Reklama
Paznokcie. Jaką pełnią funkcje i jak o nie dbać?

Zadbane dłonie i paznokcie to nasza ozdoba. Wygląd paznokci jest odbiciem naszego stylu życia, wykonywanego zawodu, stanu zdrowia i wieku. Zdrowa płytka ma jasnoróżowy kolor. Odpowiada za to siateczka naczyń krwionośnych znajdująca się pod płytką paznokcia. Paznokcie zbudowane są z białka – keratyny, lipidów, minerałów, wody, wapnia oraz naczyń krwionośnych i limfatycznych. Odpowiedzialne są za ochronę delikatnej skóry palców.

Czego nie lubią paznokcie?

Paznokcie będą pełniły swoje funkcje, gdy odpowiednio o nie zadbamy. Struktura paznokci zostaje zaburzona z powodu wielu czynników. Pamiętajmy, żeby nie obgryzać paznokci, nie wycinać skórek, nie używać metalowych pilniczków. Uważać należy także w czasie prac domowych wykonywanych z użyciem detergentów. Paznokcie nie lubią gorącej wody i acetonu. Wpływ na ich kondycję ma także nasza codzienna dieta.

Problemy z paznokciami

Najczęstszymi problemami, z jakimi się spotykamy, są kruchość, łamliwość i rozdwajające się paznokcie. Co zrobić, aby były silne i zdrowe? Zastosujmy się do kilku zasad.

  1. Dieta – wprowadźmy do codziennej diety witaminy i składniki mineralne, które odpowiedzialne są za prawidłowy stan paznokci tj. magnez, cynk, żelazo, krzem, witaminy z grupy B, witaminy A i C. Znajdziemy je m.in. w ziarnach zbóż, produktach mlecznych, pietruszce, marchewce, warzywach liściastych, mięsie, wątróbce, jajkach, rybach i owocach morza.
  2. Suplementy i witaminy – stosujmy preparaty witaminowe, które uzupełnią wszystkie niedobory. Przy wyborze takich produktów należy zwrócić uwagę na skład. Nie powinno w nich zabraknąć biotyny, która wzmacnia i usztywnia płytkę paznokcia.
  3. Serum do paznokci – stosujmy preparaty odżywiające i wzmacniające płytkę paznokcia. Rozdwajające się paznokcie potrzebują serum, które zadziała nie tylko na zewnątrz, ale wniknie w głębokie ich warstwy. 
  4. Domowe SPA — zafundujmy paznokciom relaks. Kąpiele dłoni w parafinie czy oliwie odżywią i poprawią kondycję skóry i paznokci.
  5. Pilniczki — przy problemie z rozdwajaniem się paznokci należy zrezygnować z używania nożyczek. Paznokcie warto spiłować pilniczkiem papierowym lub szklanym – unikajmy pilników metalowych, które przyczyniają się do mikropęknięć płytki paznokcia.
  6. Ochrona przed detergentami – korzystajmy z rękawiczek ochronnych w trakcie prac domowych.
  7. Krem ochronny – używajmy go regularnie do dłoni i paznokci, dzięki temu unikniemy przesuszania się płytki i rozdwajaniu się paznokcia.

Warto przeczytać także: https://www.biotebal.pl/mocne-paznokcie/dlaczego-paznokcie-sie-rozdwajaja-i-jak-temu-zapobiegac-sposoby-na-rozdwajajace-sie-paznokcie

 

Podziel się
Następny artykuł

Skóra jest najbardziej wrażliwym narządem, który pełni ważną funkcję ochronną i jest stale narażony na szkodliwe działanie środowiska. Z tego powodu l... czytaj dalej