Reklama
Objawy menopauzy – po czym rozpoznać zmiany w kobiecym organizmie?
Zarówno czas wystąpienia menopauzy, jak i jej objawy, mogą się różnić u poszczególnych kobiet. Mimo to istnieje kilka typowych reakcji organizmu świadczących o tym, że pacjentka wchodzi w okres okołomenopauzalny. 

Okres okołomenopauzalny i menopauza

Menopauza jest czasem, w którym wygasa zdolność rozrodcza kobiety. Spadają poziomy hormonów: estrogenu i progesteronu, co przekłada się na charakterystyczne objawy. Menopauza może trwać od dwóch do ok. pięciu lat. Uznaje się, że kobieta, która w ciągu 12 miesięcy nie miała miesiączki – przeszła menopauzę.

Okres tzw. okołomenopauzalny, poprzedzający wejście we właściwą fazę menopauzy, rozpoczyna się średnio ok. 47 roku życia kobiety. Bywa jednak, iż występuje znacznie wcześniej, nawet u 35-letnich pań. Zarówno czas wystąpienia menopauzy, jak i jej objawy, mogą się różnić u poszczególnych kobiet. Mimo to istnieje kilka typowych reakcji organizmu świadczących o tym, że pacjentka wchodzi w okres okołomenopauzalny. Jeśli się je zaobserwuje, dobrze udać się do ginekologa lub endokrynologa. Specjalista dobierze taką terapię, która pozwoli złagodzić dolegliwości.

Objawy menopauzy - nieregularne miesiączki

Wahania poziomu estrogenów związane z menopauzą, powodują zaburzenia miesiączkowania. Może się zdarzyć, że cykl owulacyjny ulegnie skróceniu lub wydłużeniu albo niektóre miesiączki w ogóle nie wystąpią.

Objawy menopauzy - obfite miesiączki

Podczas menopauzy spada także poziom progesteronu. To sprawia, że moment wystąpienia owulacji jest coraz trudniejszy do przewidzenia lub może nie wystąpić w ogóle, a ponadto rozrasta się endometrium – staje się grubsze, niż w trakcie normalnego cyklu. Wszystko to powoduje silne złuszczanie się warstwy macicy i obfite miesiączki. Warto wówczas skonsultować się ze specjalistą, który może przepisać hormonalną terapię zastępczą i w ten sposób uchronić kobietę np. przed niedoborami żelaza, wynikającymi z tak obfitych miesiączek.

Objawy menopauzy - suchość pochwy

Spadek poziomu estrogenu przekłada się na ścianki pochwy – stają się mniej elastyczne, bardziej suche. To bardzo często wywołuje ból podczas stosunku, a także naraża kobietę na infekcje. Ulgę może przynieść stosowanie lubrykantów podczas zbliżeń lub preparatów dopochwowych albo hormonalnej terapii zastępczej na co dzień. W celu wyboru właściwego postępowania, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą.

Objawy menopauzy - uderzenia gorąca

Nawet 75% kobiet przechodzących menopauzę, skarży się na uderzenia gorąca. Mogą one mieć różny charakter – od niewielkiego, szybko mijającego dyskomfortu, do przewlekłego uczucia gorąca i pocenia się. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale specjaliści wiążą uderzenia gorąca ze spadkiem poziomu estrogenów, który bierze udział m.in. w regulowaniu temperatury ciała. Unikanie spożywania kofeiny, ostrych przypraw i alkoholu, może pomóc w łagodzeniu objawów.

Objawy menopauzy - zmiany nastroju

Radość i spokój, a za chwilę złość i rozdrażnienie? Takie zachowanie jest kolejnym objawem menopauzy. Wahania poziomu hormonów powodują, że cały organizm przestaje prawidłowo funkcjonować. Oczywiście kłopoty z nastrojem i emocjami mogą wynikać z wielu innych czynników, dlatego jeśli nie są związane z innymi objawami menopauzy, nie mogą być traktowane jako jej jedyny symptom. 

Podziel się
Następny artykuł

Jod to jeden z najważniejszych mikroelementów, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jakie są objawy niedoboru jodu? czytaj dalej