Reklama
Zaczynasz słabiej słyszeć? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje

Uczucie zatkanego ucha, pisk i szum, niedosłuch – wszystko to może sugerować nadmiar zalegającej w uszach woskowiny. Woskowina uszna to naturalny środek, którego zadaniem jest nawilżenie i ochrona przewodu słuchowego. Gdyby jej nie było, nasze uszy byłyby przesuszone i narażone na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. To filtr chroniący przewód słuchowy przed drobnoustrojami, kurzem i brudem. Uszy w naturalny sposób potrafią oczyścić się same. My jednak możemy im w tym pomóc.

Kiedy woskowiny jest za dużo? Kto jest na to narażony?

Tendencja do nadmiernego gromadzenia się woskowiny może być uwarunkowana genetycznie. Przewody słuchowe są wąskie i specyficznie ukształtowane, woskowina ma utrudnioną drogę na zewnątrz ucha. Jednym z czynników, który wpływa na nadmierne gromadzenia się tej substancji, jest praca. Gdy nasze obowiązki musimy wykonywać w zanieczyszczonym środowisku, woskowina namnaża się, aby lepiej chronić przewód słuchowy przed brudem i pyłem. Na nadmierne gromadzenie się woskowiny mogą narzekać również osoby, które noszą aparat słuchowy lub często korzystają z zatyczek usznych.

Objawy nagromadzonej woskowiny

Objawy związane z nadmiarem wosku łatwo zauważyć. Woskowina produkowana jest przez gruczoły łojowe przewodu słuchowego. W kanale słuchowym znajduje się wiele zakończeń nerwowych – dlatego, gdy znajduje się jej tam nadmierna ilość, może pojawić się ból, uczucie pełności, delikatne „dzwonienie”. Może zmienić się też zapach wydobywający się z ucha, zaczynają się problemy ze słuchem, zdarzają się nawet zawroty głowy.

Jak prawidłowo czyścić uszy z zalegającej woskowiny?

Jeżeli odczuwasz wymienione objawy, a nie cierpisz np. na zapalenie ucha, najpewniej masz problem z nadmiarem zalegającej w uchu woskowiny. Nadmiar ten należy usunąć.

Nigdy nie używamy do tego patyczków higienicznych, które, zamiast pomóc, mogą nam jeszcze bardziej zaszkodzić. Patyczek włożony do przewodu słuchowego, zamiast usunąć woskowinę, wpycha ją jeszcze głębiej, co może doprowadzić do całkowitego zatkania ucha poprzez wytworzenie czopu lub co gorsze do uszkodzenia delikatnej błony bębenkowej.

Czym zatem czyścić uszy? Higiena ucha wcale nie jest skomplikowana. Do jej wykonania najlepiej użyć specjalnego sprayu. Produkt ten doskonale wypłucze zalegająca wydzielinę. Spray do czyszczenia uszu posiada bezpieczną końcówkę, która dostosowana jest do kanału słuchowego, dzięki temu nie uszkodzimy żadnej delikatnej części ucha. W skład takiego specyfiku wchodzą naturalne olejki, a jego celem jest rozpuszczenie i oczyszczenie ucha z zalegającej woskowiny. Czynne składniki preparatu, regularnie stosowane, doprowadzą nasze uszy do porządku. Dobry spray do czyszczenia uszu to najlepszy sposób na skuteczną higienę. Polecane produkty można znaleźć na stronie: https://www.fonix.pl/produkty-fonix

 

Podziel się
Następny artykuł

Polacy co roku zażywają ogromne ilości leków, próbując wyleczyć grypę i przeziębienie. Jednak niewielu z nas wciąż zapomina o najprostszej, a jednocze... czytaj dalej