Reklama
Testy alergiczne z krwi - łatwa diagnostyka alergii

Alergie stanowią szerzący się problem krajów rozwiniętych, a dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przyczyną dolegliwości alergicznych mogą być różne składniki pokarmów, pyłki, sierść zwierząt, a także kurz czy pleśnie. Każdy alergik powinien dokładnie się przebadać, aby wiedzieć, czego ma unikać, żeby znów się czuć dobrze.

Różne oblicza alergii

Alergia może wyglądać różnie w zależności od osoby. Pojęcie alergii obejmuje różne rodzaje objawów, które są związane z nadwrażliwością organizmu na określone alergeny. Na podstawie dominujących dolegliwości można mówić o alergii pokarmowej, alergicznym nieżycie nosa, atopowym zapaleniu skóry, astmie alergicznej, pokrzywce alergicznej czy alergicznym zapaleniu spojówek. Nawet do 40% populacji polskiej może cierpieć na różnego rodzaju alergie.

Alergia pokarmowa wiąże się z takimi objawami jak nudności, biegunki czy pojawienie się obrzęku w obrębie jamy ustnej. Dolegliwości te pojawiają się w krótkim czasie po spożyciu uczulającego alergenu. Pokarmowa manifestacja alergii w większości dotyczy małych dzieci, a najczęściej w tej grupie uczulają mleko, pszenica, jaja oraz soja. Dorośli znacznie rzadziej cierpią na alergie pokarmowe, a główny problem stanowią orzechy, orzeszki ziemne, ryby czy owoce morza.

Choroby alergiczne związane z układem oddechowym są głównie skutkiem nadwrażliwości na alergeny wziewne. Wśród nich są niezwykle problematyczne całoroczne roztocza kurzu domowego, sezonowe pyłki roślin czy alergeny zwierząt domowych, z których za najsilniej uczulającego uznaje się kota. Wziewne alergeny mogą być przyczyną przewlekłego kataru, kichania, problemów z oddychaniem, świądu oczu, a czasem też zmian skórnych.

Dokładna diagnostyka w alergiach jest kluczowa, aby uniknąć problematycznych, a czasem szkodliwych dla zdrowia reakcji uczuleniowych. W alergii pokarmowej stosuje się dietę eliminacyjną, czyli wyklucza się pokarmy, które zawierają w swoim składzie szkodliwy alergen. Natomiast alergie wziewne wymagają w głównej mierze objawowego stosowania leków antyhistaminowych lub sterydowych - komentuje mgr Katarzyna Startek, dietetyk Zdrowegeny.pl, platformy oferującej szeroki zakres badań diagnostycznych na terenie całej Polski.

Diagnostyka alergii za pomocą testów z krwi

Testy alergiczne z krwi są najprostszą i coraz częściej wykorzystywaną metodą diagnostyczną w wykrywaniu alergii. Polegają one na zmierzeniu stężenia przeciwciał IgE w próbce krwi. Organizm wytwarza ten rodzaj immunoglobulin w sposób specyficzny dla określonego alergenu, dlatego w ramach analizy możliwe jest określenie, dla których dokładnie alergenów stężenie IgE jest znacznie podwyższone i można potwierdzić nie nie uczulenie.

Ten rodzaj testów alergicznych można zrealizować w panelach dostosowanych do konkretnego problemu (np. pokarmowe, oddechowe) lub rodzaju pacjenta (np. pediatryczne). Dostępne są również szerokie badania alergiczne z krwi, w ramach których jednocześnie można przeanalizować możliwość uczulenia na nawet kilkaset substancji.

Alergie można wykrywać różnymi metodami, jednak testy z krwi mają przewagę nad innymi. Przede wszystkim wystarczy w ich przypadku jednorazowe pobranie krwi, czyli jedno wkłucie, podczas gdy popularne testy skórne wymagają wielu nakłuć. Ponadto, przed badaniem alergicznym z krwi nie ma potrzeby odstawiania leków antyhistaminowych, co jest niezwykle istotne dla wielu chorych, u których przerwa w leczeniu znacznie zmniejszyłaby jakość życia.

Podziel się
Następny artykuł

Alergia może się ujawnić w każdym wieku, nie tylko w niemowlęcym czy szkolnym, ale także w dojrzałym. Choroba ta występuje jednak najczęściej w począt... czytaj dalej