Aktualne badania w Twoim województwie
Oparzenie powstaje wskutek urazu, do którego dochodzi przez działanie energii – wysokiej temperatury, prądu, a także chemicznych substancji. Może być ono również efektem silnego tarcia. Statystyki pokazują, że w Polsce dochodzi do nawet 300-400 tysięcy oparzeń rocznie. Z tego powodu warto zapoznać się z ich podstawowymi rodzajami, a także podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy w oparzeniach.
Jakie wyróżniamy rodzaje oparzeń?
Oparzenia możemy dzielić ze względu na różne kryteria. Umiejętność rozpoznania rodzaju oparzenia pozwala na podjęcie odpowiednich czynności.
Klasyfikacja oparzeń ze względu na czynnik sprawczy
Wśród rodzajów oparzeń możemy wyróżnić oparzenia termiczne – powstają one w wyniku ekspozycji na zbyt wysoką temperaturę, przykładowo w postaci ognia czy gorącej pary wodnej. Nierzadko spotykamy się także z oparzeniem słonecznym, które pojawia się w sytuacji zbyt długiej ekspozycji na działanie promieniowania ultrafioletowego UVB. Oparzenia chemiczne są natomiast skutkiem działania substancji chemicznych o właściwościach żrących, m.in. kwasów. Przyczyną oparzeń elektrycznych jest z kolei porażenie prądem, a oparzeń radiacyjnych – działanie promieniowania radioaktywnego.
Klasyfikacja oparzeń ze względu głębokość oparzenia
Bazując na tym, jak bardzo uszkodzona jest tkanka, możemy wymienić cztery stopnie oparzeń. Oparzenie I stopniaobejmuje naskórek, a uszkodzenie jest niewielkie. Objawia się ono niewielkim obrzękiem i zaczerwienieniem skóry, a także wrażliwością na dotyk oraz bolesnością.
Oparzenie II stopnia ma miejsce, gdy uszkodzony jest naskórek i skóra właściwa. Wymienionym wcześniej objawom towarzyszy w tym przypadku również występowanie pęcherzy, uszkodzenie gruczołów potowych oraz mieszków włosowych. Warto przy tym wspomnieć, że ten rodzaj oparzenia dodatkowo dzielimy na powierzchowne i głębokie – pierwszy objawia się silnym bólem i pęcherzami z surowicą, a drugi martwą białą skórą z czerwonymi punktami.
Oparzenie III stopnia obejmuje nie tylko naskórek i skórę właściwą, ale i tkankę podskórną. W jego przypadku występuje zwęglona bądź biała skóra, a pod nią dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Oparzenie IV stopniadotyczy natomiast nawet mięśni, więzadeł, ścięgien czy kości. Występują wtedy poważne uszkodzenia ciała.
Klasyfikacja oparzeń ze względu na rozległość rany
Oparzenia możemy również podzielić na lekkie, średnie i ciężkie. Klasyfikacja ta opiera się na głębokości oparzenia i jego powierzchni.
Pierwsza pomoc w oparzeniu
Przy wystąpieniu oparzenia I stopnia, niezwykle istotne jest, aby jak najszybciej schłodzić go strumieniem czystej, chłodnej wody – należy to robić przez około 15 minut bądź do momentu ustania bólu.
Aby przyspieszyć proces gojenia, warto wykorzystać opatrunek hydrożelowy. Charakteryzuje się on właściwościami absorpcyjnymi i nawilżającymi. Całość wystarczy zabezpieczyć włókninowym przylepcem, aby zapobiec odklejeniu się opatrunku specjalistycznego. Dzięki plastrom hydrożelowym nie tylko otrzymujemy ulgę w bólu, ale i niwelujemy ryzyko zakażenia rany. Co ważne, opatrunek należy zmieniać co 12-24 godziny – można to jednak uczynić wcześniej, jeśli wystąpi taka potrzeba.
Opatrunki specjalistyczne stanowią element zarówno wyposażenia placówek ochrony zdrowia, jak i każdej domowej apteczki. Wysokiej jakości opatrunki hydrożelowe znajdziesz na https://eplaster.pl/pl/c/Hydrozelowe/209.
Jeśli chodzi o oparzenia II oraz III stopnia, konieczne jest jak najszybsze udanie się do placówki ochrony zdrowia. Właśnie tam możliwe będzie podjęcie wszelkich niezbędnych czynności, aby następnie został nałożony specjalny opatrunek. Podczas wizyty specjalista przekaże osobie poszkodowanej wszelkie niezbędne informacje dotyczące dbania o ranę i zmiany opatrunku.
Oparzenia – o tym pamiętaj!
Podczas udzielania pierwszej pomocy warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, nie należy dotykać pooparzeniowych ran i smarować ich tłuszczem, kurzym białkiem czy mydłem. Nie można ich również przemywać spirytusem czy schładzać lodem! Przy oparzeniach nie można także przekłuwać powstałych pęcherzy.
Oprócz tego, jeśli przy oparzeniu ubranie uległo przyklejeniu do skóry, nie należy go ściągać. Z kolei w przypadku oparzeń chemicznych, jeśli osoba poszkodowana wypiła żrącą substancję, zabronione jest wywoływanie wymiotów. Pomoc przy oparzeniu elektrycznym należy rozpocząć od odcięcia źródła prądu, by następnie ocenić stan poszkodowanego, zacząć resuscytację krążeniowo-oddechową i wezwać pogotowie.
Narodowy Fundusz Zdrowia alarmuje: w Polsce może żyć nawet 10,5 miliona osób z nadciśnieniem tętniczym czytaj dalej