Aktualne badania w Twoim województwie
Tomografia komputerowa zatok jest nieinwazyjnym badaniem umożliwiającym dokładną ocenę stanu kości i tkanek. Zobacz, na czym polega to badanie i jak się do niego przygotować.
Tomografia komputerowa zatok – na czym polega badanie
Tomografia komputerowa zatok zewnętrznie wygląda podobnie jak wszystkie inne badania wykonywane za pomocą tomografu. Pacjent kładzie się na ruchomym stole, który następnie jest wsuwany do wnętrza urządzenia. Samo badanie jest bezbolesne i stosunkowo krótkotrwałe, średni czas trwania to kilkanaście minut. W czasie badania pacjent musi leżeć nieruchomo, może być poproszony o wstrzymanie oddechu na kilkanaście sekund. Na wyraźne życzenie radiologa powinien zmienić pozycję.
Badanie tomografem jest w rzeczywistości zaawansowanym badaniem znanym powszechnie jako „prześwietlenie”. Różnica polega na tym, że badanie trwa dłużej, a w jego efekcie otrzymuje się trójwymiarowy obraz kości i tkanek miękkich.
Jeśli lekarz zaleci tzw. badanie z kontrastem, pacjentowi podaje się dożylnie specjalny środek cieniujący.
Tomografia komputerowa zatok – wskazania
Wskazaniem do wykonania tomografii komputerowej zatok są przewlekłe bóle głowy, szczególnie te umiejscowione w okolicach zatok, a także konieczność oceny stanu zatok po ich uprzednim uszkodzeniu mechanicznym, oceny stanu nowotworów zlokalizowanych w zatokach, oraz oceny kości twarzy i czaszki.
Tomografia komputerowa zalecana jest także wówczas, gdy wynik standardowego badania RTG nie daje jednoznacznego obrazu i konieczne jest uszczegółowienie w celu postawienia prawidłowej diagnozy.
Tomografia komputerowa zatok – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej może być nadwrażliwość na środki podawane w celu uzyskania kontrastu. Ponadto tomografii nie wykonuje się pacjentom borykającym się z dolegliwościami ze strony tarczycy, chorujących na astmę, z niewydolnością oddechową, niewydolnością nerek i wątroby oraz układu krążenia.
Ze względu na szkodliwość promieniowania RTG badania nie wykonuje się dzieciom i osobom starszym. Także osoby nadpobudliwe ruchowo, które nie są w stanie pozostać w bezruchu podczas badania, nie mogą być mu poddane.
Jak się przygotować do badania tomografii komputerowej zatok
Tomografia komputerowa zatok jest badaniem, które nie wymaga szczególnych przygotowań. Wyjątkiem są sytuacje, w których konieczne jest wykonanie badania z kontrastem. Wszystkie szczegóły na ten temat dostępne są w artykule: https://badania.znanylekarz.pl/blog/tomografia-komputerowa-zatok-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.
Jak przebiega tomografia komputerowa zatok
Samo badanie jest bezbolesne, aczkolwiek ze względu na szkodliwość promieniowania RTG nie można go wykonywać dowolnie często i na własne życzenie. Pacjent będzie poproszony o położenie się na specjalnym, ruchomym stole, który następnie zostanie wprowadzony do wnętrza urządzenia. W czasie badania pacjent przebywa w pomieszczeniu sam. Radiolog znajduje się w pomieszczeniu obok, może kontaktować się z pacjentem przez interkom.
Tomografia komputerowa zatok – wskazania po badaniu
Bezpośrednio po badaniu pacjent może podjąć swoje tradycyjne zadania. Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia samochodu. Jedynie pacjenci, którym podano kontrast, muszą pozostać w placówce medycznej około dwóch godzin. Jest to niezbędne dla upewnienia się, że nie wystąpi reakcja alergiczna.
Komunikat GIS po kontroli w związku ze zdarzeniem poparzenia przełyku u mężczyzny, który spożywał wodę Żywioł Żywiec Zdrój mocno gazowaną o pojem... czytaj dalej