Reklama
Rak trzustki - co warto wiedzieć o tej niebezpiecznej chorobie?

Każdego dnia wiele osób dowiaduje się, że ma nowotwór. Leczenie choroby nowotworowej uzależnione jest od jej stadium rozwoju. Wielu zachorowań można byłoby uniknąć dzięki profilaktyce. Należy przy tym podkreślić, że bardzo ważne są nie tylko badania profilaktyczne, ale także zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta. Jednym z najbardziej śmiercionośnych nowotworów jest rak trzustki. Co zatem warto o nim wiedzieć? Jakie są jego objawy? Co można zrobić, aby ograniczyć ryzyko zachorowania na tę groźną chorobę?

 

Przyczyny i objawy raka trzustki – na co warto zwrócić szczególna uwagę?

Rak trzustki może być chorobą pierwotną lub może być wynikiem przerzutów z innych narządów. Jest to szczególnie niebezpieczny nowotwór, ponieważ z reguły w początkowych fazach rozwoju nie daje żadnych niepokojących objawów, które mogłyby wzbudzić naszą czujność. Należy jednak zaznaczyć, że objawy raka trzustki w dużej mierze będą zależeć od tego, jaka część narządu została zaatakowana. Silne bóle w jamie brzusznej mogą świadczyć o nowotworze rozrastającym się w ogonie trzustki, zaś do wystąpienia żółtaczki może dojść na skutek pojawienia się nowotworu przy ujściu przewodu żółciowego i trzustkowego lub w głowie narządu. Zwiększone ryzyko zachorowania na raka trzustki dotyczy osób przewlekle chorych na zapalenie trzustki. Grupą osób szczególnie narażonych są także osoby powyżej 60 roku życia, zwłaszcza mężczyźni. Innym czynnikiem, który może mieć wpływ na wystąpienie tej niebezpiecznej choroby jest niewłaściwa dieta. Profilaktycznie warto, więc unikać nadmiernego spożywania mięsa, nasyconych kwasów tłuszczowych i węglowodanów. Do swojej diety powinniśmy zaś włączyć produkty o dużej zawartości błonnika i antyoksydanty. Najlepiej zrezygnować także z palenia papierosów. O rozwoju raka trzustki w naszym organizmie mogą świadczyć takie objawy jak: nagły spadek masy ciała spowodowany brakiem apetytu, wzdęcia, wstrzymywanie gazów, nudności czy częste bóle brzucha.

Leczenie nowotworu trzustki – jakie są rokowania?

Niestety leczenie raka trzustki nie jest prostym zadaniem, wszystko co prawda zależy od tego, do jakiego stopnia nowotwór zdołał się już rozwinąć. Jednak ze względu na niespecyficzne objawy pacjenci zgłaszają się do lekarza zbyt późno, kiedy to możliwe staje się już tylko leczenie paliatywne. Przy odpowiednio wczesnym wykryciu choroby leczenie nowotworu trzustki jest możliwe. Wówczas szansą staje się operacja polegająca na wycięciu miejsc chorobowo zmienionych. Uzupełnieniem radykalnych zabiegów operacyjnych może być radioterapia i chemioterapia. Jednak i w takiej sytuacji często dochodzi do wznowienia choroby. Przy leczeniu paliatywnym, czyli takiej formie leczenia, która polega na łagodzeniu dolegliwości bólowych średni czas przeżycia z reguły nie jest wyższy niż 6 miesięcy. 5 letnie przeżycie po zdiagnozowaniu raka trzustki nie przekracza 5 %, zaś roczne – 24 %. Rokowania w przypadku tego nowotworu nie są, więc zbyt dobre. Pamiętajmy o tym, aby przy tej chorobie warto wybierać wybitnych specjalistów w dziedzinie onkologii.

 

Podziel się
Następny artykuł

Nawet u 20 proc. osób cierpiących na nowotwory wyniszczenie organizmu spowodowane brakiem odpowiedniego odżywiania jest bezpośrednią przyczyną zgonu.... czytaj dalej