Aktualne badania w Twoim województwie
Bezsenność to jedna z chorób XXI wieku. Natłok obowiązków, zbyt szybkie tempo życia, przeciążenia organizmu to tylko nieliczne przyczyny problemów ze snem. Zaburzenia prawidłowego rytmu snu mogą być spowodowane także schorzeniami mającymi podłoże psychiczne czy niektórymi chorobami. Czym jest bezsenność? Jakie są jej objawy i przyczyny? Po jakie środki farmakologiczne na lepszy sen i uspokojenie sięgnąć?
Bezsenność – co to takiego?
Bezsenność (inaczej insomnia) to zaburzenie właściwego rytmu snu, czasu jego trwania oraz jego głębokości. Można wyróżnić trzy rodzaje bezsenności:
- bezsenność epizodyczną (trwa kilka/kilkanaście dni),
- bezsenność chroniczną (najpoważniejszy typ bezsenności),
- bezsenność przerywaną (problemy ze snem pojawiają się często, ale mają charakter krótkotrwały).
Przyczyny bezsenności
Problemy ze snem mogą być efektem stresującej sytuacji, lęku czy konkretnych wydarzeń które oddziałują w negatywny sposób na organizm. Wówczas pacjent ma problemy z zaśnięciem, budzi się w nocy, wstaje o wczesnej porze. Zaburzone zostają również fazy snu, a więc nawet po przespaniu zalecanych 8 godzin, odczuwa się zmęczenie.
Bezsenność jest jednym z objawów zaburzeń psychicznych, takich jak:
- nerwica,
- depresja,
- zespół maniakalny,
- schizofrenia.
Trudności z zasypianiem są spowodowane również chorobami nowotworowymi, sercowo-naczyniowymi, płuc (np. astma), neurologicznymi (zespół niespokojnych nóg), nadczynnością tarczycy, bezdechem sennym.
Ponadto zaburzenia snu wywołane są:
- ciążą,
- wiekiem (osoby starsze potrzebują mniej snu),
- nadużywaniem kofeiny,
- alkoholem,
- środkami psychoaktywnymi (kokaina czy amfetamina),
- nieodpowiednią dietą,
- zbyt wysoką temperaturą powietrza w pomieszczeniu,
- stosowaniem niektórych leków (np. kortykosteroidów lub fluoksetyny),
- światłem niebieskim emitowanym przez urządzenia elektroniczne, m.in. telefon komórkowy.
Bezsenność – objawy
O bezsenności możemy mówić wówczas, gdy przez okres co najmniej trzech tygodni pacjent:
- cierpi z powodu całkowitego braku snu,
- budzi się w ciągu nocy,
- ma trudności z zasypianiem,
- ma płytki, lekki sen.
Warto nadmienić, że zaburzeniom snu towarzyszy zwykle ból głowy, problem ze skupieniem się, a także uczucie zmęczenia i senności w dzień.
Skuteczne leki na bezsenność
W Aptece WAWA pacjenci znajdą skuteczne tabletki, krople, syropy czy kapsułki na bezsenność. Leki łagodzą stany niepokoju, redukują napięcia i stres, ułatwiają zasypianie, działają uspokajająco. Ponadto skracają czas potrzebny na zaśnięcie, relaksują, wyciszają, pomagają utrzymać równowagę emocjonalną.
Leki na sen znajdujące się w ofercie apteki internetowej WAWA są bezpieczne dla zdrowia. W kapsułkach, tabletkach, kroplach czy syropach na bezsenność występują naturalne składniki, m.in. lawenda, melisa, szafran, mięta. Osoby mające trudności z zasypianiem mogą sięgnąć po:
- Forsen Forte z melatoniną,
- Persen Forte na sen i uspokojenie,
- ProSEN Duo melatonina z magnezem,
- płyn doustny Valused.
Podsumowanie
Problem z zasypianiem dotyczy coraz większego grona osób w różnym wieku. Skutki bezsenności to m.in. zmęczenie, nadwaga, problemy z koncentracją, obniżone libido czy większe ryzyko zachorowania na schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Skutecznym sposobem poprawy jakości snu jest przyjmowanie specjalnych lekarstw, takich jak krople, syropy, kapsułki czy tabletki na bezsenność, które można znaleźć w aptece WAWA.
Naturalne antyperspiranty najczęściej są bezzapachowe i nie zawierają alkoholu, który powoduje podrażnienia. Najważniejszym składnikiem czynnym antype... czytaj dalej