Reklama
Wszywka alkoholowa – wszystko co musisz wiedzieć o farmakologicznym leczeniu alkoholizmu.

Choć alkoholizm to choroba niezwykle złożona, na której rozwój oraz przebieg ma wiele czynników, warto szukać skutecznych sposobów, których zadaniem jest całkowite zerwanie z nałogiem i powrót do normalnego życia. Z pomocą alkoholikom, którzy chcą podjąć próbę leczenia, przychodzą lekarze specjalizujący się w farmakologicznym leczeniu uzależnienia od alkoholu, które zazwyczaj wiąże się z potrzebą wykonania zabiegu zaszycia leku zwanego Esperalem.

Wszywka alkoholowa – co to metoda?

Ponieważ alkoholikom wyjątkowo trudno jest zachować ciągłość przyjmowania leku, powszechną metodą kuracji medykamentu Esperal jest umieszczenie go w postaci wszywki alkoholowej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w sterylnych warunkach – zazwyczaj w gabinecie lekarskim. Chirurg dokonuje niewielkiego cięcia i pod skórą pacjenta umieszcza dobraną do jego wagi dawkę leku Esperal. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny i bezinwazyjny – a sama wszywka nie ogranicza ruchów pacjenta i nie wpływa na jego jakość życia.

Wszywka Alkoholowa - gdzie się wszywa?

Najczęściej wszywkę alkoholową umieszcza się w okolicy pośladka – tak, aby była ona niewidoczna. Co ważne, wszywki alkoholowej nie można usunąć samodzielnie, a jeśli pacjent nie jest w stanie kontynuować leczenia, wymaga się natychmiastowej wizyty w placówce, gdyż tylko chirurg jest w stanie wydłubać wszywkę.

Wszywka Alkoholowa - jak działa i ile działa?

Działanie wszywki alkoholowej Esperal związane jest z wywołaniem awersji do alkoholu poprzez odczuwanie lęku przed nieprzyjemnymi objawami, które są następstwem sięgnięcia po napój wysokoprocentowy w czasie trwania kuracji Esperalem. Występują one zazwyczaj już po 10 minutach od spożycia alkoholu i utrzymują się w organizmie nawet do 10 godzin. Do najczęściej występujących objawów łączenia Esperalu z alkoholem należą:

  • nudności i wymioty,
  • kołatanie serca,
  • zaczerwieniona skóra twarzy,
  • zawroty i bóle głowy,
  • nagłe skoki ciśnienia,
  • lęki spowodowane obawą przed utratą zdrowia i życia.

Wszywka Esperal ma za zadanie wypracować w alkoholiku niechęć do picia, przerwać ciągi alkoholowe i doprowadzić do sytuacji, w której będzie gotowy na rozpoczęcie terapii psychologicznej. Sama aplikacja wszywki musi wiązać się z chęcią podjęcia leczenia oraz wymaga minimum kilkudniowej abstynencji, oraz detoksykacji organizmu. Wiele pacjentów zastanawia się ile trzyma wszywka alkoholowa – standardowo lek usuwa się po około 12 miesiącach kuracji. Zazwyczaj czas ten pozwala na pokonanie tzw. zespołu odstawiennego, zmianę nawyków czy nastawienia, a także rozpoczęcie wspomnianej wyżej terapii psychologicznej – odbytej indywidualnie lub w grupie wsparcia – AA.

Wszywka Alkoholowa - Gdzie zrobić najlepiej?

Decydując się na rozpoczęcie terapii farmakologicznej, należy poszukać placówki, która posiada uprawnienia do stosowania kuracji z lekiem Esperal. Lekarz powinien wytłumaczyć jak działa wszywka alkoholowa, ile kosztuje wszywka Esperal oraz zapoznać pacjenta z następstwami zaszycia lekiem. Przed wykonaniem zabiegu należy odbyć wizytę, która dopuści pacjenta do dalszej kuracji – polega ona na wykonaniu dokładnego wywiadu lekarskiego oraz niezbędnych badań, wykluczających m.in. choroby serca czy uczulenie na lek. Niezbędnym etapem leczenia jest detoksykacja, czyli usunięcie z organizmu toksyn, które nagromadziły się w czasie długotrwałego nadużywania alkoholu. Całe leczenie nie powinno polegać tylko na założeniu wszywki alkoholowej – warto szukać ośrodków, które oferują kompleksową pomoc alkoholikom – jak choćby klinika Insertmed – która oprócz kuracji Esperalem – gwarantuje pacjentom pomoc prawną oraz psychologiczną.

Wszywka alkoholowa - ile kosztuje?

Warto przed rozpoczęciem leczenia upewnić się ile kosztuje wszywka alkoholowa, gdyż lek Esperal nie jest refundowany. Standardowo wszywka alkoholowa to koszt od ok. 800-1800 zł w zależności od przyjętego pakietu leczenia oraz potrzebnej dawki leku. Klinika Insertmed daje możliwość rozłożenia tej kwoty na raty korzystając z usługi Medicare. Nie warto ulegać pokusie skorzystania z tańszych ofert – gdyż może się okazać, że zamiast leku Esperal, zostało podane nam placebo. Na powodzenie kuracji składa się także dobra i rzetelna pomoc lekarza, który będzie dostępny i w każdej chwili udzieli nam wsparcia. Taką zasadą kieruje się ośrodek Insertmed, który oferuje całodobową pomoc, zarówno telefoniczną jak w tą udzieloną w gabinecie lekarskim. Aby lepiej zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi leczenia uzależnień we wspomnianej wyżej klinice – zachęcamy do kontaktu z lekarzami lub zapoznaniem się z treścią zamieszczoną na stronie internetowej Insertmed - klikając w poniższy baner.   

Insertmed

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie

Osoby uzależnione i ich bliscy, często zniechęceni wieloma, nieudanymi próbami wyjścia z nałogu, nie mają już siły i nadziei na odzyskanie swojego dawnego życia. Warto jednak podjąć kolejną próbę, która tym razem może okazać się skuteczna. Samo zaczerpnięcie informacji o leczeniu farmakologicznym nic nie kosztuje, a może być ratunkiem i szansą na powrót do życia w trzeźwości.

Podziel się
Następny artykuł

W ubiegłym roku dopalaczami zatruło się ponad 7 tys. osób. Sankcje administracyjne dla handlujących substancjami są jednak mało skuteczne. Udaje się ś... czytaj dalej