Reklama
Rotawirusy w natarciu

Rotawirusy to patogeny szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób starszych – po 65. roku życia. U osób zakażonych, w sposób gwałtowny i trudny do opanowania występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wymioty i biegunka, które są bardzo wyniszczające dla organizmu i mogą nieść ryzyko odwodnienia.

Jak dochodzi od zakażenia rotawirusami?

Do zakażenia rotawirusami dochodzi szybko i niespodziewanie – wirus atakuje z dużą siłą, a jego pozbycie się z organizmu nie jest prostym zadaniem. W większości przypadków – zwłaszcza jeśli temat dotyczy małych dzieci, przygoda z rotawirusem kończy się hospitalizacją, ze względu na bardzo wysokie ryzyko utraty cennych dla zdrowia elektrolitów wydalanych wraz z biegunką, wymiotami, a niekiedy także podczas gorączki towarzyszącej zakażeniu. Zarażenie rotawirusem następuje drogą kropelkową (kaszel, kichanie) lub pokarmową (spożywanie zanieczyszczonej żywności i wody). Wyróżnia się kilka gatunków rotawirusów, a za wywoływanie objawów ze strony układu pokarmowego – popularnie nazywanych grypą żołądkowa lub jelitówką, odpowiedzialne są wirusy z grup A, B i C. Świetne warunki lęgowe dla rotawirusa to duże skupiska ludzkie, żłobki, przedszkola i szkoły, a do zachorowań najczęściej dochodzi w sezonie jesienno-zimowym.

Jak uchronić się przed zakażeniem rotawirusami?

Przestrzeganie higieny to pierwsza i podstawowa zasada bezpieczeństwa w celu uniknięcia zakażania, choć niestety nie daje ona 100% bezpieczeństwa. Wirusa nie czuć i nie widać, a na skórze rąk potrafi przetrwać ponad 4 godziny! Dzieci bez nadzoru osoby dorosłej – zwłaszcza po wizycie w toalecie i przed spożywaniem posiłków – często myją rączki pobieżnie i bez użycia mydła, bywa także, że wcale nie podejmują zabiegów higienicznych, co jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla samego dziecka, ale także dla jego otoczenia. Rotawirusy potrafią przetrwać na przedmiotach i suchych powierzchniach nawet do kilku dni, a ze względu na fakt, że patogenem można zarazić się także poprzez spożywanie zanieczyszczonego pokarmu i wody, trzeba zwrócić także szczególną uwagę na sposób przygotowania pokarmów i jej obróbkę termiczną.

Szczepienia przeciw rotawirusom

Zacznijmy od tego, że szczepienie przeciw rotawirusom nie należy do pakietu szczepień obowiązkowych, a decyzję o zaszczepieniu dziecka podejmują rodzicie w konsultacji z pediatrą. Zabiegowi może być poddane dziecko, które ukończyło 6. tydzień życia z minimalnie 4-tygodniową przerwą pomiędzy kolejnymi dawkami szczepionki. Obecnie na rynku dostępne są dwie doustne szczepionki przeciwko rotawirusom, a preparat – w zależności od producenta - podaje się w 2 lub 3 dawkach - mówi nam tech.farm. Anna Bawer z i-Apteka.pl. Należy pamiętać o tym, że szczepionka powinna być podana najpóźniej do 24-32 tygodnia życia dziecka i nie można jej podawać osobom dorosłym! Wielu lekarzy zaleca takie działanie, jako metodę, która może całkowicie uchronić przed zachorowaniem, lub gdy dojdzie do zakażenia złagodzić jego przebieg. Warto pamiętać, że zakażenia jelitowo-żołądkowe nie są wywoływane wyłącznie przez rotawirusy, a biegunka i wymioty mogą wystąpić z innych przyczyn, dlatego w niektórych przypadkach – zwłaszcza, gdy dziecko jest hospitalizowane ostateczne rozpoznanie winowajcy możliwe jest dopiero po przeprowadzeniu badania laboratoryjnego kału, które wykaże obecność antygenów (przeciwciał klasy IgA).

Jelitówki się nie leczy?

Grypy jelitowej wywołanej czy to przez rotawirusy czy przez inne czynniki nie można wyleczyć, trzeba ją przetrwać i łagodzić w miarę możliwości jej nieprzyjemne skutki. Jedyne co możemy zrobić, by przetrwać czas dolegliwości żołądkowo-jelitowych to za wszelką cenę utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu osoby zakażonej i unikać kontaktu zakażonego z osobami zdrowymi – co w warunkach domowych, gdy rodzina liczy kilka osób jest szczególnie ciężkie do wykonania. W zależności od tego czy choroba dotyczy dziecka czy osoby dorosłej, należy zabezpieczyć się i uzupełnić domową apteczkę w preparaty nawadniające – elektrolity. W aptekach stacjonarnych i internetowych podstępnych jest wiele preparatów tego typu, w różnych postaciach; proszki, gotowe płyny, tabletki do rozpuszczania zawierające jony sodu, potasu, magnezu i wapnia. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w probiotyki, które mogą pomóc w skróceniu czasu trwania dolegliwości – w przypadku biegunki infekcyjnej udowodniono skuteczność szczepów z grup Lactobacillus L. rhamnossus GG, LGG, Biffidobacterium, a także drożdżaków Sacharomyces boulardii.

Podziel się
Następny artykuł

Zapalenie gardła może pojawić się wskutek zakażenia wirusami, bakteriami i grzybami. Dzisiaj przyjrzymy się jednak tylko zapaleniu wirusowemu i bakter... czytaj dalej