Aktualne badania w Twoim województwie
Od ubiegłej niedzieli (7 września) weszły w życie zmienione zasady dotyczące zarówno tradycyjnych papierowych recept jak i nowoczesnych e-recept. Sprawdź, czego możesz oczekiwać jako pacjent i co zmieni się w realizacji recept.
Tradycyjne recepty papierowe
W przypadku tradycyjnych recept papierowych, nadal mają one ważność 30 dni. Wyjątkiem są recepty na antybiotyki ważne 7 dni. Na jednej recepcie ilość leku nie może przekraczać zapotrzebowania na 120-dniowy okres stosowania, a lekarz może przepisać jednocześnie do 12 recept na kolejne okresy stosowania liczące łącznie maksymalnie 360 dni. Do tej pory takie recepty mogły być wystawione na maksymalnie 3 miesiące.
E-recepty
W przypadku zaś e-recepty, jest ona ważna 365 dni. Wyjątkiem jest recepta na antybiotyki nadal jest ważna 7 dni oraz recepta na środki odurzające i substancje psychotropowe ważna 30 dni. Lekarz może przepisać jednorazowo leki aż na 360 dni stosowania, pielęgniarka lub położna na 180 dni stosowania.
Ponadto, w przypadku takich opakowań leków, które uniemożliwiają wydanie go w niezbędnej ilości, farmaceuta będzie mógł dołożyć jedno najmniejsze opakowanie.
Źródło: Rzecznik Prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie
Ceny i marże leków refundowanych są stałe, ceny – wynegocjowane z producentami. Leki refundowane mają wyznaczone poziomy odpłatności oraz limit finan... czytaj dalej