Aktualne badania w Twoim województwie
Najczęstsze objawy chorób tarczycy
W wielu poradnikach medycznych najczęstsze objawy chorób tarczycy utożsamia się z dolegliwościami natury psychicznej. Uważa się, iż objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy są bardzo podobne do dolegliwości, które towarzyszą chorobom afektywnym – np. depresji, czy zaburzeniom dwubiegunowym. Jednak głównymi objawami chorób tarczycy są zazwyczaj:
- zaburzenia w koncentracji,
- nadmierna potliwość,
- wzrost lub spadek wagi ciała,
- wzmożony apetyt lub jego całkowity brak,
- bezsenność.
- kołatanie serca,
- suchość skóry,
- wypadanie włosów,
- zanik brwi,
- chrypka,
- problemy w przełykaniu i oddychaniu,
- rozdrażnienie,
- zaparcia,
- ciągłe zmęczenie,
- zaburzenia natury poznawczej,
- utrata dotychczasowych zainteresowań, pasji i hobby,
- mocno obniżone libido.
Warto dodać, iż na tarczycę chorują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, dzieci, jak i osoby dorosłe. Symptomy tej choroby bywają często mylone z objawami innych schorzeń, przez co niekiedy, całymi latami, pacjent jest leczony w nieprawidłowym kierunku.
Najczęstsze objawy chorób tarczycy – badania tarczycy
Aby przekonać się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z zaburzeniami w pracy tarczycy, warto dokonać specjalistycznej oceny jej wyglądu i sprawdzić poziom hormonów. Na tarczycę badania wykonywane są pod kątem zmian w jej strukturze. Do tego wykorzystuje się aparat USG. Ponadto sprawdza się poziom hormonów TSH. Obniżony lub podwyższony świadczy o rozwoju choroby. Dla uzyskania bardziej precyzyjnej diagnozy, zalecane są niejednokrotnie badania hormonów Ft3 i Ft4, których wyniki pozwalają uzyskać szczegółowe dane o pracy tarczycy. Na ich podstawie, lekarz endokrynolog, precyzuje wielkość dawki sztucznego hormonu tarczycy, jaka musi być przyjmowana regularnie przez pacjenta. Dobre rezultaty wspomagające leczenie daje dieta bezglutenowa. Jest ona rekomendowana przy chorobie Hashimoto. Bez glutenu tarczyca ma szansę na powrót do normalnej pracy.
Bez tarczycy nie ma życia
Tarczyca odpowiada za wytwarzanie hormonów trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) i kalcytoniny, które regulują metabolizm oraz gospodarkę wapniowo-fosforową ludzkiego organizmu. Dlatego tak ważne jest leczenie niedoczynności i nadczynności tego gruczołu. Szansą na poprawę funkcjonowania tarczycy jest jednak przede wszystkim właściwa i rzetelna diagnostyka, dlatego warto o niej pamiętać.
Hashimoto to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że organizm zaczyna zwalczać własne tkanki, w tym przypadku tarczycę. Jakie są objawy Hashimoto?... czytaj dalej