Reklama
Zauszne aparaty słuchowe – aparaty BTE oraz RITE

Aparaty słuchowe to szeroka paleta urządzeń, które pozwalają na poprawę jakości słuchu. Wśród nich dużą popularnością cieszą się aparaty zauszne.

Aparaty słuchowe zauszne – do korekcji wszystkich stopni niedosłuchu

Zauszny aparat słuchowy to urządzenie, które umieszczane jest za uchem. Posiada kompaktową obudowę, której kształt dopasowany jest do ucha. Dźwięk doprowadzany jest do ucha z wykorzystaniem specjalnej wkładki usznej.

Takie aparaty słuchowe są obecnie najbardziej popularne i kupowane najczęściej. To nie tylko kwestia ich przystępnych cen. Warto także wskazać, że nowoczesne aparaty słuchowe zauszne doskonale sprawdzają się w korekcji różnych stopni niedosłuchu – można korygować z nimi łagodny, umiarkowany oraz głęboki ubytek słuchu, a także inne nieprawidłowości, na przykład szumy uszne.

Oczywiście, kluczowe dla uzyskania najlepszych efektów jest dobranie takiego aparatu słuchowego, który będzie indywidualnie dopasowany do pacjenta. Jakie rodzaje aparatów zausznych są dostępne w sprzedaży?

 

Aparaty zauszne to obecnie dwa popularne warianty urządzeń:

 • aparaty zauszne BTE
 • aparaty zauszne ze słuchawką w uchu RITE

 

Czym dokładnie różnią się pomiędzy sobą aparaty słuchowe BTE oraz RITE?

 

Zauszne aparaty słuchowe – aparaty BTE

To najpopularniejszy typ aparatu słuchowego. Skrót BTE pochodzi od angielskiego Behind-The-Ear, co można przetłumaczyć jako „za uchem”.

Zauszne aparaty słuchowe BTE są aparatami stosunkowo dużymi, niemniej jednak mogą być także dyskretne – są produkowane w różnych kolorach do wyboru, dlatego można dopasować je do karnacji pacjenta lub do koloru jego włosów.

Aparaty tego typu są umieszczane za uchem – wszystkie elementy elektroniczne znajdują się wówczas w jednej obudowie, natomiast do ucha prowadzi dźwiękowód transmitujący dźwięki. Mogą one pracować w wielu różnych programach do wyboru – są przy tym łatwe w sterowaniu.

 

Cechy aparatów słuchowych BTE:

 • zapewniają wysoką jakość dźwięków
 • prawidłowo wentylują ucho
 • odporne na uszkodzenia mechaniczne
 • wybrane modele mogą być wodoodporne
 • wyposażane w wytrzymałe baterie
 • posiadają bardzo atrakcyjne ceny

 

Głównym minusem aparatów BTE jest ich spory rozmiar oraz łatwa widoczność, dlatego też mogą nie przypaść one do gustu osobom, którym zależy na efekcie estetycznym.

Takie aparaty słuchowe oferuje między innymi marka Bernafon.

 

Zauszne aparaty słuchowe ze słuchawką w uchu – aparaty RITE

Drugim typem aparatów słuchowych zausznych są aparaty słuchowe RITE, czyli Receiver-In-The-Ear – „słuchawka w uchu”. Konstrukcja tego typu aparatów łączy w sobie zalety aparatów TE, a także aparatów wewnątrzkanałowych typu CIC oraz ITC.

Tego typu nowoczesne aparaty słuchowe rekomendowane są przede wszystkim dla tych osób, którym zależy na wysokiej jakości korekcji słuchu. Słuchawka prowadząca wprost do kanału gwarantuje optymalne wzmocnienie dźwięków. Jednocześnie, w porównaniu do aparatów BTE, posiadają one nieco mniejsze rozmiary.

Z kolei w zestawieniu z aparatami wewnątrzkanałowymi są bardziej wytrzymałe – posiadają mocniejsze baterie, które nie wymagają tak częstej wymiany. Ich minusem w porównaniu z tymi aparatami jest większa widoczność, chociaż także są one dostępne w różnych kolorach do wyboru.

 

Cechy aparatów słuchowych RITE:

 • zapewniają bardzo wysoką jakość dźwięków
 • prawidłowo wentylują ucho
 • odporne na uszkodzenia mechaniczne
 • wyposażane w wytrzymałe baterie
 • mają wyższe ceny niż aparaty BTE

 

Aby dobrać odpowiedni rodzaj aparatu słuchowego, warto udać się na badanie słuchu. Specjalista wykonujący badanie będzie mógł następnie zasugerować dobór najlepszego aparatu do korekcji ubytku słuchu.

 

Podziel się
Następny artykuł

Co może przynieść ulgę słuchowi, który wraz z głosem jest narzędziem pracy? Na pytania odpowiedział ekspert Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu Ma... czytaj dalej