Reklama
Wybielanie zębów – ciesz się śnieżnobiałym uśmiechem!

Chcesz zachwycać bielą swoich zębów? Jeśli natura nie obdarzyła Cię takim uśmiechem, skorzystaj z nowoczesnych zabiegów wybielających!

Nie każdy z nas może pochwalić się idealnie białymi zębami. Na ich ostateczny kolor ma wpływ szereg różnych czynników, na które także mamy wpływ. Zęby możemy poddawać różnorodnym zabiegom, aby wyglądały bardziej estetycznie – wśród nich znajduje się także wybielanie zębów w domu oraz w gabinecie stomatologicznym.

Białe zęby kojarzone są jako zęby estetyczne oraz zdrowe. Chociaż stomatolodzy wskazują, że biel wcale nie musi oznaczać braku problemów dentystycznych, to jednak wybielanie zębów jest dzisiaj bardzo popularnym zabiegiem. Co warto o nim wiedzieć?

Spis treści:

  •  Na czym dokładnie polegają zabiegi wybielania zębów?
  •  Czy lepiej zdecydować się na wybielanie w domu, a może w gabinecie?
  •  Metody domowego wybielania zębów
  •  Metody gabinetowego wybielania zębów
  •  Postępowanie po wybielaniu zębów – biała dieta
  •  Czy wszystkie zęby można wybielić?
  •  Przeciwwskazania do wybielania zębów
  •  Pozostałe zabiegi stomatologiczne poprawiające estetykę uśmiechu
  •  Gdzie można skorzystać z profesjonalnego wybielania zębów i innych zabiegów?

 

Na czym dokładnie polegają zabiegi wybielania zębów?

Zabieg wybielania zębów ma na celu nadanie im jaśniejszego odcienia. W tym celu wykorzystuj się specjalne specyfiki chemiczne, które potrafią neutralizować ciemne pigmenty, które zmniejszają estetykę uśmiechu.

Na ciemniejszy odcień zębów ma wpływ szereg różnych czynników, w tym między innymi to picie dużej ilości kawy i herbaty, czerwonego wina czy coli powodujących przebarwienia, stosowanie niektórych leków (antybiotyki zawierające tetracykliny), palenie papierosów, wybrane schorzenia.

Gdy zatem chcemy poprawić estetykę uśmiechu, wybielanie zębów to zdecydowanie najlepsze posunięcie, aby odzyskać pewność siebie i pozbyć się kompleksów.

 

Czy lepiej zdecydować się na wybielanie w domu, a może w gabinecie?

Zabieg wybielania zębów można wykonać zarówno w warunkach domowych, jak również w gabinecie stomatologicznym. Stosuje się wówczas podobne techniki wybielania, niemniej jednak wybielanie domowe jest bardziej delikatne niż to gabinetowe, co wynika ze stężenia stosowanych specyfików.

Zatem efekt wybielania może być inny w przypadku metod domowych oraz gabinetowych. Warto przy tym wskazać, że metody te różnią się także cenami. Na co zatem warto się zdecydować?

 

Metody domowego wybielania zębów

Wybielanie zębów w domu to pełna paleta zabiegów, które polegają na zastosowaniu odpowiednich specyfików nakładanych na zęby. Śnieżnobiały uśmiech można uzyskać między innymi przez:

  •  pasty wybielające
  •  żele i kremy wybielające nakładane na zęby
  •  naklejki – paski umieszczane na zębach
  •  systemy nakładkowe

 

Powyższe produkty można zakupić między innymi w drogeriach, w aptekach, a także w hipermarketach. Dostępne są również w sklepach internetowych.

Pasty wybielające to najtańsza metoda usuwania przebarwień zębowych, ale stosowane zbyt często mogą doprowadzić do nadwrażliwości. Efekt wybielania dają substancje ścierające przebarwienia oraz optyczne wybielacze. Niestety, na efekty trzeba poczekać nawet kilka miesięcy.

