Aktualne badania w Twoim województwie
Coraz więcej młodych Polek ma problemy z trzymaniem moczu - wynika z badań przeprowadzonych przez ginekologów z z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku. Jak tłumaczą naukowcy, główne czynniki sprzyjające temu zjawisku to obciążenia genetyczne, nadmierny wysiłek fizyczny, nieleczone infekcje dróg moczowych, palenie papierosów oraz otyłość.
Nietrzymanie moczu u młodych kobiet
Objawy mimowolnego wycieku moczu u kobiet wiązano dotąd najczęściej z okresem menopauzy i wygasania czynności hormonalnej jajników. Tymczasem badania prof. Macieja Jóźwika i dra hab. Marcina Jóźwika z Kliniki Ginekologii AM w Białymstoku wykazały, że spory procent polskich kobiet ma te dolegliwości jeszcze przed menopauzą.
"Aż 36 procent przebadanych przez nas kobiet stwierdziło u siebie objawy tej dolegliwości przed menopauzą. Na tej podstawie obliczyliśmy, że oznacza to występowanie nawet 13 tysięcy takich przypadków u młodych kobiet na Podlasiu, a 250 tysięcy - w skali całego kraju" - mówi prof. Jóźwik.
W badaniu wzięło udział 200 kobiet w wieku od 28 do 44 lat, które mają za sobą poród siłami natury w Instytucie Położnictwa i Chorób Kobiecych Akademii Medycznej w Białymstoku w latach 90. Brano pod uwagę zarówno dane medyczne zebrane na temat kobiet w okresie porodu, jak i ankiety, o których wypełnienie poproszono badane. Ankiety zawierały m.in. pytania na temat trybu życia, charakteru pracy, czasu pojawienia się zjawiska gubienia moczu, występowania tego zjawiska w rodzinie.
Przyczyny nietrzymania moczu
Jak podkreślają ginekolodzy, wyniki badania po raz pierwszy w Polsce wykazały, że bardzo silny jest wpływ obciążeń genetycznych na tę dolegliwość: jeżeli gubienie moczu występowało u matki, babki lub ciotki, wówczas prawdopodobieństwo jego wystąpienia u danej pacjentki jest podwyższone. Chodzi o dziedziczenie słabej budowy tkanki łącznej w otoczeniu cewki moczowej i macicy, szczególnie powięzi i wiązadeł.
Badacze ustalili, że rozstępy skórne na podbrzuszu kobiety ciężarnej - efekt słabości tkanki łącznej - mogą przemawiać za tym, że u kobiety tej dojdzie do nietrzymania moczu.
Długotrwały, nadmierny wysiłek fizyczny, na przykład dźwiganie ciężarów, może po latach spowodować u kobiety obniżenie się wewnętrznych narządów płciowych, a w rezultacie nietrzymanie moczu - wynika z badań białostockich ginekologów. "Ustaliliśmy, że kobiety, które w latach 70. i 80. dźwigały ciężary, na przykład pomagając mężom przy budowie domu, na początku wieku XXI zaczynały mieć problemy z trzymaniem moczu" - mówi prof. Jóźwik.
Z badania wynika, że silny wpływ na złe funkcjonowanie pęcherza i w efekcie nietrzymanie moczu mają również leczone nieskutecznie lub zaniedbane stany zapalne w obrębie dróg moczowych - cewki i pęcherza moczowego.
Badacze podkreślają, że prawdopodobieństwo nietrzymania moczu znacznie wzrasta u kobiet palących papierosy oraz otyłych, szczególnie u kobiet starszych.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Kobiety cierpiące na długotrwałe dolegliwości, np. mające uczucie pełności w brzuchu, powinny skonsultować się z lekarzem. Dlaczego? czytaj dalej