Reklama
Warszawa: darmowe szczepienia przeciw HPV

Warszawa bezpłatne szczepienia przeciw  HPV

Rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Każdego roku umiera 230 000 kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na 470 000. Ponad 80% wszystkich zachorowań występuje w krajach rozwijających się. W Polsce odnotowuje się ok. 3 000 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, 50% chorych umiera.

Szczepionki przeciw HPV zawierają wirusopodobne cząstki otrzymanedrogą rekombinacji genetycznej. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. Dodatkowo są przeznaczone do ochrony przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dla dziewcząt i młodych kobiet oraz chłopców i młodych mężczyzn. Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

 Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 6 miesięcy. Obie dawki są finansowane w ramach programu

Warunki uczestnictwa w programie:

Z programu "HPV 12" mogą skorzystać dziewczęta i chłopcy w wieku 12 lat (po ukończeniu 12 roku życia, a przed ukończeniem 13 roku życia – jeden rocznik), zamieszkałe na terenie Warszawy. Wiek dziecka dotyczy podania pierwszej dawki szczepionki - druga dawka może zostac podana już po ukończeniu 13. roku życia.

Przed wykonaniem szczepienia niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań, po której dziewczynka lub chłopiec zostanie zakwalifikowane do szczepienia. Badanie lekarskie nie jest wykonywane w ramach programu oraz nie jest finansowane z budżetu m.st. Warszawy - wykonuje je m.in. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny).

 

Poniżej dostępna jest lista placówek wykonujących szczepienia. Uwaga: prosimy o wcześniejszy kontakt z przychodnią w celu umówienia wizyty. 

 

  1. Wykaz realizatorów programu (plik: dzielnice_realizatorzy_hpv.pdf, rozmiar pliku: 290.34 KB)

Zachęcamy do skorzystania! 

Źródło: http://www.um.warszawa.pl/

Podziel się
Następny artykuł

Dokuczają Ci wrastające paznokcie, odciski, modzele, ból stóp lub inne dolegliwości? Chcesz poprawić stan zdrowia swoich stóp? Skorzystaj z bezpłatnyc... czytaj dalej