Reklama
Rak trzustki – na czym polega leczenie?

Nowotwory to choroby cywilizacyjne, które zbierają obfite żniwo wśród dzisiejszej populacji. Obecnie nie ma chyba rodziny, która nie miałaby do czynienia z którymś rodzajem nowotworu.

Jedną z tego typu chorób jest rak trzustki. Jest to nowotwór złośliwy, który daje niejednoznaczne objawy. W dodatku cechuje go niewielka wykrywalność we wczesnym stadium rozwoju, w związku z czym jest on bardzo trudny do zwalczenia.

Leczenie raka trzustki

Leczenie tej odmiany nowotworu zależy od różnych czynników, takich jak stadium i lokalizacja choroby, ogólny stan zdrowia i preferencje. Stosuje się leczenie z zakresu chirurgii, chemioterapii, radioterapii, bądź ich kombinacje.

Chirurgia obejmuje usuwanie guzów w trzustce, ciała i ogona trzustki (lewej strony narządu), a nawet całego organu – w zależności od lokalizacji i rozległości nowotworu. Chirurgiczne usunięcie może dotyczyć także guzów wpływających na pobliskie naczynia krwionośne. Z kolei chemioterapia wykorzystuje leki do zabijania komórek nowotworowych. Radioterapia zaś opiera się na niszczeniu tych komórek poprzez oddziaływanie na nie wysokoenergetycznymi wiązkami, na przykład promieniowaniem rentgenowskim i protonami.

Profilaktyka raka trzustki – lepiej zapobiegać, niż leczyć

Co prawda ten nowotwór niezwykle ciężko wykryć w jego wczesnej fazie, co znacznie komplikuje leczenie, jednak są pewne przesłanki, które zwiększają prawdopodobieństwo jego wystąpienia, w związku z czym można określić konieczną profilaktykę. Najsilniejszym czynnikiem, zwiększającym prawdopodobieństwo pojawienia się tego nowotworu, jest palenie. Palacze borykają się z rakiem trzustki nawet trzykrotnie częściej, niż osoby niepalące. Do czynników ryzyka, należą także takie przypadłości, jak przewlekłe zapalenie trzustki, długotrwała cukrzyca, czy otyłość. Niezwykle ważna jest również rodzinna historia zachorowań na raka trzustki, jak również genetycznych zespołów mu sprzyjających. Znaczenie ma również wiek – ta odmiana nowotworu często atakuje ludzi po 65. roku życia.

O ile na część z wyżej wymienionych czynników nie mamy wpływu, niektóre rzeczy są w zasięgu. Rzucenie palenia, zdrowa dieta i utrzymywanie prawidłowej masy ciała z pewnością pomogą zminimalizować wystąpienie raka trzustki. Osoby z uwarunkowaniami genetycznymi powinny wykonywać badania obrazowe (USG, tomograf, rezonans magnetyczny). Jeżeli zmagamy się z cukrzycą, w profilaktyce raka trzustki nie bez znaczenia będzie również prawidłowe leczenie tej choroby.

Integrative Medical Center – kompleksowe leczenie nowotworów

W przypadku zmagania się z rakiem trzustki, warto zaufać Centrum Leczenia Nowotworów Integrative Medical Center w Żernikach Wrocławskich. Stawia ono na integracyjny model leczenia, charakteryzujący się całościowym i zindywidualizowanym podejściem do pacjenta i jego choroby. INC ma już sześcioletnie doświadczenie w pomocy chorym.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://imc.wroc.pl/

Podziel się
Następny artykuł

Choroby wzroku są niezwykle powszechne w zasadzie w każdej populacji. czytaj dalej