Reklama
Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie męskim problemów intymnych

Wg. badań ponad 1,7 miliona Polaków ma kłopot z osiągnięciem erekcji do odbycia satysfakcjonującego stosunku. Problem w początkowym stadium przez większość mężczyzn jest bagatelizowany, przez co staje się coraz trudniejszy do wyleczenia. Poznaj przyczyny oraz metody zapobiegania oraz leczenia zaburzeń erekcji.

Garść danych statystycznych

Raport „Seksualność Polaków” prof. Zbigniewa Izdebskiego ukazuje rozległą skalę problemu. Kłopoty z erekcją dotyczą 1,7 miliona Polaków, wsród których 40% to mężczyźni po 50. roku życia. Poważnymi obawami o sprawność seksualną rodaków napawa fakt, że jedynie 47% mężczyzn zgłosiłoby się do specjalisty w razie problemów z potencją. Wsród ankietowanych 82% mężczyzn nigdy nie zostało spytane przez lekarza o sprawy intymne, 7% nie pamięta, natomiast zaledwie 11% przeprowadziło taką rozmowę. Dane pokazują, że to właśnie mężczyźni powinni podjąć pierwszy krok i wyjść z inicjatywą rozmowy w razie pojawienia się problemów seksualnych.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Wcześniej przytoczony raport „Seksualności Polaków” ukazuje również skalę problemu od strony farmakologicznej. Polacy wydają na środki wspomagające potencję - Viagrę i jej pochodne - 50 milionów rocznie. Fakt ten wskazuje, że niezbędne jest zwiększenie świadomości na temat przyczyn, skutecznych metoda leczenia, a w szczególności zapobiegania impotencji.

Przyczyny o podłoży fizjologicznym

Oprócz naturalnego procesu starzenia się organizmu wpływ na potencję ma szereg innych przyczyny:

l choroby przewlekłe min.: nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca,

l komplikacje pooperacyjne (w szczególności okolic rdzenia kręgowego) czy urazy,

l schorzenia układu nerwowego tj.: choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane,

l problemy hormonalne - niski poziom testosteronu,

l nałogowie palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz innych używek.

Przyczyny o podłoży psychogennym

W przypadku przyczyn o podłożu psychogennym do leczenia podchodzi się nieco inaczej. Poza wspomaganiem środkami farmakologicznymi zaleca się udział w terapii z wykwalifikowanym specjalistą. Do tej grupy przyczyn zaliczamy:

l depresję, stany lękowe i nerwicowe,

l stresująca pracę bądź trudną sytuację rodzinną,

l problemy w związku.

Wstępne rozeznanie przyczyny zaburzeń erekcji możesz przeprowadzić sam. Testem wskazującym grupę (fizjologiczne/psychogenne) jest poranna erekcja. Jeśli występują oznacza to, że fizjologicznie mechanizm wzwodu jest sprawny, a przyczyny należy szukać w psychice.

Zapobieganie impotencji

Na wprowadzenie zdrowych nawyków życiowych nigdy nie jest za późno - oczywiście im szybciej je wprowadzisz, tym dłużej będziesz cieszył się udanym życiem seksualnym. Wpłynie to pozytywnie na skuteczność leczenia zaburzeń erekcji oraz zdrowie całego organizmu.

1. Dieta - regularne posiłki obfitujące w warzywa i owoce. Przygotowując je korzystaj z jak najmniej przetworzonych produktów - zawierają więcej makroelementów oraz mniej szkodliwych dodatków. Do menu wprowadź produktu wzmacniające potencję - sok z granatu, awokado, orzechy, owoce morza, łosoś, seler, kakao, szparagi. Lista takich produktów jest spora, z pewnością znajdziesz coś co lubisz, a jednocześnie wzmocnisz potencję.

2. Suplementacja - celem jest uzupełnienie składników, których z pożywienia dostarczamy zbyt mało. Trzeba jednak pamiętać, że suplementy nie są zastępstwem zdrowej i zbilansowanej diet, a jedynie dodatkiem.

3. Aktywność fizyczna - uprawianie sportu stymuluje organizm do produkcji hormonów w tym: testosteronu - hormonu męskości, czy endorfin - hormonu szczęścia. Badania dowodzą, że u osób aktywnych fizycznie zauważa się większą skuteczność leczenia impotencji.

4. Regularny sen - optymalny czas snu wynosi od 7 do 8 godzin dziennie. Z eksperymentu przeprowadzonego na Uniwersytecie w Chicago wynika, że u mężczyzn śpiących poniżej 5 godzin, zauważalny jest spadek testosteronu w graniach 10-15%.

 

Warto sprawdzić: Tabletki na potencję bez recepty - Opinie i ranking

Leczenie zaburzeń wzwodu

Po zlokalizowaniu przyczyny oraz wprowadzenia zdrowych nawyków można przejść do leczenia. Pamiętaj, że leczenie na własną rękę może być ryzykowne i nieskuteczne. Najlepszej porady udzieli Ci lekarz, który po przeprowadzeniu wywiadu pokieruje dalszym leczeniem.

l Leczenie farmakologiczne - po przeprowadzeniu badań oraz wywiadu, lekarz przepisze Ci odpowiedni środek. Wadą leków są często występujące skutki uboczne. W łagodnych stanach zaburzeń erekcji warto rozważyć znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia suplementy zawierające wyciągi z ziół, witaminy, minerały i aminokwasy.

l Terapia behawioralna - wykorzystywana w przypadku, kiedy źródło problemu leży w męskiej psychice. Terapeuta pomoże Ci określić dokładną przyczynę problemu. Jego pomoc obejmuje również szeroko pojętą edukację seksualną, rozwijanie umiejętności radzenia sobie z lękami oraz utrzymywaniem dobrych relacji z partnerem.

l Aparaty próżniowe - alternatywna metoda leczenia zaburzeń erekcji o podłożu fizjologicznym. Poprzez wytworzenie ciśnienia działającego na ciała jamiste przyrodzenia następuje intensywny napływ krwi do tkanek prącia. Erekcja uzyskuje się w sposób mechaniczny. Metoda wykorzystywana najczęściej w przypadku przeciwskazań do leczenia farmakologicznego.

 

Podziel się
Następny artykuł

Nawet 55% kobiet i 57% mężczyzn uważa, że antykoncepcja może w pewien sposób wpływać na jakość relacji intymnej. Najczęściej negatywne działanie przyp... czytaj dalej