Szybsze rezultaty można uzyskać przez wybranie pozostałych zaprezentowanych powyżej metod, które bazują na silniejszych substancjach wybielających, co także może wywoływać nadwrażliwość zębów. Żele i kremy nakłada się na zęby pędzelkami. Paski wybielające są łatwiejsze w stosowaniu – nakleja się je na łuki zębowe i trzyma przez określony czas. Systemy nakładkowe polegają na przygotowaniu nakładek na podstawie wycisku zębów i nakładaniu do nich substancji wybielające. Czas oczekiwania na efekty to najczęściej kilka tygodni.

Koszt korzystania z domowych metod to najczęściej od około 5 złotych w przypadku past do nawet 200 złotych za profesjonalne produkty pozwalające wybielić zęby w warunkach domowych.

 

Metody gabinetowego wybielania zębów

Pacjenci mogą skorzystać także z różnorodnych zabiegów gabinetowych. Ich prowadzeniem zajmuje się stomatologia estetyczna – dział stomatologii, który koncentruje się na estetyce uśmiechu.

Jeśli chodzi o takie wybielanie zębów Kraków jest jednym z wielu miast, gdzie można z niego skorzystać. W gabinetach stomatologicznych najczęściej stosuje się poniższe metody wybielania zębów:

  •  systemy nakładkowe
  •  wybielanie lampą
  •  wybielanie martwych zębów

Systemy nakładkowe wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych działają podobnie jak te, które przeznaczone są do użytku domowego. Stomatolog przygotowuje wyciski, a następnie na ich podstawie przygotowuje się nakładki na zęby. Następnie w domu pacjent uzupełnia je otrzymanym od stomatologa żelem i zakłada na zęby na wyznaczony czas. Wybielanie trwa na ogół 2 tygodnie.

Szybsze efekty wybielania daje metoda wykorzystująca specjalne lampy. W tym przypadku zęby zmieniają swój odcień nawet o kilka czy kilkanaście stopni podczas jednej wizyty! Taka metoda polega na nałożeniu na zęby odpowiedniego specyfiku i naświetlaniu ich lampą. Cały czas trwania zabiegu to około godzina. Głównym minusem tej metody jest jej wysoka cena.

Gabinet stomatologiczny może wykonać dla pacjenta także zabieg polegający na wybieleniu zęba martwego. Stosowany jest on na zębach, których dotyczyło leczenie kanałowe – endodontyczne. Z czasem zęby te mogą ciemnieć. Wówczas stomatolog może otworzyć koronę zębową i wprowadzić do wnętrza substancję wybielającą, która sprawi, że ząb znów będzie biały.

Z takiego zabiegu jak wybielanie zębów Kraków można skorzystać w klinice Stomatologia Świątkowska. Dokładne informacje o zabiegach zaprezentowane są na stronie internetowej gabinetu.

 

Postępowanie po wybielaniu zębów – biała dieta

Aby uzyskać najlepsze efekty wybielania zębów, należy pamiętać o odpowiednim postępowaniu pozabiegowym. W tym przypadku zalecana jest tak zwana biała dieta, która eliminuje barwiące produkty, które mogą znów zmienić odcień zębów.

W białej diecie konieczne jest wyeliminowanie szeregu barwiących produktów, na przykład kawy, herbaty, czerwonego wina, coli, a także innych intensywnie zabawionych artykułów spożywczych. Zaleca się także rezygnację z palenia papierosów.

Biała dieta zalecana jest w trakcie wybielania oraz przez przynajmniej 2 dni po zakończeniu zabiegu wybielania, ale im dłużej będzie stosowana, tym lepsze efekty można osiągnąć. Wówczas zęby mogą zachować spektakularną biel nawet przez parę lat!

 

Czy wszystkie zęby można wybielić?

Zanim zdecydujemy się na wybielanie zębów, powinniśmy pamiętać o tym, że nie każdy ząb będzie podatny na taki zabieg.

Wybielanie zębów pozwala na zmianę odcienia zębów naturalnych, czyli nie możemy poprawić estetyki koron, mostków, licówek czy też plomb. Właśnie dlatego osoby z dużą ilością wypełnień, także w widocznych miejscach, muszą pamiętać o tym, że nie zostaną one wybielone.

