Reklama
Bezpłatna aplikacja monitorująca stan pacjentów z rakiem piersi

Darmowa aplikacja mobilna Centrum Chorób Piersi UCK powstała, by na bieżąco monitorować stan pacjentów z rakiem piersi, a także zapewnić im dostęp do bieżących informacji dotyczących tej choroby.

W aplikacja mobilnej pacjent znajdzie najważniejsze informacje na temat raka piersi (m.in. jak się badać
i jak poprawić wyniki leczenia) i Centrum Chorób Piersi UCK, a także organizacji pacjenckich oraz ciekawostki interesujące z punktu widzenia chorego. Na bieżąco umieszczane będą wiadomości ważne z organizacyjnego punktu widzenia, takie jak zmiana godzin przyjęć lekarza czy dane adresowe. Nowo powstała aplikacja nie pełni jednak funkcji tylko informacyjnej, lecz daje możliwość codziennego kontrolowania stanu pacjenta.

- Doceniamy rolę nowoczesnej informacji. Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona w sposób maksymalnie przyjazny i łatwy w użyciu. Jednak to, o co najistotniejsze i najbardziej innowacyjne w tej aplikacji, to moduł zgłaszania działań niepożądanych, czyli np. pogarszającego się samopoczucia. To narzędzie daje nam możliwość szybszej, aktywnej reakcji. Tego rodzaju działania, nowatorskie w Polsce, mają udowodniony wpływ na poprawę wyników leczenia – mówi dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK.

Pacjentki, które zainstalują aplikację na swoim telefonie, będą codziennie wypełniać ankietę składającą się z kilkunastu pytań. Jednym z zadań będzie określenie swoich dolegliwości w skali od 1 do 4. W przypadku zaznaczenia 3. stopnia automatycznie zostanie wysyłany email z informacją do pielęgniarki dedykowanej chorym z rakiem piersi. Kontakt z pacjentką umożliwi podjęcie odpowiednich działań. Pielęgniarka skontaktuje chorą z lekarzem, doradzi sposób postępowania, pokieruje do szpitala itp.

Aplikacja została sfinansowana przez firmę Pfizer, będącą sponsorem głównym, oraz firmy: Egis i Pierre Fabre. Aktualnie pobrać można ją ze sklepu internetowego Google Play (telefony obsługiwane przez systemem Android). Niebawem będzie dostępna również w App Store (dla użytkowników sytemu iOS).

Aplikacja mobilna wpisuje się w ideę kompleksowej opieki, którą Centrum Chorób Piersi oferuje swoim pacjentom. Na pierwszej wizycie chora badana jest przez onkologa i chirurga onkologicznego. W zależności od potrzeby kierowana jest na mammografię, USG piersi, biopsję, rezonans magnetyczny, USG i biopsję węzłów chłonnych. W trakcie konsylium lekarze podejmują decyzję, czy konieczna jest chemio- lub/i radioterapia, czy od razu zabieg chirurgiczny. Istnieje również możliwość udziału w licznych badaniach klinicznych, prowadzonych w ramach współpracy międzynarodowej z wykorzystaniem najnowocześniejszych leków.

Walka z rakiem piersi nie jest łatwa, także pod względem psychicznym, dlatego też na pacjentki Centrum Chorób Piersi UCK czeka wykwalifikowany psychoonkolog.

Źródło: specjalista ds. promocji
Zespół ds. Organizacji i Promocji UCK

Podziel się
Następny artykuł

Pojęciem kacheksji (inaczej charłactwa) lekarze określają wyniszczenie organizmu spowodowane chorobą i (lub) długotrwałym, specjalistycznym leczeniem.... czytaj dalej