Reklama
Protezy zębowe – jak je czyścić skutecznie

Protezy ruchome przez cały czas ich użytkowania poddawane są siłom nacisku podczas żucia oraz czynnościom pielęgnacyjnym, które nieumiejętnie przeprowadzone mogą uszkodzić protezę mechanicznie. Przed tym nie uchroni nas nawet dobry protetyk jeśli nie wykażemy się rozsądkiem. Jak dbać o protezy ruchome, aby służyły nam jak najlepiej i jak najdłużej?

Protezy ruchome – rodzaje i mocowanie

Protezy ruchome to popularny sposób uzupełnienia braków w uzębieniu. Są skuteczną metodą w przypadku, gdy nasze braki są częściowe lub całkowite. Protetyk może przygotować dla pacjenta protezy szkieletowe, bezklamrowe, osiadające lub protezy elastyczne. Ich cechą wspólną jest to, że mogą być przez pacjentów wyjmowane samodzielnie w każdym momencie. (Szczegółowe informacje o typach protez ruchomych można znaleźć na stronie protetyka: https://twojdent.pl/protetyk-grojec )

To, że protezy można łatwo wyciągać z ust, nie zmienia faktu, że ich czyszczenie i pielęgnacja wymagają od ich użytkownika wdrożenia prawidłowych zachowań i nawyków oraz konsekwencji w ich stosowaniu.

Protezy – czyszczenie pastami

Do czyszczenia protez ruchomych możemy używać past i szczoteczek przeznaczonych do czyszczenia zębów naturalnych. Należy pamiętać, aby wybrana przez nas pasta nie była przeznaczona do wybielania zębów. Środki ścierające szkliwo, obecne w takich produktach mogą porysować i zmatowić powierzchnię protezy. Staje się ona przez to bardziej podatna na wnikanie resztek pokarmów, co może nie tylko wywoływać namnażanie bakterii, ale także powodować odbarwienia, co z kolei może być przyczyną defektu kosmetycznego.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy zwyczajna pasta jest odpowiednim kosmetykiem dla naszej protezy ruchomej warto zdecydować się na zakup past specjalnie przeznaczonych do czyszczenia protez. Są delikatniejsze i uwzględniają specyfikę materiałów z jakich wykonana jest proteza ruchoma. Mają także znakomite właściwości dezynfekcyjne. Dopełnieniem zakupu będzie szczoteczka z miękkiego włosia, która także zminimalizuje ryzyko zarysowania protezy.

Protezy powinny być czyszczone w całości. Po wyjęciu z ust, warto je opłukać i dopiero wyczyścić pastą. Unikajmy bardzo gorącej wody, która może zdeformować protezę.

Czyszcząc sztuczne zęby warto zrobić to bardzo dokładnie pamiętając o oczyszczeniu zębów, ale także elementów podniebienia oraz elementów mocujących protezę. Zaniedbania mogą być przyczyną schorzeń dziąseł i przyzębia. To może objawiać się z kolei nieprzyjemnym zapachem z ust, choć nie zawsze jest to problem z zębami. Aby znaleźć źródło tego rodzaju objawów najpierw warto udać się do protetyka, ale możliwe, że później czeka nas wizyta u gastroenterologa, który zajmuje się leczeniem schorzeń opisanych tutaj.

 

                                   

 

Protezy ruchome – czyszczenie w roztworach wodnych

Metodą dodatkową, wspomagająca czyszczenie protez pastą i szczoteczką, jest usuwanie zanieczyszczeń poprzez zanurzanie protez w specjalnych roztworach wodnych. Ciecz, w jakich jest proteza zanurzana, powstaje poprzez rozpuszczenie w letniej wodzie kosmetyków czyszczących, najczęściej w formie tabletek. Proteza przed zanurzeniem powinna zostać starannie oczyszczona i przetrzyma w wodzie wyłącznie w czasie określonym przez producenta kosmetyku. Zbyt długie zanurzenie, niezgodnie z zaleceniami może także przyczynić się do uszkodzenia protezy.

Tabletki czyszczące usuwają trudne osady oraz niszczą bakterie. Dodatkowo mają właściwości czyszczące, które pozwalają usunąć także kamień nazębny. Wyjęcie protezy z wody wymaga następnie starannego jej wysuszenia  
i przechowywania w równie suchym pudełku, co zapobiega namnażaniu się na wilgotnej powierzchni sztucznych zębów niebezpiecznych bakterii i grzybów.

Domowe sposoby na czyszczenie protez ruchomych

Alternatywą dla medycznych sposób na czyszczenie protez ruchomych są sposoby domowe. Nie wszystkie są wskazane i nie wszystkie tak skuteczne jak środki specjalistyczne,  niemniej warto o nich krótko wspomnieć – mogą się przydać np. w jakichś sytuacjach „awaryjnych”.

Na forach internetowych można spotkać się z metodą czyszczenia protez szarym mydłem. Oprócz niskich właściwości dezynfekcyjnych, substancje chemiczne zawarte w szarym mydle mogą podrażniać śluzówki jamy ustnej, co może przyczynić się do powstawania owrzodzeń oraz utrudniać gojenie się aft.

Podobnie popularną, jednak równie szkodliwą jest metoda czyszczenie protez poprzez moczenie jej w ciągu nocy w szklance z wodą. Może ona przyspieszać niszczenie protezy zębowej, sprzyjać powstawaniu bakterii oraz przyspieszać przyrost płytki bakteryjnej. Te czynniki mogą, podobnie jak szare mydło wpływać na pojawienie się chorób dziąseł, owrzodzeń czy aft.

Jeśli chcemy już wspomagać się domowymi sposobami czyszczenia protez to warto stosować, choć z zachowaniem ostrożności takie środki jak soda oczyszczona, kwasek cytrynowy lub ocet, w tym ocet jabłkowy. Nie są to jednak na tyle skuteczne sposoby, które poradzą sobie z trudnymi do usunięcia odbarwieniami protezy zębowej, powstałymi na skutek używania kawy, herbaty czy nikotyny. 

Podziel się
Następny artykuł

Sprężarki należą do urządzeń o dość szerokim zastosowaniu. Ich możliwości wykorzystywane są m.in. w różnych gałęziach przemysłu, a także w medycynie. czytaj dalej