Reklama
Mikropigmentacja brodawki piersiowej - zabieg, który uszczęśliwia

Mastektomia to zbawienny zabieg, który pomaga wygrać z ciężkim nowotworem, jakim jest rak piersi, lecz nierzadko pozostawia po sobie uczucie pustki... Utracone kształty można odzyskać dzięki rekonstrukcji piersi, która bywa następstwem mastektomii. Jednak sama operacja nie wystarczy, aby piersi wyglądały, jak przed chorobą. Dlatego powstała mikropigmentacja medyczna, czyli makijaż medyczny brodawek piersiowych oraz ich otoczki, tak by zrekonstruowane piersi do złudzenia przypominały te naturalne.

Mikropigmentacja medyczna jest dowodem na to, że tatuowanie czy pigmentacja skóry mogą służyć nie tylko do upiększania, ale też do poprawy komfortu życia. Linergistki z katowickiego Centrum DER-MED podkreślają, że przeprowadzając mikropigmentację brodawki piersiowej, mają poczucie spełnienia. Pomagają bowiem odzyskać szczęście kobietom, które były pewne, że wraz z piersią na zawsze utraciły część swojej kobiecości.

Mikropigmentacja medyczna - na czym polega zabieg?

Mikropigmentacja medyczna, inaczej nazywana tatuażem lub makijażem medycznym, to grupa zabiegów, które mają na celu wizualne odtworzenie lub zrekonstruowanie obszarów ciała takich, jak brwi, krótkie owłosienie głowy czy brodawki piersiowe. Najbardziej pożądany z tych zabiegów to mikropigmentacja brodawek piersiowych.

Zabieg przypomina nieco wykonywanie tatuażu - skóra nakłuwana jest specjalnymi, sterylnymi igłami, za pomocą których wprowadzany jest pigment. Zabieg wykonuje doświadczona linergistka, czyli specjalistka od makijażu permanentnego. W celu osiągnięcia najbardziej naturalnego efektu barwniki dobierane są indywidualnie na podstawie koloru skóry i oczekiwań pacjentki lub na wzór zdrowej piersi, w przypadku mastektomii jednostronnej. Czas trwania zabiegu zależy, m.in. od tego jak skóra reaguje na podanie barwnika oraz od wielkości tatuowanego obszaru.

Mikropigmentacja brodawki piersiowej, jako dopełnienie zabiegu rekonstrukcji piersi i nie tylko

Mikropigmentacja brodawki piersiowej pozwala na wizualne odtworzenie naturalnego wyglądu piersi po zabiegu mastektomii, poprzez sporządzenie trójwymiarowego rysunku całej brodawki lub samej tylko otoczki piersiowej. Najczęściej wykonuje się go po operacji rekonstrukcji piersi poprzedzonej zabiegiem jedno lub dwustronnej mastektomii, ale są też inne powody, dla których kobiety (i mężczyźni) decydują się na mikropigmentację brodawki piersiowej. Wśród przyczyn należy wymienić:

l zbyt jasny lub niewidoczny naturalny kolor brodawki piersiowej, bądź jej otoczki,

l bielactwo,

l uszkodzenie brodawek sutkowych na skutek poparzenia lub innego uszkodzenia,

l wrodzona lub nabyta asymetria brodawek,

l defekty po operacji plastycznej piersi.

Efekty mikropigmentacji medycznej brodawki piersi

Dzięki zabiegowi medycznej pigmentacji otoczka brodawki sutkowej odzyskuje swój naturalny kolor - bardziej wyrazisty lub ciemniejszy - w zależności od upodobań pacjentki. Rekonstrukcja sprawia, że aureola brodawki sutkowej staje się większa, wyraźniejsza, a jej kolor wyrównany. Zabieg pigmentacji to szybka i mało inwazyjna metoda przywracania naturalnego wyglądu piersiom. Rezultaty utrzymują się przez kilka lat. Z czasem barwnik staje się mniej widoczny i należy wykonać zabieg ponownie.

Najważniejsze korzyści z zabiegu:

l piękne, naturalnie wyglądające brodawki,

l wyższa samoocena,

l przywrócenie poczucia kobiecości,

l zadowolenie z własnego wyglądu,

l poprawa kondycji psychicznej po chorobie nowotworowej.

Mikropigmentacja brodawek sutkowych może zdecydowanie poprawić komfort życia kobiety po przebyciu raka piersi i jest w pełni bezpieczna, ale pod warunkiem, że zabieg jest wykonywany przez osobę wyspecjalizowaną w zakresie mikropigmentacji medycznej, tak jak w Centrum DER-MED w Krakowie

Podziel się
Następny artykuł

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami w pakiecie onkologicznym. Mają one poszerzyć możliwości diagnostyki i leczenia oraz doprowadzić do objęcia o... czytaj dalej