Reklama
Poznaj nowe zasady dotyczące recept!

Od ubiegłej niedzieli (7 września) weszły w życie zmienione zasady dotyczące zarówno tradycyjnych papierowych recept jak i nowoczesnych e-recept. Sprawdź, czego możesz oczekiwać jako pacjent i co zmieni się w realizacji recept. 

Tradycyjne recepty papierowe

W przypadku tradycyjnych recept papierowych, nadal mają one ważność 30 dni. Wyjątkiem są recepty na antybiotyki ważne 7 dni. Na jednej recepcie ilość leku nie może przekraczać zapotrzebowania na 120-dniowy okres stosowania, a lekarz może przepisać jednocześnie do 12 recept na kolejne okresy stosowania liczące łącznie maksymalnie 360 dni. Do tej pory takie recepty mogły być wystawione na maksymalnie 3 miesiące.


E-recepty

W przypadku zaś e-recepty, jest ona ważna 365 dni. Wyjątkiem jest recepta na antybiotyki nadal jest ważna 7 dni oraz recepta na środki odurzające i substancje psychotropowe ważna 30 dni. Lekarz może przepisać jednorazowo leki aż na 360 dni stosowania, pielęgniarka lub położna na 180 dni stosowania.

Ponadto, w przypadku takich opakowań leków, które uniemożliwiają wydanie go w niezbędnej ilości, farmaceuta będzie mógł dołożyć jedno najmniejsze opakowanie.

 

Źródło: Rzecznik Prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie

Podziel się
Następny artykuł

Projekt wykazu został sporządzony na podstawie obowiązującego obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych... czytaj dalej