Aktualne badania w Twoim województwie
Zespół cieśni nadgarstka to dolegliwość, która dotyka wiele osób, zwłaszcza tych, którzy wykonują powtarzające się ruchy rękoma i nadgarstkami. Jest to bowiem jedno z najczęstszych schorzeń występujących w obrębie nadgarstków i dłoni. W tym artykule omówimy objawy zespołu cieśni nadgarstka oraz przedstawimy metody leczenia tej choroby.
Zespół cieśni nadgarstka – czym jest?
Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które polega na ucisku nerwu pośrodkowego w obrębie kanału nadgarstka. Nerw pośrodkowy to jeden z trzech nerwów, które biegną przez kanał nadgarstka, łącząc przedramię z dłonią.
Przyczynami zespołu cieśni nadgarstka mogą być urazy, powtarzające się ruchy ręki – stąd też często choroba ta dotyka muzyków, sportowców, osoby wykonujące ciężką i powtarzalną pracę fizyczną opartą na pracy rąk, choroby reumatyczne, ciąża lub cukrzyca. W leczeniu stosuje się zarówno metody zachowawcze (np. zmniejszenie obciążenia ręki, stosowanie opatrunków lub ćwiczenia fizyczne), jak i zabiegi chirurgiczne.
Objawy zespołu cieśni nadgarstka
W wyniku ucisku może wystąpić cały szereg objawów, takich jak mrowienie, drętwienie, ból lub osłabienie mięśni w okolicy kciuka, palca wskazującego, środkowego i częściowo serdecznego, a także na obszarze całej dłoni, nadgarstka lub ramienia. Objawy te mogą występować pojedynczo lub razem, a także nasilać się podczas ruchów ręki lub w nocy, utrudniając codzienne funkcjonowanie oraz znacznie obniżając komfort życia osoby, której problem ten dotyka. Ponadto stopień ich nasilenia może się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
Powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka jest trudność w wykonywaniu prostych czynności, takich jak chwytanie przedmiotów, pisanie, a nawet podnoszenie lekkich rzeczy. Dłonie lub nadgarstki są na tyle osłabione, że najprostsze czynności stają się uciążliwe i sprawiają ból, a osoba chora traci możliwość wykonywania precyzyjnych ruchów, jak chociażby przyciskanie klawiszy na klawiaturze.
Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, warto skonsultować się z lekarzem, który dokładnie zbada ręce i dłonie, by dzięki temu móc wdrożyć odpowiednie leczenie.
Metody leczenia zespołu cieśni nadgarstka
Istnieje kilka metod leczenia zespołu cieśni nadgarstka, a wybór odpowiedniej zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Przede wszystkim jest to leczenie farmakologiczne - pacjentom z zespołem cieśni nadgarstka często przepisywane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, których celem jest łagodzenie bólu i stanu zapalnego, jako podstawowy krok do dalszego leczenia. Z kolei fizjoterapia może pomóc wzmocnić mięśnie i stawy nadgarstka, poprawiając funkcję ręki. Niekiedy działanie te nie są jednak wystarczające, a trwałe rezultaty i ulgę przynieść może zabieg chirurgiczny.
Operacja zespołu cieśni nadgarstka
To zabieg chirurgiczny, którego celem jest rozwiązanie problemu związanego z uciskiem nerwu pośrodkowego w okolicy nadgarstka. Polega na nacięciu tkanki podskórnej i przecięciu troczka zginaczy, znajdującego się wraz z nerwem pośrodkowym w kanale nadgarstka, tzw. tunelu, uwalniając go od nacisku, co pozwala na zmniejszenie bólu oraz poprawę funkcjonalności całej ręki, a w szczególności dłoni i palców.
Procedura zwykle wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a pacjent może wrócić do codziennych aktywności po kilku dniach lub tygodniach - w zależności od złożoności zabiegu i indywidualnej reakcji organizmu. Przed przystąpieniem do operacji konieczny jest dokładny wywiad medyczny, badania diagnostyczne oraz konsultacja z lekarzem specjalistą, który podejmie decyzję o konieczności wykonania zabiegu.
Zespół cieśni nadgarstka – gdzie najlepiej leczyć?
Nieleczony zespół cieśni nadgarstka prowadzi do zaostrzenia zmian chorobowych, a w efekcie do nasilenia objawów dolegliwości. Dlatego w przypadku wystąpienia bólu dłoni i problemów w codziennym funkcjonowaniu, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, w celu diagnozy i ustalenia planu leczenia. Wspomnieliśmy już, że najczęściej konieczna jest operacja, gdyż jest to jedyna skuteczna i trwała metoda rozwiązania tego problemu medycznego.
W celu konsultacji należy udać się do specjalisty działającego w tym zakresie – najlepiej gdy będzie to specjalista chirurgii plastycznej i estetycznej. W klinice One Clinic w Warszawie zabiegi leczenia zespołu cieśni nadgarstka wykonuje dr n. med. Tadeusz Witwicki – wieloletni praktyk chirurgii ręki, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na fachową pomoc oraz sprawnie przeprowadzony zabieg i szybki powrót do normalnego, bezbolesnego funkcjonowania.
Wczesne rozpoznanie i leczenie zespołu cieśni nadgarstka są kluczowe, dlatego ważne jest, aby zawsze zwracać uwagę na pierwsze niepokojące objawy i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą. W ten sposób można uniknąć poważnych komplikacji i poprawić jakość swojego życia. Pamiętajmy, że zdrowie naszych rąk jest bardzo ważne, a wręcz niezbędne dla naszej codziennej aktywności, a zespół cieśni nadgarstka może ją znacznie utrudniać, stąd nie należy go lekceważyć.
Jeśli spotkała nas taka sytuacja, że musimy opiekować się osobą leżącą, to najważniejszym elementem wyposażenia pacjenta leżącego jest oczywiście łóżk... czytaj dalej