Reklama

 

Wraz z rozwojem technologii psychoterapia online ciągle zyskuje na popularności. Zwłaszcza w epoce pandemii. Jednak pomimo rosnącej popularności psychoterapia przez internet wciąż spotyka się ze sporą dawką nieufności ze strony potencjalnych klientów. Czy terapia przez internet może być równie skuteczna co tradycyjna terapia?

Terapia przez Internet może mieć zastosowanie w podobnym zakresie przypadków, co tradycyjna psychoterapia stacjonarna - depresja, zaburzenia lękowe lub zaburzenia odżywiania, nerwice, problemy związane ze stresem czy obciążeniem psychicznym. Psychoterapia online sprawdzi się w tych i innych przypadkach. Według najnowszych badań nie ma różnicy w skuteczności terapii online a skuteczności tradycyjnej terapii. Dowiedziono, że to nie nurt czy metoda kontaktu z psychoterapeutą a sama relacja z psychoterapeutą stanowią główne źródło sukcesu procesu terapeutycznego.

Dla kogo terapia online?

Niezależnie od natury problemy, z jakim chcemy udać się do psychoterapeuty, terapia online pozwala na skorzystanie z pomocy między innymi osobom, dla których dostęp do gabinetu psychoterapeuty nie jest sprawą łatwą ani oczywistą. Pacjenci, którzy mieszkają z dala od większych ośrodków miejskich, a ze względów czasowych bądź innych nie mogą sobie pozwolić na dojazd do terapeuty, chorzy bądź niepełnosprawni, osoby zamieszkałe w trudniej dostępnych, odludnych obszarach kraju - wszyscy ci pacjenci mogą skorzystać z szybszego i łatwiejszego dostępu, jakim charakteryzuje się terapia online. Kolejną grupą osób, które stanowią niejako naturalną grupę docelową dla terapii przez Internet, są osoby przebywające na stałe poza granicami kraju, a które dzięki kontaktowi z psychoterapeutą przez Internet mogą ominąć stanowiącą często spore utrudnienie barierę językową. Wreszcie, warto wspomnieć o rodzicach opiekujących się małymi dziećmi, dla których możliwość elastycznego umówienia sesji przez Internet stanowić będzie ogromne ułatwienie.

Psychoterapia online sprawdzi się również na przykład w przypadku osób z fobią społeczną, dla których samo wyjście z domu może być barierą nie do pokonania. Kontakt z terapeutą przez internet może być dla nich jedyną szansą na podjęcie leczenia i wyjście z choroby.

Gdzie znaleźć terapeutę online?

Ostatnimi czasy coraz więcej ośrodków terapeutycznych przeniosło swoje usługi do sieci. Epidemia covid-19 wymusiła na ośrodkach terapii zmianę sposobu działania i szybkie przystosowanie do nowej rzeczywistości. Wybór terapeutów świadczących usługi online jest więc obecnie bardzo duży. Istnieją też serwisy, które podobne usługi świadczą już od dłuższego czasu. Jednym z nich jest portal trzymsie.pl na którym znajdziecie prawie trzydziestu specjalistów poznawczo-behawioralnych, z dużym doświadczeniem w prowadzeniu terapii przez internet.

 

Podziel się
Następny artykuł

Inteligencja, czyli zdolność pojmowania, rozum, jest w pewnym zakresie wrodzona, tak jak budowa ciała. Ma ją każdy. Ale inteligencja - tak jak mięśnie... czytaj dalej