Reklama
Podstawowe badania – do czego się przydają i czego można się z nich dowiedzieć?

Każdy człowiek powinien przynajmniej raz do roku wykonywać podstawowe badania krwi oraz badania moczu. Osoby zatrudnione na umowie o pracę mają zapewnione cykliczne badania w ramach okresowych wizyt u lekarza. W związku z nimi często muszą wykonać badanie krwi czy moczu. Regularne badania profilaktyczne potrafią uchronić nas przed wieloma nieprzyjemnymi dla zdrowia konsekwencjami. Czego można się z nich dowiedzieć?

Badanie moczu - jedno z najczęściej pomijanych badań, które powie nam wiele o stanie naszego zdrowia

Wiele osób zastanawia się, po co wykonywane jest badanie moczu do pracy. Należy pamiętać, że jest to jedno z tych badań, które należy robić regularnie, by określić ogólny stan swojego zdrowia. I w tym też celu zleca się je w przypadku badań wstępnych czy okresowych. Podobnie sprawa wygląda w przypadku badania krwi. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, warto się poddawać podstawowym badaniom regularnie. To najlepszy sposób na zapobieganie rozwojowi groźnych chorób.

Mocz to płyn wytwarzany w nerkach, który później zostaje wydalony z organizmu wraz z produktami przemiany materii. Badając ten płyn, możemy dowiedzieć się wiele na temat stanu naszego zdrowia.

Dlaczego badania naszego moczu są takie istotne?

Dzięki badaniom moczu można stwierdzić obecność stanu zapalnego w organizmie, znaleźć przyczyny złego samopoczucia, zdiagnozować zapalenie pęcherza, a nawet kamicę nerkową. Jeśli zastanawiasz się, po co wykonuje się badanie moczu do pracy, to właśnie tu znajdziesz odpowiedź. Pracodawca musi wiedzieć, czy stan zdrowia pracownika pozwala mu na bezpieczne wykonywanie wszystkich obowiązków. W określeniu stanu zdrowia pomagają właśnie badania kontrolne. To proste badanie może pomóc w diagnostyce chorób nerek, wątroby oraz dróg moczowych. Pozwala wyczytać predyspozycje do tworzenia się kamieni na nerkach, ułatwia także diagnostykę np. cukrzycy.

Jak przygotować się do takiego badania?

Jak podaje strona https://www.dbajonerki.pl/o-nerkach/badania-ogolne-moczu-ile-moczu-do-badania-normy-i-wyniki aby wyniki były jak najbardziej wiarygodne, powinno się przestrzegać kilku zasad, wśród których są:

Podstawowe zasady to:

  • Unikanie wysiłku fizycznego dzień przed badaniem;
  • Pobieranie próbki moczu z moczu porannego;
  • Pobieranie próbki moczu na czczo;
  • Specjalny pojemnik na próbkę moczu zakupiony w aptece. Inny będzie do badania ogólnego i inny do badania na posiew moczu.

Oczywiście w razie wątpliwość zawsze powinniśmy skontaktować się z laboratorium lub jednostką, która będzie odpowiedzialna za badanie naszego moczu.

Morfologia krwi – drugie podstawowe badanie

Morfologię krwi powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Dzięki prostemu badaniu możemy dowiedzieć się wielu rzeczy na temat naszego zdrowia. Analiza krwi pozwoli na wyłapanie wielu schorzeń na początkowym ich etapie i, co za tym idzie, szybsze i bardziej efektywne leczenie.

Pamiętajmy, że wiele chorób w swojej początkowej fazie nie daje żadnych objawów. Na podstawie analizy morfologii możemy wykryć np. infekcje, alergię, stany zapalne, zaburzenia odporności, anemie, cukrzycę i wiele innych. Jak przygotować się do badania? Na morfologie krwi musimy przyjść na czczo – to najważniejsza zasada.

 

 

Podziel się
Następny artykuł

Na zespół pęcherza nadreaktywnego cierpi 10-15 proc. społeczeństwa. Jednak w Polsce pacjenci nie mogą liczyć na odpowiednie wsparcie finansowe ani med... czytaj dalej