Reklama
Na te diety musisz uważać!

Mówiąc o zdrowym odżywianiu, mamy na myśli żywienie zbilansowane, rozsądne, dostarczające wartości odżywczych. Pomimo tej wiedzy niestety nadal na rynku spotkać można szereg kontrowersyjnych diet, które bazują na restrykcjach i znaczących eliminacjach. Ich powstawanie ma „gwarantować” zdrowie i szybki spadek masy tłuszczowej. Jednak czy ich stosowanie jest bezpieczne? Na które pięknie brzmiące obietnice warto spojrzeć krytycznym wzrokiem?

Dieta Kwaśniewskiego

Dieta Kwaśniewskiego – znana również jako dieta optymalna – powstała na podstawie założeń lekarza Jana Kwaśniewskiego. Mylna nazwa nie oznacza jednak równowagi odżywczej. W rzeczywistości bowiem jest to dieta nisko węglowodanowa i wysokotłuszczowa, bazująca na proporcjach

  • 15% węglowodany
  • < 30% białko
  • 55% tłuszcze.

Z założenia więc dieta zachęca do spożywania produktów odzwierzęcych, śmietany, serów, z jednoczesnym ograniczeniem owoców i warzyw. Wśród tych ostatnich dopuszczalne są m.in. pomidory i warzywa kapustne.

Kontrowersje związane z dietą wynikają z faktu, że jej długotrwałe stosowanie może prowadzić do m.in. podwyższonego poziomu trójglicerydów i nasyconych kwasów, co z kolei może mieć negatywny wpływ na choroby o podłożu sercowo-naczyniowymi.

Dodatkowo dieta optymalna doprowadza do nawet 3-krotnego przekroczenia norm dot. udziału tłuszczu, przy jednocześnie 5-krotnym niedoborze węglowodanów. Menu często nie dostarcza także błonnika, potasu, magnezu, żelaza i cynku, jednocześnie doprowadzając do nadmiaru sodu, fosforu, a także witaminy B2.

Dieta Dukana

Dieta Dukana była niegdyś wyjątkowo popularna – głównie poprzez zanotowane, imponujące rezultaty. Z czasem jednak okazało się, że wraz ze spadkiem kilogramów, przynosi wiele skutków ubocznych. Jej propagatorem jest francuski lekarz – Pierre Dukan, Według jego zaleceń: proces odchudzania powinniśmy podzielić na fazy. Pierwsza jest najbardziej wymagająca, trwa zaledwie 10 dni i bazuje na bardzo dużych restrykcjach (tj. eliminowaniu większości produktów i bazowaniu na wysokobiałkowych składnikach – śmietanie, mleku, wędlinach, serze). Dwie kolejne mają za zadanie utrwalić, a następnie poszerzyć nieco menu. Co kluczowe — podstawą dziennego jadłospisu jest białko, które w znacznym stopniu zastępuje węglowodany.

Dieta wysokobiałkowa pociąga za sobą m.in ryzyko [3];

  • utraty jonów wapnia z moczem, co doprowadzić może do osteoporozy,
  • zwiększania ilości puryn, które przekształcane są do kwasu moczowego, a następnie doprowadzają do powstawania dny moczanowej,
  • powstawania kamieni nerkowych,
  • powstawania ciał ketonowych, które mogą doprowadzić do kwasicy ketonowej,
  • znacznego zahamowania apetytu,
  • szybkiego męczenia się i zmniejszenia aktywności fizycznej.

Chcesz wiedzieć więcej o diecie Dukana? Odwiedź blog Pyszna Fabryki.

Dieta kopenhaska

Dieta trwająca maksymalnie 13 dni, bazująca na bardzo sztywnych restrykcjach. W dużej mierze bazuje ona eliminowaniu słodyczy, produktów zbożowych i alkoholu. Zezwala natomiast na jedzenie trzech posiłków:

  • posiłek między 8:00 a 9:00,
  • posiłek od 12:00 do 14:00,
  • posiłek do 18:00.

Zakazane są odstępstwa od tych godzin, niedopuszczalne jest podjadanie, a także zastępowanie posiłków innymi produktami. Z założenia więc jest to bardzo surowy sposób żywienia – zarezerwowany wyłącznie dla najtrwalszych i gotowych na takie poświęcenie. Krytyka diety to przede wszystkim wskazanie, że tworzy ona niewłaściwą relację z żywieniem, nie buduje nawyków, zamiast tego kreuje przekonanie, że zdrowe żywienie to przede wszystkim żywienie bazujące na zakazach. Dodatkowo wiele osób na tej diecie nie dostarcza wystarczającej ilości kalorii, co doprowadza do zwolnienia metabolizmu i w ostateczności – do efektu jo-jo.

Nie próbuj dziwnych diet i kontrowersyjnych metod. Postaw na zbilansowane menu, które będzie zdrowe, smaczne i pełnowartościowe. Takie dania dostarczy ci pysznafabryka.catering – zamów już teraz i przekonaj się na własnej skórze!

Bibliografia

[1] Winiarska-Mieczan, A., & Pyzik, D. (2006). Ocena wartości odżywczej jadłospisów diety wysokotłuszczowej'optymalnej'. Żywienie Człowieka i Metabolizm1(33), 73-83.

[2] Bolesławska, I., Kosewski, G., Jagielski, P., Żwirska, J., Płuszka, H., & Przysławski, J. (2018). Profil lipidowy i profil kwasów tłuszczowych u osób z nadciśnieniem tętniczym stosujących dietę optymalną. Hygeia53(1), 96-99.

[3] Orszulak-Michalak, D. Dieta wysokoproteinowa Protal-lzenie?.


 
Podziel się
Następny artykuł

Niektórzy próbują zastąpić tradycyjny cukier innymi słodkościami jak np. stewią, syropem daktylowym, cukrem kokosowym. Ile jest prawdy a ile mitu o ic... czytaj dalej