Reklama
Objawy cukrzycy u dziecka - kiedy skonsultować się ze specjalistą?
Szacuje się, że ponad 20% dzieci w wieku szkolnym zmaga się z problemem otyłości i nadwagi.  Każde z nich narażone jest na pojawienie się cukrzycy typu II.

– Liczba zachorowań rośnie z roku na rok, proporcjonalnie do wzrostu liczby dzieci z nadmierną masą ciała. Dodatkowo, zachorowanie na cukrzycę w wieku dziecięcym zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy w późniejszym życiu – przestrzega dr Ewa Kaszuba z Centrum Medycznego Falck.

O tym, że dziecko może być chore świadczą charakterystyczne objawy. 

Objawy cukrzycy u dziecka

Zwiększona częstotliwość oddawania moczu (poliuria)
Jeżeli organizm nie radzi sobie z wysokim stężeniem glukozy we krwi, to wszelkimi siłami próbuje się jej pozbyć. Reakcją obronną organizmu w takiej sytuacji jest nadmierne wytwarzanie i związane z tym częste oddawanie moczu. Może się to objawiać nie tylko wielokrotnym odwiedzaniem toalety, ale też moczeniem nocnym – należy obserwować, czy dziecko ze wstydu nie ukrywa objawów choroby.

Wzmożone pragnienie (polidypsja)
Pojawia się na skutek poliurii. Organizm w trakcie walki z wysokim stężeniem glukozy we krwi wykorzystuje bardzo dużą ilość wody do oczyszczenia krwi. Tym samym u dziecka pojawia się wzmożone pragnienie. Alarmujące powinno być spożywanie przez dziecko znacznie większej niż na co dzień ilości płynów np. po dwie, trzy szklanki jednorazowo (jeżeli nie jest to konsekwencją wysiłku fizycznego lub intensywnej zabawy).

Wzrost apetytu i utrata masy ciała
Organizmy diabetyków mają problem z dostarczaniem glukozy do komórek. Konsekwencją takiego stanu jest ciągłe uczucie głodu u dziecka, które skutkuje większym apetytem. Jednak energia, która pochodzi ze spożywanego pokarmu nie jest wykorzystywana przez organizm prawidłowo – glukoza pozostaje we krwi, więc efektem wzmożonego łaknienia może być utrata masy ciała, a nie jej wzrost.

Zmęczenie
Konsekwencją nieprawidłowego metabolizmu glukozy w organizmie dziecka jest brak energii. Ta sytuacja przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu, czego objawem może być odczuwanie przez dziecko ogólnego zmęczenia i senność.

Jeśli obserwuje się podobne objawy u dziecka, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, wykonać proste badania laboratoryjne i szybko zareagować na ewentualną, rozwijającą się chorobę.

Podziel się
Następny artykuł

Liczba chorych na cukrzycę stale wzrasta. Mimo to, 35 proc. Polaków nie potrafi wymienić żadnego z jej powikłań, a jedna piąta nigdy nie badała poziom... czytaj dalej