Reklama
Z wiekiem wytwarzanie kolagenu przez skórę zwalnia – jest to uwarunkowane hormonalnie. W produkcję tego białka zaangażowane są między innymi hormony tarczycy, hormony wzrostu i insulina.

Począwszy od 25. roku życia skóra traci co roku 1 proc. kolagenu. Po 60. roku życia produkcja białka ustaje prawie całkowicie, na czym cierpią te narządy, które zawierają najwięcej kolagenu, czyli skóra, stawy, oczy i kości.

 – Jest to główne budulcowe białko naszej skóry, w związku z tym jeżeli nie będziemy go uzupełniać, nasza skóra będzie szybciej się starzała, szybciej pojawiają się zmarszczki oraz wiotkości skóry. Warto pamiętać, że samego kolagenu nie dostarczymy skórze z zewnątrz, ponieważ kolagen ma zbyt dużą cząsteczkę, żeby przedostać się przez barierę naskórkową – mówi Martyna Baczyńska, kosmetolog. 

Dieta zwiększająca produkcję kolagenu

Aby pomóc organizmowi w produkcji kolagenu, ważna jest odpowiednia dieta. Zielone warzywa liściaste jak kapusta, szpinak czy szparagi zawierają luteinę, która pomaga budować włókna kolagenowe w skórze. Również fasola i buraki mają zbawienny wpływ na naszą skórę – ta pierwsza jest źródłem kwasu hialuronowego, który odpowiada za elastyczność i nawilżenie skóry, zaś buraki zawierają krzem, który pozytywnie wpływa na syntezę włókien kolagenu i elastyny.

Bardzo ważna w przypadku budowy kolagenu jest witamina C. Najlepiej spożywać: jabłka, owoce cytrusowe, czarne porzeczki, paprykę, brokuły, kapustę. Istnieje również szereg zabiegów kosmetycznych, które pomagają w wytworzeniu kolagenu w skórze.

Zabiegi na poprawę poziomu kolagenu

– Jednym z takich sposobów jest podgrzewanie skóry za pomocą podczerwieni lub RF-u. Taka stymulacja skóry pobudza fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych – skóra zagęszcza się, staje się młodsza, jędrniejsza, zmarszczki zaczynają się wypłycać – mówi kosmetolog.

Innym zabiegiem, który pobudza skórę do tworzenia nowego kolagenu jest mezoterapia mikroigłowa.

– Polega ona na kontrolowanym mikrouszkodzeniu skóry, co stymulują ją do regeneracji, do odnowy i do tworzenia nowych włókien kolagenowych. Swoim klientkom szczególnie polecam zabieg zaffiro. Jest to zabieg, który polega na podgrzewaniu skóry właściwej do temperatury 65 stopni. W takiej temperaturze fibroblasty są bardzo mocno stymulowane do produkcji właśnie nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Seria zabiegów przynosi efekty w postaci zagęszczenia skóry, wypłycenia zmarszczek, ujędrnienia skóry. Jest to zabieg odmładzający i polecany szczególnie jesienią – mówi Baczyńska. 

Pamiętajmy jednak, że zdrowa dieta to podstawa – kolagen znajduje się nie tylko w skórze, ale stanowi budulec kości, stawów, ścięgien i oczu. Ostatnie badania dowodzą, że kolagen jest pomocny w walce z nadwagą i wypadaniem włosów oraz łupieżem.

Podziel się
Następny artykuł

Piękne i zadbane włosy to nie tylko marzenie kobiet, ale i bolączka wielu mężczyzn. Kłopotliwe wypadanie włosów, a często także uporczywe łysienie mo... czytaj dalej