Reklama
Poradnia chorób piersi – jakie badania i usługi oferuje?

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Co roku zapada na niego ponad 18 tys. kobiet w różnym wieku. Jako że wcześnie wykryty rak piersi jest całkowicie wyleczalny, warto regularnie się badać, a w razie wykrycia niepokojących zmian w piersiach, od razu umówić się na wizytę w miejscu, w którym otrzymamy kompleksowe wsparcie – poradni chorób piersi. To właśnie w tym miejscu skorzystamy z porady lekarskiej oraz wykonamy od ręki wszystkie potrzebne do zaplanowania skutecznego leczenia badania.

W czym specjalizuje się poradnia chorób piersi?

Poradnia chorób piersi to prywatna placówka medyczna, która specjalizuje się w diagnostyce chorób kobiecych, w tym głownie tych dotyczących gruczołu piersiowego. W tym miejscu każda kobieta może poddać się kompleksowej diagnostyce oraz uzyskać potrzebne wsparcie zdrowotne. Każda profesjonalna poradnia posiada nowoczesny sprzęt diagnostyczny, za pomocą którego przeprowadzane są badania obrazowe.

Możliwość ich wykonania na miejscu, od ręki pozwala skrócić do minimum czas potrzebny na postawienie właściwej diagnozy oraz szybko, bez zbędnej zwłoki rozpocząć właściwe leczenie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nowotworów piersi, których odpowiednio wczesne wykrycie w większości przypadków zapewnia skuteczne i pełne wyleczenie. Poradnia chorób piersi specjalizuje się w leczeniu nowotworów piersi w dowolnym stadium zaawansowania, w tym zarówno nowotworów łagodnych, jak i złośliwych.

Kiedy warto zgłosić się na wizytę do poradni chorób piersi?

Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badanie piersi w domu. Najlepiej robić to raz w miesiącu. W sytuacji, kiedy podczas badania wyczujemy guzek lub inne nieprawidłowości, należy jak najszybciej zgłosić się do poradni chorób piersi. W tym miejscu wykonane zostaną badania diagnostyczne, które pozwolą ocenić stan zdrowia pacjentki, a w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie. Kolejnym wskazaniem do wizyty w tym miejscu jest ból piersi, który również może świadczyć o chorobie.

Pogorszenie się stanu zdrowia i zaniepokojenie pewnymi objawami to jednak nie jedyne powody, dla których warto odwiedzić poradnię chorób piersi. Jest to bowiem miejsce, które zajmuje się nie tylko leczeniem chorób piersi, ale także profilaktyką. Na miejscu możemy więc wykonać rutynowe badania, które mają na celu wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Należy do nich USG piersi, które zaleca się wykonywać raz w roku każdej kobiecie po 30. roku życia. Kolejnym ważnym badaniem jest mammografia, którą należy wykonywać raz na 24 miesiące po ukończeniu 40. roku żucia i raz na 12 miesięcy po 50-tce.

Czy choroby piersi są genetyczne?

Kobiety, w których bliskiej rodzinie występowały nowotwory piersi, powinny w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie. W ich przypadku, oprócz standardowych badań, poradnia chorób piersi zaleca także wykonanie rezonansu magnetycznego piersi. Jest to bardzo czułe badanie obrazowe, które pozwala na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości u kobiet szczególnie narażonych na zachorowanie na raka piersi.

 

Podziel się
Następny artykuł

Jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych jest ultrasonografia, znana jako USG. To bezinwazyjne badanie pozwala na wykrycie wielu niepra... czytaj dalej