Reklama
Wszystko, co musisz wiedzieć o swoim sercu - kampania Ministerstwa Zdrowia

Serce bije w Twojej klatce piersiowej bez przerwy - swoją ciężką pracę rozpoczyna już w okresie życia płodowego, nie bierze żadnych zwolnień, nie marudzi, nie grymasi.

Nawet kiedy Ty kładziesz się spać, lub kiedy w poniedziałek wstajesz lewą nogą i masz zły humor, ono nie narzeka. Robi, co do niego należy: bije miarowo 60 razy na minutę i pompuje krew, żeby każda komórka Twojego ciała dostała składniki odżywcze oraz tlen.

Jak działa serce?

Serce składa się z wyspecjalizowanych komórek mięśniowych, odpornych na zmęczenie. Komórki te stale się kurczą dzięki impulsom elektrycznym powstającym właśnie w Twoim sercu. Do pełnego obrazu należy jeszcze dodać sieć tętnic wieńcowych, oplatającą SERCE oraz zastawki wewnątrz, które pilnują, żeby krew płynęła we właściwym kierunku. Widzisz teraz, jakie to wszystko skomplikowane? Jak w dobrym silniku samochodowym… A przecież serce to nic innego, jak silnik naszego organizmu, dzięki któremu możemy pracować, chodzić, biegać i tańczyć.

Dbasz o swój samochód, chuchasz i dmuchasz, wymieniasz olej, klocki hamulcowe i co jakiś czas idziesz do mechanika „na przegląd”. Pamiętaj, że Twoje serce także lubi być rozpieszczane, choć często o tym zapominamy i robimy zupełnie odwrotnie – wydaje nam się, że zdrowe serce dostaliśmy „w prezencie” na zawsze…

Choroby serca

Niestety choroby układu krążenia w Polsce są nadal najczęstszą przyczyną zgonów – przy czym wielu z nich można zapobiec. Zgony z powodu tych chorób stanowią prawie 50% zgonów wśród mężczyzn oraz 44% wśród kobiet. Dominuje choroba niedokrwienna serca, w tym zawał serca, który w przypadku mężczyzn w wieku produkcyjnym stanowi główną przyczynę przedwczesnych zgonów.

Tętnice wieńcowe dbają o to, żeby serce miało energię do skurczu – dostarczają mu pożywienie i tlen. Niestety, z biegiem lat tętnice wieńcowe mogą ulec zwężeniu przez rosnące w ich świetle „blaszki miażdżycowe”. A kiedy blaszki te staną się tak duże, że „zatkają” tętnicę, dochodzi do zawału serca. Zatkana tętnica nie może dostarczyć sercu tlenu i składników odżywczych, przez co komórki mięśniowe umierają, a w ich miejscu tworzy się blizna. Taka blizna sprawia, że serce nie kurczy się prawidłowo i może dojść do rozwoju niewydolności serca. Niewydolność to stan, w którym serce z trudem pompuje krew – musi się nieźle namęczyć, żeby zadbać o dostarczenie tlenu i pożywienia innym narządom. Wtedy i Ty łatwiej się męczysz, z trudem nabierasz powietrza w trakcie wysiłku.

Inną grupę chorób serca stanowią zaburzenia rytmu. Wśród nich dominuje migotanie przedsionków, którego częstość występowania rośnie z wiekiem. U niektórych zaś dochodzi do wystąpienia zaburzenia przewodzenia impulsu elektrycznego w sercu, co lekarze określają mianem bloku przedsionkowo-komorowego. W tej sytuacji często jedyną możliwością leczenia jest wszczepienie stymulatora (rozrusznika), który będzie dbał o to, żeby serce pracowało miarowo. Zastawki w sercu też mogą ulec zniszczeniu…

Wiemy, wiemy, ta wyliczanka może Cię nie nastrajać optymistycznie…

Ale to musimy Ci powiedzieć: chorobom serca można skutecznie zapobiegać!

Jak zapobiegać chorobom serca?

Oto zasady:

  • Zdrowy człowiek ćwiczy,
  • Zdrowy człowiek pije wodę, 
  • Zdrowy człowiek czasem idzie się zbadać,
  • Zdrowy człowiek nie wstydzi się tańczyć, 
  • Zdrowy człowiek zdrowo je,
  • Zdrowy człowiek lubi się zdrzemnąć,
  • Zdrowy człowiek nie pali!

Prawda, że proste?

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Podziel się
Następny artykuł

U pacjentów po zawale rutynowo wszczepia się stent, który ma udrożnić zatkane naczynie. Jeżeli jednak chory nie stosuje regularnie leków i nie przestr... czytaj dalej