socjoterapii zatrudnieni są specjaliści z zakresu psychologii, którzy posiadają odpowiednie kompetencje do prowadzenia wspólnych spotkań, a tym samym do leczenia pacjentów. Oczywiście, współpracują oni ściśle z innymi ekspertami, na przykład pedagogami czy lekarzami psychiatrii. 

Kto może prowadzić socjoterapię?

Profesjonalną socjoterapię, która przynosi najlepsze efekty terapeutyczne, może prowadzić wyłącznie osoba z odpowiednim przygotowaniem. Zdarza się, że terapia ta prowadzona jest przez osoby postronne, które borykały się z podobnymi problemami w przeszłości - mowa tutaj na przykład o popularnych spotkaniach Anonimowych Alkoholików. Niemniej jednak w specjalistycznych ośrodkach zajęcia mogą prowadzić wyłącznie profesjonaliści, którzy ukończyli odpowiednie studia. Jest to przede wszystkim psychologia, jednak w przypadku braku posiadania właściwego wykształcenia kierunkowego, dobrym wyborem będą studia podyplomowe z zakresu socjoterapii. Pozwalają one zdobyć wymaganą wiedzę oraz umiejętności praktyczne, które przydają się w pracy z pacjentami. Socjoterapia studia podyplomowe prowadzone są w Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Socjoterapia studia podyplomowe online to doskonały wybór dla osób aktywnych zawodowo, które na co dzień pracują z młodzieżą lub dorosłymi w profesjonalnych ośrodkach i chcą poszerzyć posiadane kompetencje zawodowe. Studia podyplomowe skierowane są również do prowadzących własne gabinety terapeutyczne, którzy chcieliby poszerzyć swoją ofertę. Ich ukończenie jest pierwszym krokiem do tego, aby rozpocząć efektywną współpracę z pacjentami, potrzebującymi właśnie tej formy terapii, na przykład jako uzupełnienia leczenia podstawowego. 

https://www.cb.szczecin.pl/tryb-studiow/studia-podyplomowe/studia-nauczycielskie/socjoterapia/

 

Podziel się
Następny artykuł

Osoby dotknięte schizofrenią nie mają poczucia sprawstwa nie tylko swoich ruchów, ale także, a może przede wszystkim tego, co dzieje się w ich głowach... czytaj dalej