Reklama
10 chorób, które wykryć może rentgen – sprawdź dlaczego warto się przebadać!

 

Dla wielu osób badanie przy wykorzystaniu promieni rentgenowskich to ostateczność, jeżeli chodzi o diagnostykę własnego ciała

 

10 chorób, które wykryć może rentgen – sprawdź dlaczego warto się przebadać!

Dla wielu osób badanie przy wykorzystaniu promieni rentgenowskich to ostateczność, jeżeli chodzi o diagnostykę własnego ciała. Jest to niestety błąd gdyż w wielu przypadkach standardowe badania okresowe nie powiedzą nam co tak naprawdę dzieje się w naszym ciele. Z tego powodu warto pomyśleć o tym, aby raz na jakiś czas udać się na prześwietlenie i upewnić, że jest wszystko w porządku z naszym ciałem, twierdzi specjalista dr Elżbieta Michalska.

W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka z wielu chorób, które mogą zostać wykryte podczas robienia RTG. Należy zapamiętać, że są to tylko niektóre choroby z różnych partii ciała, na których zazwyczaj przeprowadza się tego typu badanie.

 

 

Kiedy należy udać się na badanie RTG?

Przede wszystkim tego typu badanie powinniśmy wykonywać okresowo. Jeżeli jednak odczuwamy jeden z niżej wymienionych objawów, to powinniśmy czym prędzej udać się do lekarza.

Na RTG klatki piersiowej powinniśmy się udać w przypadku problemów z:

 • Dusznością – czy to stałą czy taką, która pojawi się tylko raz na jakiś czas;
 • Kaszlem – szczególnie takim, który bardzo długo się utrzymuje i jest niepokojący;
 • Urazem – jeżeli doszło do urazu klatki piersiowej;
 • Krwawieniem – podczas kaszlenia bądź gdy dochodzi do krwawienia z przełyku.

Jeśli chodzi o inne obszary naszego ciała, to należy poddać się RTG przewodu pokarmowego, szczególnie kiedy mamy problemy przełykaniem. Kształt przełyku oraz jego zwężenie może być objawem poważnych chorób. Oczywiście, jeżeli doszło do złamania bądź zwichnięcia, to powinniśmy wykonać rentgen kości i stawów.

Lista 10 chorób, które wykryć może rentgen

 1. Zapalenie płuc,
 2. Gruźlica;
 3. Zmiany nowotworowe bądź rak płuc;
 4. Zmiany śródmiąższowe;
 5. Zmiany pourazowe w kościach – złamania i zwichnięcia;
 6. Wrzody dwunastnicy;
 7. Guzy jelitowe i stwardnienia ścian żołądka;
 8. Niewydolność serca;
 9. Guzy płuc;
 10. Przerzuty nowotworów z innych narządów.

Jest to oczywiście tylko kilku z ogromnej ilości dolegliwości, jakie rentgen może w rzeczywistości wykryć. Pamiętajmy, że RTG wykonujemy różnych części ciała. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach to właśnie rentgen płuc może nam najwięcej powiedzieć. Z tego względu zaleca się wykonywanie RTG klatki piersiowej przynajmniej raz na 2 lata lub w przypadku osób pracujących w niebezpiecznych warunkach raz na rok.

Teraz już wiesz jakie są 10 chorób, które wykryć może rentgen

Wiele dolegliwości objawia się w późnym stadium bądź dopiero wtedy, kiedy jest już za późno. Z tego powodu nie powinniśmy odkładać badania RTG i chociaż raz na jakiś czas poddawać się badaniom, aby upewnić się, że wszystko w naszym ciele jest w porządku.

Podziel się
Następny artykuł

Clatra jest lekiem zawierającym czynną substancję w postaci bilastyny, przez co działa przeciwhistaminowo. Przepisuje się go pacjentom borykającym się... czytaj dalej