Reklama
Jakie wymogi muszą spełniać meble medyczne?

Spotykamy je w szpitalach, aptekach, u dentystki, rehabilitanta, a nawet u kosmetyczki. Okryte specjalnym materiałem, o odpowiednich wymiarach, powinny wspierać pracę służby zdrowia, ale przede wszystkim być pomocne pacjenta. Co to są meble medyczne i jakie wymogi muszą spełniać, aby mogły zostać dopuszczone do użytku?

Gdzie wykorzystuje się meble medyczne?

Meble medyczne to wyposażenie przeznaczone dla placówek medycznych. Klasyfikując je ze względu na miejsce przeznaczenia, możemy wyróżnić meble przeznaczone do:

  • szpitali (pomieszczenia biurowe, gabinety lekarskie, sanitarne, sale szpitalne),
  • przychodni (gabinety zabiegowe, rejestracja),
  • aptek,
  • sanatoriów,
  • gabinetów rehabilitacyjnych.

Z mebli medycznych korzystają również kosmetyczki oraz studia odnowy biologicznej.

Możemy je również podzielić na meble biurowe, meble do przechowywania dokumentów i meble, z których będą korzystać pacjenci.

Najbardziej popularne meble to kozetka medyczna, stół rehabilitacyjny, stół do badania niemowląt, łóżko szpitalne, fotel zabiegowy, krzesło do pobierania krwi. Ważne są również stojaki na kroplówki, łatwe w dezynfekcji asystory do gabinetu zabiegowego czy wygodne w użyciu szafki dla pacjentów (niejedna z nich ma specjalną podstawkę, umożliwiającą wygodne zjedzenie posiłku). Intymność na SORze czy w gabinecie ginekologicznym zapewniają łatwo zmywalne parawany medyczne. Nieodzowne w szpitalach czy przychodniach są nie tylko stołki medyczne, ale i stoliki zabiegowe. Niezbędne jest odpowiednie przechowywanie materiałów medycznych, jak bandaże, opatrunki czy leki, dlatego szafki (wiszące i stojące) w dyżurce pielęgniarek muszą być nie tylko pojemne, ale i łatwe w sprzątaniu. Meble przeznaczone do przechowywania dokumentów (zwłaszcza danych pacjentów), obecne w rejestracjach czy w gabinetach, powinny być zamykane na klucz.

Jakie są wymogi dla mebli medycznych?

Takie meble muszą przede wszystkim spełniać rygorystyczne zasady dotyczące higieny – chodzi tu przecież o zdrowie i życie pacjentów. Z tego właśnie powodu łóżka powlekane są materiałem w sposób bezszwowy, łatwo je zdezynfekować, a także zamontować do nich rolkę z jednorazowym papierowym prześcieradłem. Tapicerka powinna być odporna na działanie środków myjących i dezynfekujących. Z kolei elementy metalowe, jak nogi czy uchwyty, muszą być wykonane ze stali nierdzewnej i pokryte chromowanym wykończeniem malowanym proszkowo. Odporność na korozję, ale i na działanie substancji organicznych, jak krew, mocz czy pot, to nieodzowna cecha dobrych mebli przeznaczonych do użytkowania w placówkach medycznych.

 

                                           

Meble przeznaczone dla pacjentów powinny być stabilne i wytrzymałe, wygodne do wykonania zabiegu, sterylne i łatwe w dezynfekcji. Łóżka medyczne czy rehabilitacyjne powinny być zaopatrzone w odpowiednie uchwyty (np. umożliwiające podpięcie sprzętu, zamocowanie basenu, umożliwiające pacjentowi wejście na łóżko czy też opuszczenie go krótko po operacji) oraz zapewnić łatwość przemieszczania się np. do sali operacyjnej. W krzesłach zabiegowych ważne są odpowiednie podłokietniki, możliwość regulacji siedzenia, wysokości, kąta nachylenia. Biurka czy krzesła w gabinecie lekarskim i dyżurce pielęgniarek winny być ergonomiczne i nie powodować wad postawy, zaś szafy u lekarza czy w aptece powinny umożliwić bezpieczne przechowywanie nie tylko dokumentów, ale przede wszystkim leków.

Meble medyczne – tylko z certyfikatem

Ze względu na doniosłość sytuacji, w których są używane, polskie prawo nakreśliło konkretne regulacje dotyczące mebli medycznych. Jakość wszystkich mebli stosowanych w placówkach medycznych musi być zgodna z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 26 marca 2019 roku. Co więcej, producent mebli medycznych powinien spełniać normy europejskie, zawarte w deklaracji zgodności produktu z wymaganiami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2017/745 z 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych oraz załącznika VII Dyrektywy 93/42/EWG.

Jeśli chcesz mieć pewność, że meble, które zamówisz do w twojego gabinetu zabiegowego czy przychodni, spełnią swoją rolę, sprawdź, czy mają odpowiednie certyfikaty. Przykładem jest tu firma U.B.M. Meble Medyczne z Namysłowa. Na stronie producenta przeczytamy, że w zakładzie wdrożono System Jakości Urządzeń Medycznych ISO 13485:2016, a jakość mebli podlega stałemu audytowi. W takim przypadku możemy śmiało skorzystać z oferowanych produktów, nie obawiając się, że mogłyby stanowić zagrożenie zdrowia i życia pacjenta.

Podziel się
Następny artykuł

Uczucie zatkanego ucha, pisk i szum, niedosłuch – wszystko to może sugerować nadmiar zalegającej w uszach woskowiny. Woskowina uszna to naturalny środ... czytaj dalej