Reklama
Nadciśnienie tętnicze – skąd się bierze i jak je leczyć?

Problem z nadciśnieniem tętniczym mają osoby w różnym wieku, nie jest to więc – wbrew pozorom – problem, który dotyczy jedynie ludzi starszych. Jest to prawdziwa plaga naszych czasów, w dużym stopniu związana z niewłaściwym stylem życia. Nieleczone nadciśnienie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego warto regularnie badać jego poziom i reagować, jeśli będzie znacznie powyżej normy.

O nadciśnieniu tętniczym mówimy wtedy, gdy ciśnienie skurczowe wynosi powyżej 140 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe powyżej 90 mmHg. Oczywiście, aby postawić prawidłową diagnozę, taki stan musi utrzymywać się przez dłuższy czas. Jednorazowy pomiar jest jedynie sytuacją, w której powinna nam się zapalić lampka alarmowa. Nadciśnienie tętnicze może być pierwotne lub wtórne. Wtórne dotyczy najczęściej osób młodych i współwystępuje z innymi chorobami. Nadciśnienie pierwotne pojawia się natomiast u osób w wieku dojrzałym Występowaniu nadciśnienia sprzyjają inne choroby serca i układu krążenia, między innymi miażdżyca, hipercholesterolemia czy problemy z krążeniem. Nadciśnieniu sprzyja również tryb życia – niewłaściwe odżywianie skutkujące nadwagą i otyłością, brak ruchu, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu.

Do czego prowadzi nadciśnienie tętnicze?

Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do wielu groźnych chorób, między innymi przerostu ścian mięśnia sercowego, a także problemów z krążeniem oraz z widzeniem – nadciśnienie ma bowiem wpływ na stan tętnic unaczyniających oko. W przypadku zdiagnozowania nadciśnienia warto więc również wykonać podstawowe badania serca, układu krążenia oraz dna oka. Nadciśnienie przez długi czas może bowiem nie dawać żadnych objawów, a w tym czasie powoli czyni spustoszenie w organizmie.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze bez leków?

Leczenie nadciśnienia można prowadzić metodami farmakologicznymi oraz naturalnymi W przypadku, gdy nadciśnienie jest bardzo poważne i dalekie od wartości prawidłowych, wskazana jest farmakoterapia. Jednym z dobrych sposobów na trwałe obniżenie ciśnienia i przywrócenie równowagi w organizmie jest również dieta na nadciśnienie tętnicze. Daje ona bardzo dobre efekty już po kilku tygodniach stosowania. W codziennym odżywianiu należy postawić przede wszystkim na dietę śródziemnomorską – dużo warzyw i owoców, lekkie, chude mięso, ryby, oliwa z oliwek oraz sporo świeżych przypraw. Wykluczyć z codziennej diety trzeba natomiast produkty smażone, tłuste mięso, słodycze, a także żywność zawierającą sporo soli, która powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, a jednocześnie jest jedną z przyczyn powstawania nadciśnienia tętniczego

Podziel się
Następny artykuł

Clatra jest lekiem zawierającym czynną substancję w postaci bilastyny, przez co działa przeciwhistaminowo. Przepisuje się go pacjentom borykającym się... czytaj dalej