Warto także pamiętać, że zabieg wybielania zębów posiada określone przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do zabiegu, szczególnie w warunkach domowych.

 

Przeciwwskazania do wybielania zębów:

  •  zbyt młody wiek – nie poleca się zabiegów o osób poniżej 16. roku życia
  •  ciąża – istnieje większe ryzyko wystąpienia nadwrażliwości zębów
  •  nałogowe palenie tytoniu
  •  istniejące schorzenia dziąseł
  •  widoczne szyjki i korzenie zębowe
  •  popękanie szkliwa zębów
  •  starcie zębów, na przykład w przebiegu bruksizmu
  •  silna nadwrażliwość zębów
  •  duża ilość wypełnień
  •  obecność próchnicy

 

W razie wątpliwości, czy warto zdecydować się na wybielanie zębów Kraków czy w innym mieście, najlepiej skonsultować się ze swoim stomatologiem.

Pozostałe zabiegi stomatologiczne poprawiające estetykę uśmiechu

Aby uzyskać śnieżnobiały uśmiech, nie zawsze trzeba korzystać z zabiegów polegających na wybielaniu zębów. W gabinetach stomatologicznych do dyspozycji pacjentów są także innego rodzaju procedury, które pozwalają na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.

Warto przede wszystkim wskazać na pełną higienizację zębów, czyli na zabieg skalingu, piaskowania oraz lakierowania zębów. Pozwala on na usunięcie zmineralizowanej płytki nazębnej, która widoczna jest jako ciemniejsze zabarwienie zębów.

Zabieg ten jest ważny nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale też zdrowia – kamień nazębny przyczynia się do powstawania chorób dziąseł. Po zabiegu zęby będą jaśniejsze i gładsze! Stomatolodzy zalecają też wykonanie zabiegu przed wybielaniem dla jeszcze lepszych rezultatów. Koszt to około 200-250 złotych.

W gabinecie możemy wykonać także zabieg protetyczny polegający na zastosowaniu licówek. To cienkie plasterki porcelany dopasowane indywidualnie do zębów. Licówki pozwalają na skorygowanie wielkości, kształtu, a także kolorystyki zębów pacjenta.

Jedna licówka porcelanowa to wydatek rzędu 800-2000 złotych. Zamiennie można zastosować licówki kompozytowe – wykorzystuje się wtedy materiał używany do plombowania zębów. Jest tańszy, ale nie tak wytrzymały. Cena to około 150-300 złotych za licówkę kompozytową.

 

Gdzie można skorzystać z profesjonalnego wybielania zębów i innych zabiegów?

Aktualnie z zabiegu wybielania zębów skorzystać można w wielu gabinetach stomatologicznych. Procedury te prowadzone są tylko prywatnie – nie wybielimy zębów na NFZ, dlatego też za zabieg trzeba będzie zapłacić wtedy z własnej kieszeni.

Kluczem do zadowolenia jest w tym przypadku wybór odpowiedniego gabinetu, który posiada doświadczenie w obszarze takim, jak wybielanie zębów Kraków to jedno z miast, gdzie na pacjentów czekają najlepsi specjaliści i profesjonalny sprzęt.

Po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej słów typu „wybielanie zębów Kraków” natychmiast możemy zapoznać się z różnymi ofertami w tym właśnie zakresie. Kraków to miasto, gdzie działa wiele gabinetów oferujących profesjonale usługi w ramach stomatologii estetycznej, w tym między innymi Klinice Dentystycznej SE+, które wykorzystuje najnowsze technologie wybielania nakładkowego i wybielania lampą.

Podsumowując, wybielanie zębów to pełna gama zabiegów skoncentrowanych na estetyce uśmiechu. Gdy liczą się najlepsze efekty wybielania, wybierz się do dobrego gabinetu stomatologicznego!

Podziel się
Następny artykuł

Głównym zadaniem dentysty jest pomoc. Każdemu dentyście zależy na tym, by uzyskany efekt był jak najtrwalszy, a także uzyskany możliwie mało bolesną d... czytaj dalej